V Suchej nad Parnou počas dožinkových slávností ďakovali za úrodu

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.11.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33684-v-suchej-nad-parnou-pocas-dozinkovych-slavnosti-dakovali-za-urodu/v-suchej-nad-parnou-pocas-dozinkovych-slavnosti-dakovali-za-urodu/

Obec má ako jedna z mála v Európe svätú Notburgu, patrónku roľníkov, vo svojom erbe. Namiesto obilia však v ľavej ruke drží vinič.

Cez Suchú nad Parnou išiel krojovaný sprievod. Foto: Pavol Machovič

 

Dožinky s podtitulom Dní hojnosti svätej Notburgy mali počas víkendu v Suchej nad Parnou. Vo vinohradníckej obci ďakovali za tohtoročnú úrodu, ale sa aj zabávali. O tom aj dožinky majú byť.

 

Tradíciu dožinkových slávností tu obnovili minulý rok, tento rok v nej pokračovali.

 

V nedeľu popoludní prešiel Suchou nad Parnou alegorický sprievod aj s dychovkou Suchovanka. Na priestranstve za kultúrnym domom si „gazda“, v tomto prípade starosta Martin Glončák prevzal dožinkový veniec.

 

V príhovore prvý muž obce pripomenul, že hlavným zdrojom obživy obyvateľov Suchej nad Parnou bolo odjakživa poľnohospodárstvo a vinohradníctvo.

 

„Dožinkovými slávnosťami by sme chceli nadviazať na zvyky našich predkov a radi by sme prejavili vďaku za tohtoročnú úrodu,“ povedal starosta.

 

Nezabudol pripomenúť tohtoročné sucho, s ktorým sa poľnohospodári aj záhradkári museli popasovať.

 

Starostovi obce Glončákovi odovzdali dožinkový veniec. Foto: Pavol Machovič

 

 

Počas slávností bola možnosť nakúpiť si poctivé poľnohospodárske priodukty od domácich pestovateľov, záhradkárov a výrobcov.

 

Súčasťou dožinkových slávností bola zábava o ktorú sa postarali najskôr najmenší obyvatelia Suchej nad Parnou, ďalej Suchovský spevácky zbor, folklórne skupiny Podobenka z Vajnor a Dudváh z Križovian nad Dudváhom a o hudobnú bodku sa postarala skupina Karpatské horké.

 

A prečo si v Suchej nad Parnou pripomínajú svätú Notburgu, patrónku roľníkov, ktorá žila na prelome 13. a 14. storočia?

 

K dožinkom patrí aj dobré vínko. Foto: Pavol Machovič

 

 

Vinohradnícka obec v blízkosti Trnavy patrí medzi pár desiatok obcí v Európe, ktoré majú túto tirolskú sväticu v erbe.

 

Obvykle býva zobrazovaná s kosákom v jednej a trsom obilia v druhej ruke. V Suchej nad Parnou je to inak, v obecnom erbe drží svätá Notburga namiesto obilia, ako inak, vinič.

 

Úcta k nej sa sem dostala v 16. storočí vďaka utečencom z Chorvátska, ktorí sa usadili v červenokamenskom panstve a svoj nový domov našli aj v Suchej nad Parnou.

 

(pm)

prispievatelia | 19.9.2022 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk