Zachovanie zastávok rýchlikov v Piešťanoch a Leopoldove požaduje vyše 7000 ľudí

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.11.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33446-zachovanie-zastavok-rychlikov-v-piestanoch-a-leopoldove-pozaduje-vyse-7000-ludi/zachovanie-zastavok-rychlikov-v-piestanoch-a-leopoldove-pozaduje-vyse-7000-ludi/

Petíciu zastrešilo Združenie miest a obcí regiónu jadrových elektrární Jaslovské Bohunice, v piatok ju odovzdali na ministerstve financií.

Ilustračné foto: pixabay.com

 

Petíciu Združenia miest a obcí regiónu jadrových elektrární Jaslovské Bohunice za zachovanie zastavovania rýchlikov v železničných staniciach Leopoldov a Piešťany podporilo za dva týždne viac ako 7000 ľudí.

 

Podpredseda združenia a kandidát na trnavského župana Martin Červenka ju v piatok odovzdal na ministerstve financií.

 

„Matovičov Útvar hodnoty za peniaze vymyslel škrtanie v doprave, preto chcú ministerstvo dopravy a Železničná spoločnosť Slovensko pristúpiť k rušeniu rýchlikových zastávok v Leopoldove, Piešťanoch a ďalších mestách,“ vysvetlil Červenka, prečo petícia smerovala práve na tento rezort.

 

Úlohou petície je podľa neho vyjadriť absolútnu nespokojnosť regiónu s plánovanými zmenami v grafikone vlakovej dopravy.

 

Petíciu za zachovanie zastavovania rýchlikov podpisujú aktuálne aj Novom Meste nad Váhom a ďalších mestách na trati Bratislava – Košice, ktoré by mohli prísť od decembra tohto roku o rýchliky.

 

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) obhajuje návrh nového grafikonu železničnej dopravy, ktorý začne platiť od polovice decembra tohto roka.

 

Tvrdí, že vlaky na Slovensku budú jazdiť rýchlejšie a častejšie pre veľkú väčšinu cestujúcich, pričom ostatní budú na železniciach cestovať približne tak dlho, ako v súčasnosti.

 

„Nový železničný grafikon prináša výrazne viac hodnoty za rovnaké peniaze. Prinesie viac pravidelných spojov, lepšie prestupy a rýchlejšie cestovanie. Vlaky odjazdia o 1,5 milióna kilometrov ročne viac. To zodpovedá pridaniu približne 60 nových vlakov denne,“ uviedol v stredu na sociálnej sieti ÚHP.

 

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal v súvislosti s prípravou nového grafikonu vlakovej dopravy začiatkom augusta povedal, že na paniku nie sú žiadne dôvody.

 

Reagoval tak na rozsiahlu kritiku od verejnosti a samospráv pre navrhované rušenie spojov či zastavovania vlakov vo viacerých regiónoch.

 

Šéf rezortu dopravy za prejavmi nespokojnosti vidí možno blížiace sa samosprávne voľby.

 

„To nie je o odoberaní vlakov. Chceme prilákať viac cestujúcich, zvýšiť frekvenciu vlakových spojení, zaviesť takzvané takty,“ povedal minister vo vysielaní na sociálnej sieti.

 

Doležal ubezpečil, že realizáciou plánu dopravnej obslužnosti a nového vlakového grafikonu sa zvýšia dopravné výkony.

 

SITA

prispievatelia | 13.8.2022 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk