Coburgové závody presunú do centra Trnavy. Veže zo železa budú v Čepan Gallery

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 26.9.2023
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33653-coburgove-zavody-presunu-do-centra-trnavy_-veze-zo-zeleza-budu-v-cepan-gallery/coburgove-zavody-presunu-do-centra-trnavy.-veze-zo-zeleza-budu-v-cepan-gallery/

Výsostne trnavská bude téma najbližšej výstavy Veže zo železa v Čepan Gallery. Priestor na Štefánikovej ulici dostanú Coburgove závody – a to od 13. septembra do 30. októbra.

Natália Šimonová pri svojich dielach. Foto: Gabriela Birošová

 

Coburgove závody (u Trnavčanov známe aj ako TAZ-ka) stvárnila maliarka Natália Šimonová na plátne netradičnou formou. Použila na to hrdzu.

 

„Hrdza symbolizuje nános času a zároveň prostriedok deštrukcie,“ vysvetľuje autorka výber prostriedku, ktorý pri tvorbe využíva.

 

Maľby areálu Coburgových závodov tematicky nadväzujú na jej diplomovú prácu Rudimentárne štruktúry (2022).

 

Vidieť na nich rozšírenie autorkinho záujmu od motívov detských ihrísk k širšej téme pásovej výroby najmä v socialistickom Československu a momentálne aj k opustenej industriálnej architektúre.


Tvorbe novej výstavy predchádzal terénny výskum v areáli TAZ-ky. Natália niekoľkokrát videla na vlastné oči to, ako sa zub času podpísal pod výzor, ktorý momentálne toto miesto má.

 

Opotrebovanie materiálu, či postupný návrat prírody na miesta, ktoré kedysi závody zabrali, to všetko zachycuje vo svojej výstave. Priestory si neidealizuje, napriek tomu môžu návštevníci pocítiť závan nostalgie.

 

„Ľuďom, ktorí v minulosti pracovali v týchto závodoch, sa môžu začať vynárať spomienky, možno im napadnú rôzne mikropríbehy, ktoré v týchto miestach zažili.“ 


Výstava s názvom Veže zo železa obsahuje viac, než len obrazy. Tie vystupujú do priestoru, čím návštevníkom rozširujú možnosti nahliadania na diela autorky „Výstavu dopĺňame kari sieťami, ktoré sa bežne používajú v stavebníctve. Tie sú, navyše, zavesené na ďalších industriálnych materiáloch v galérii. No a na tom celom budú zavesené obrazy. Vznikne tak prepojenie, či, lepšie povedané, rozšírenie malieb a ich rozvinutie do priestoru,“ približuje kurátor výstavy Patrik Krajčovič.


Pozrieť sa zblízka na hrdzavé maľby Natálie Šimonovej môžete od 13. septembra do 30. októbra.


Čepan Gallery sa nachádza v priestoroch Nádvoria na Štefánikovej 3. Výstavu si môžete pozrieť každý deň od 11.00 - 19.00 hod.

 

Vstup je zdarma.


Výstavu organizuje kultúrne centrum Malý Berlín a z verejných zdrojov ju podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.

 

Prevádzku galérie podporujú Nádvorie a Trnavský samosprávny kraj. Mediálnymi partnermi výstavy sú trnavskyhlas.sk, trnava-live.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.

 

(TS)

prispievatelia | 13.9.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk