Krajskí poslanci žiadajú odložiť zmeny v grafikone vlakovej dopravy o rok

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 10.12.2023
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33704-krajski-poslanci-ziadaju-odlozit-zmeny-v-grafikone-vlakovej-dopravy-o-rok/krajski-poslanci-ziadaju-odlozit-zmeny-v-grafikone-vlakovej-dopravy-o-rok/

"Nevieme sa stotožniť s tým, že diaľkové vlaky na trase medzi Bratislavou a Košicami prestanú zastavovať v kúpeľnom meste Piešťany a v Leopoldove," povedal po rokovaní Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja župan Jozef Viskupič.

Ilustračné foto: pixabay.com

 

Poslanci Trnavského samosprávneho kraja žiadajú ministerstvo dopravy a výstavby o prehodnotenie návrhu grafikonu vlakovej dopravy, ktorý má vstúpiť do platnosti v polovici decembra.

 

Ministerstvu navrhujú odložiť zmeny v grafikone o rok, čím by sa získal čas na zosúladenie požiadaviek regiónu a skoordinovanie prímestskej autobusovej dopravy s vlakmi.

 

Nový grafikon ráta so zrušením zastavovania rýchlikov na trati Bratislava – Košice v Piešťanoch a v Leopoldove, či rušením ranných a víkendových spojov do Kútov a z Kútov, alebo večerných spojov do Galanty.

 

Trnavský samosprávny kraj podľa jeho predsedu Jozefa Viskupiča návrh grafikonu vlakovej dopravy pripomienkoval, tieto pripomienky však neboli Železničnou spoločnosťou Slovensko a Útvarom hodnoty za peniaze ministerstva financií akceptované s odvolaním sa na ekonomickú efektívnosť a možnosti štátneho rozpočtu.

 

„Nevieme sa stotožniť s tým, že diaľkové vlaky na trase medzi Bratislavou a Košicami prestanú zastavovať v kúpeľnom meste Piešťany a v Leopoldove. Namietali sme aj zníženie počtu spojov na Záhorí či na juhu kraja,“ uviedol po rokovaní krajských poslancov trnavský župan Jozef Viskupič.

 

Útvar hodnoty za peniaze v minulosti obhajoval návrh nového grafikonu železničnej dopravy tým, že prinesie viac hodnoty za rovnaké peniaze.

 

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal v súvislosti s prípravou nového grafikonu ešte v auguste vysvetľoval, že nejde o odoberanie vlakov, ale cieľom je zvýšenie frekvencie vlakových spojov a prilákanie ďalších cestujúcich do vlakov.

 

SITA

prispievatelia | 21.9.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk