V Malom Berlíne uvedú mrazivý príbeh dediny, ktorú vymazali z mapy

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.11.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33699-v-malom-berline-uvedu-mrazivy-pribeh-dediny,-ktoru-vymazali-z-mapy/v-malom-berline-uvedu-mrazivy-pribeh-dediny,-ktoru-vymazali-z-mapy/

Divadlo Pôtoň prináša mrazivý príbeh dnes už neexistujúcej dediny.

Momentka z predtavenia. Zdroj: organizátori

 

Kultúrne centrum Malý Berlín do svojho programu pozvalo predstavenie pod názvom Terra Apathy – Zem opáta. História dnes už zaniknutej obce Horné Opatovce prináša skutočný príbeh z obdobia minulého režimu.

 

Predstavenie sa koná v utorok 27. septembra o 19:00.


Čo sa teda udialo? A ak o tom vedeli, prečo tomu nezabránili? Zánik obce pod Štiavnickými vrchmi neďaleko Žiaru nad Hronom sa datuje do roku 1951 a to práve niečím, čo malo obci pomôcť.

 

Vtedajšia vláda rozhodla o výstavbe obrovského podniku s utajenou výrobou hliníka. Továreň spôsobila spočiatku neviditeľné a neskôr extrémne ťaživé následky na okolitej prírode a obyvateľoch.


Ako prvé zahynuli včely, neskôr ostatný hmyz. Vyschli ovocné stromy a v horách nad obcou všetky ihličnaté stromy.

 

Obyvatelia mali časté zlomeniny končatín, deťom vypadávali zuby a vlasy, okná na domoch boli matné – všetko v dôsledku zvýšenej koncentrácie fluóru v ovzduší. 


Život v obci sa postupne menil. Na jednej strane stúpala životná úroveň jej obyvateľov, na strane druhej nebolo možné chovať dobytok, takmer nič dopestovať a dopady na zdravie obyvateľov boli katastrofálne.

 

Po šestnástich rokoch, kedy fabrika kontinuálne zvyšovala svoju produkciu, bola obec v roku 1969 definitívne vymazaná z mapy.


Divadlo Pôtoň s predstavením Terra Apathy nadväzuje na líniu tvorby, v ktorej sa venujú zabudnutým alebo tabuizovaným témam.

 

Všetkým inscenáciám predchádza výskum v daných lokalitách z dostupných archívnych materiálov. Dôležitou súčasťou výskumu sú aj osobné rozhovory s pamätníkmi udalostí, ktorí tvorcom poskytujú cenné a intímne výpovede.


Podujatie sa uskutoční v kultúrnom centre Malý Berlín (Štefánikova 4). Vstupenky za zvýhodnenú cenu 7 eur je možné zakúpiť online na stránke www.malyberlin.sk, alebo na mieste pol hodinu pred začatím predstavenia za 10 eur.


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj. Mediálnymi partnermi sú trnavskyhlas.sk, trnava-live.sk, Trnavsko, Trnavské rádio.

 

(TS)

prispievatelia | 21.9.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk