Obyvatelia Trnavy môžu získať strom do svojej záhrady od mesta zadarmo

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.11.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33657-obyvatelia-trnavy-mozu-ziskat-strom-do-svojej-zahrady-od-mesta-zadarmo/obyvatelia-trnavy-mozu-ziskat-strom-do-svojej-zahrady-od-mesta-zadarmo/

Záujemcovia o strom majú len vykopať jamu, dovoz a výsadbu stromu zabezpečí mestský úrad.

Ilustračné foto: pixabay.com

 

Mesto Trnava ponúka vlastníkom záhrad a iných vhodných pozemkov zadarmo stromy na jesennú výsadbu. Prvých sto záujemcov si môže vybrať z ponuky 11 druhov okrasných alebo ovocných stromov rôznych veľkostí.

 

Ide o druhý ročník aktivity nazvanej Strom do domu, ktorej cieľom je zvýšiť počet stromov v meste.

 

Pred rokom získalo stromy na svoje pozemky 90 Trnavčanov, najväčší záujem mali o slivku myrobalán, javor amurský a muchovník Lamarckov.

 

Úlohou žiadateľov o strom je podľa informácií radnice pripraviť na svojom pozemku jamu. Dovoz stromu, jeho výsadbu a ukotvenie zabezpečí mestský úrad.

 

Noví majitelia stromov dostanú stručný návod, ako sa o ne majú ďalej starať. Ich najdôležitejšou úlohou bude polievanie, odbornú starostlivosť v prípade potreby zabezpečí prostredníctvom dodávateľských firiem samospráva.

 

Mesto Trnava môže podľa vysvetlenia radnice sadiť stromy len na svojich pozemkoch, ale aj v tomto prípade sú možnosti často limitované napríklad podzemnými inžinierskymi sieťami, dopravnou situáciou alebo šírkou uličného profilu.

 

Trnava má v tohtoročnom rozpočte na nákup a výsadbu stromov vyčlenených 174-tisíc eur.

 

SITA

prispievatelia | 14.9.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk