Muž predstieral duševnú poruchu, obvinili ho zo subvenčného podvodu

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 3.12.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33701-muz-predstieral-dusevnu-poruchu,-obvinili-ho-zo-subvencneho-podvodu/muz-predstieral-dusevnu-poruchu,-obvinili-ho-zo-subvencneho-podvodu/

Sociálna poisťovňa mu takmer 24 rokov vyplácala invalidný dôchodok, neoprávnene tak získal viac ako 56-tisíc eur, za čo mu hrozí až 12-ročný pobyt za mrežami.

Obvinený muž z Piešťan je stíhaný na slobode. Ilustračné foto: PZ SR

 

Zo zločinu subvenčného podvodu obvinila vyšetrovateľka 46 ročného muža z Piešťan, ktorý viac ako dvadsať rokov neoprávnene poberal invalidný dôchodok.

 

Sociálnu poisťovňu v období od novembra 1993 do augusta 2017 pripravil o viac ako 56-tisíc eur. Obvinený je stíhaný na slobode, za podvod tohto rozsahu mu hrozí trest odňatia slobody na 5 až 12 rokov.

 

Muž podľa polície prvýkrát požiadal o invalidný dôchodok, keď dovŕšil 18 rokov. Mentálnu retardáciu stredného stupňa, ktorú mu diagnostikovali viacerí lekári, predstieral takmer 24 rokov. 

 

„V ambulanciách celé roky simuloval duševné poruchy, ťažko komunikoval a dokonca bol plne pozbavený spôsobilosti na právne úkony. V roku 2017 však požiadal o prinavrátenie plnej spôsobilosti a vo vypracovanom posudku neboli potvrdené ani zistené diagnózy, na základe ktorých by mal nárok na vyplácanie invalidného dôchodku,“ informovala polícia.

 

Sociálna poisťovňa mu vzápätí vyplácanie dávok zastavila.

 

Prípadom sa začali zaoberať kriminalisti, ktorí predložili všetky získané materiály vyšetrovateľke. Na základe získaných dôkazov, znaleckých posudkov a výsluchov obvinila muža zo zločinu subvenčného podvodu.

 

SITA

prispievatelia | 21.9.2022 | Piešťany | https://www.trnavskyhlas.sk