Bežci podčiarkli slogan: Kto chce zhodiť, musí na Nový rok do Cífera chodiť!

Novoročný beh v najväčšej obci Trnavského kraja absolvovalo 96 pretekárov.

Štart kategórie na 5200 metrov. V čele neskorší víťaz Peter Ambrus (št. č. 129) z Bratislavy, vpravo Róbert Kollár (št. č. 142) z Majcichova, ktorý skončil na druhom mieste.

Športuchtiví Cíferčania zostávajú verní svojej tradícii. Počas prvého januárového popoludnia sa na Námestí A. Hlinku odvíjal 6. ročník Novoročného behu Cíferčanov.

Jeho tradície oživili v najväčšej obci Trnavského 1. januára 2016 a po tridsiatich rokoch bol obnovený v čase 725. výročia prvej písomnej zmienky o obci a 25. výročia vydávania nezávislého mesačníka Cíferpress.

Nadviazali ním na úspešných osem kapitol vtedajšieho Novoročného behu neregistrovaných v Cíferi (ten uzrel svetlo sveta pred 45 rokmi 1. januára 1978 a do roku 1986 patril medzi najlepšie organizované vidiecke bežecké podujatia v rámci vtedajšieho Československa).

Cíferčania už vtedy predbehli dobu, mali k dispozícii svetelnú tabuľu s plánom trate, ktorá signalizovala pohyb vedúceho pretekára.

Nechýbalo logo podujatia a ku každému ročníku vydávali špeciálny bulletin a pamätnú vlajku.

Podujatie patrilo k najobľúbenejším behom na Slovensku a v 5. ročníku (1983) sa ho zúčastnil rekordný počet - 438 účastníkov!

Traja najrýchlejší cíferskí škôlkári na stupni víťazov, v strede víťaz Tomáš Dubravec, vľavo druhý Dominik Medový a tretí Ján Ďurina.

Po dvoch rokoch nečinnosti (2020, 2021) kvôli pandémii Covid-19 sa tohtoročného symbolického 6. ročníka novoročného behu, ktorého sa po obnovení tradícii zúčastňujú zväčša iba Cíferčania, ich rodinní príslušníci a priatelia, nachádzajúci sa na území obce, absolvovalo 96 pretekárov (najvyššia účasť z doterajších ročníkov), z toho 57 dospelých.

Prišli si zabehnúť pre radosť, svoje zdravie, či vylepšenie si svojej kondície. Účastníci sa stiskom pravice prišli pozdraviť so svojimi priateľmi, susedmi a známymi, prišli si zaželať všetko najlepšie k úspešnému vykročeniu do nového roku.

A preto ani tentoraz nebol rozhodujúci výkon, nebola k dispozícii ani časomiera.

Víťazkou kategórie mladších žiačok sa stala Lenka Medová (v strede), na 2. a 3. mieste skončili sestry Lenka a Katka Anettové (všetko ZŠ Cífer).

V hlavnej kategórii mužov na 5200-metrovej trati sa z víťazstva tešil Bratislavčan Peter Ambrus. Ďalšie poradie: 2. Róbert Kollár (Majcichov), 3. Adam Herceg (Častá).

Najrýchlejším v kategórii 45-ročných bol Cíferčan Peter Radič, mimochodom 2-násobný víťaz hlavnej kategórie z rokov 2016 a 2018.

Celkový víťaz Ambrus si tak dal v úvode roka predčasný darček k svojim štyridsiatinám, ktorý v tomto roku oslávi.

Na 1800-metrovej trati starších žiakov bol najrýchlejší Oliver Ambrus z Bratislavy. Spoločníkov na stupni víťazov mu robil druhý v poradí Cíferčan Marián Loj (vľavo) a tretí skončil Matej Feranec z Vrbového.

Najrýchlejšou ženou bola jeho manželka Diana, druhá skončila talentovaná Cíferčanka, 16-ročná Eliška Gašpárková, ktorej babka Alžbeta Košťanová-Olosová je trojnásobnou seniorskou majsterkou Slovenska v hode diskom.

Tretia skončila ďalšia Cíferčanka, 39-ročná Veronika Kohl.

Fotoobjektív zachytil premiérovo na trati zľava: Máriu Medovú (št. č. 68), Zuzanu Zajíčkovú (85), Katarínu Horváthovú (84), Lenku Medovú (66), Patrika Koseca (139) a Petra Horvátha (135).

Víťazmi rámcových pretekov predškolského veku sa stali domáci Cíferčania Klára Zajíčková a Tadeáš Dubravec.

V kategórii mladších žiakov kraľovali na 900-metrovej trati Nela Medová (Cífer) a Sebastián Vidlička (Červeník).

Na dvojnásobnej trati v kategórii staršieho žiactva boli najrýchlejší Adriana Záhradná (Cífer) a Oliver Ambrus (Bratislava).

V drese londýnskej Chelsey sa vydáva na trať aj 44-ročný bývalý cíferský futbalista Branislav Gašparovič. Vľavo s úsmevom na tvári manželka cíferského starostu Martina Saganová (št. č. 78).

Tri najrýchlejšie ženy podujatia. V strede víťazka Diana Ambrusová z Bratislavy, druhá Eliška Gašpárková (vľavo) a tretia Veronika Kohl (obe Cífer).

Najrýchlejšie maratónky mal v Cíferi obuté víťaz Peter Ambrus z Bratislavy (v strede). Z druhého miesta sa tešil Róbert Kollár (Majcichov) a tretiu priečku obsadil Adam Herceg z Častej, ktorý bol celkovým víťazom tohto podujatia v 5. ročníku 2019).

TEXT A FOTO: MARIÁN PAVLÍK