Adam Kolarovič: Žiadna apokalypsa, stavebníctvo sa iba vracia do normálu

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/34627-adam-kolarovic-ziadna-apokalypsa,-stavebnictvo-sa-iba-vracia-do-normalu/adam-kolarovic-ziadna-apokalypsa,-stavebnictvo-sa-iba-vracia-do-normalu/

Svoje podnikanie rozbiehal od nuly. Zberal skúsenosti a učil sa od ľudí, ktorí sú vo svojom fachu medzi najlepšími. Dnes má rodák z Veľkých Kostolian Adam Kolarovič (31) úspešnú stavebnú firmu Profi House, ktorá stavia domy nielen v rodnej obci ale aj širokom okolí. Tvrdí, že všetko zlé je na niečo dobré. Aj súčasný rast cien prinesie do stavebníctva niečo pozitívne.

Adam Kolarovič pri novostavbe v lokalite Vysielač vo Veľkých Kostoľanoch.


Ako ste sa dostali k stavebníctvu?
- Môj otec Pavol pracuje v stavebníctve. Chodieval som mu pomáhať, mal stavebniny, neskôr výrobu tvárnic, takže od malička som bol konfrontovaný s touto pracovnou oblasťou. Keď som išiel na strednú školu, bolo jasné, že pôjdem na stavebnú priemyslovku. Vždy som však túžil mať vlastnú firmu a robiť niečo po svojom.

 

 

Tak vznikla vaša firma Profi House?
- Robil som obchodného zástupcu pre Royaldom, kde som sa veľa naučil naučil o podnikaní v stavebníctve. Mnohé som pochytil od šéfa firmy Martina Madra, či Juraja Slámu zo spoločnosti Eurohause, ktorá vyrába väzníky.

 

Bola to pre mňa škola podnikania. Vďaka zamestnaniu som zároveň spoznal ľudí, získal kontakty a pochopil stavbársky svet, ako funguje tento živý systém.

 

Popri práci sme s kamarátom Martinom Horváthom postavili prvé dva domy na Košariskách, potom sa to rozbehlo tak, že to už časovo nešlo skĺbiť s prácou v stavebninách a založili sme vlastnú firmu Profi House.

 

Domy vo Veľkých Kostoľanoch ponúkajú zariadené v štandarde. Stačí si zabezpečiť nábytok.

 

 

Aké boli vaše začiatky? 
- Začali sme bez peňazí, mali sme však dobrý finančný plán a vedeli sme, že musíme budovať povedomie o firme. Spájalo nás veľké chcenie. Od stavania domov na mieru, cez developerčinu sme sa posunuli až k veľkým projektom, ktoré teraz chystáme.

 

S Martinom Horváthom sa navzájom dopĺňame, je medzi nami správna pracovná chémia a obaja sme makači. Chceme, aby sme vybudovali značku, niečo, čo tu po nás zostane. 

 

 

Čo spravila so stavebníctvom súčasná doba a rastúca inflácia?
- Cítime, že sa o čosi ťažšie predávajú nehnuteľnosti, platí však, že trh stále funguje a výstavba naďalej pokračuje. Rodiny budú chcieť naďalej bývať vo svojom byte či dome, pribúdať budú stále nové a budú si hľadať vlastné bývanie.

 

Osobne nevidím až taký problém v drahších hypotekách, skôr vo výraznom zdražovaní stavebného materiálu. Hore išlo všetko, čo sa týka cementu a murovania – tehla či stavebné kvádre, potery, škridla... S tým súvisia aj vyššie ceny domov.

 

Východ na terasu.

 

 

Očakávate, že ceny časom klesnú?
- Možno k určitému poklesu príde, kto si však myslí, že s odstupom času ušetrí, ten sa mýli. Ceny sa budú stále zvyšovať a čím skôr kúpite nehnuteľnosť, tým bude lacnejšia.

 

Ceny materiálov boli pred dvoma rokmi, rokom či dokonca troma mesiacmi nižšie, ako sú teraz. A aj keď príde chvíľkový prepad, opäť vyrastú hore. Tak to na trhu funguje, pretože výrobcovia do toho premietajú cenu práce, energií a iných rastúcich vstupov.

 

Niekedy dom stál 140-tisíc a ľudia škrípali zubami, že to je veľa. Dnes priemerný dom stojí 200-tisíc eur. Tí, čo zaváhajú, musia neskôr vynaložiť viac prostriedkov.

 

 

Zdražovanie hypoték ich však spraví pre časť obyvateľstva nedostupnými.
- Áno, ale nejde o žiadnu apokalypsu. Treba si uvedomiť, že donedávna dostal hypotéku takmer každý za úrokovú sadzbu pod jedno percento. Nebol to zdravý jav a ľudia do toho išli bezhlavo. Súčasný stav na trhu sa viac blíži k normálu. Dom si síce už nebude môcť dovoliť každý, trh sa však stabilizuje a prinesie to aj pozitíva.

 

 

Aké napríklad?
- Teraz je dobrá doba na to, že developeri prestanú stavať "králikárne", ale začnú riešiť normálne praktické domy na život. Štandardný dom má približne 110 metrov štvorcových úžitkovej plochy, dobre vychádza aj z pohľadu energií a bežnej údržby a pre život je postačujúci.

 

Potrebujete len 5-árový pozemok, pretože dnes človek nemusí mať na záhrade vysadené lány zeleniny a ovocné sady, po výkone v práci si chce doma oddýchnuť a nie starať sa o obrovskú záhradu. 

 

Kúpeľne sú už zariadené.

 

 

Menia sa aj stavebné trendy? 
- Začína sa meniť ponúkaný produkt. Doposiaľ firmy ponúkali hlavne holodomy, teraz sa pôjde skôr cestou, že sa budú predávať domy zariadené v štandarde.

 

Ľudia za prvé na zariaďovanie nemajú čas, ďalšou výhodou je, že sa dostanú k už skolaudovanému domu a aj banky sa inak pozerajú pri poskytovaní úverov na takto zariadené domy.

 

Niekedy sa holodomy predávali pomerne jednoducho, pretože kupujúci nemal problém navýšiť si úver v banke a podľa rozmanitých predstáv pokračovať v stavbe.

 

Teraz budú pre ľudí lákadlom domy s hotovou kúpeľnou, toaletou, dlažbami, lištami, kam si nový majiteľ už dokúpi len nábytok a kuchyňu. A to už niektorí developeri predávajú domy a byty aj s hotovými kuchyňami.

 

 

Dajú sa v stavebníctve zohnať kvalifikované sily alebo je ich nedostatok akútny?
- Všetko zlé je na niečo dobré a aj táto neľahká doba prinesie to, že vyfiltruje kvalitu pracovnej sily. Zostanú len tí najlepší. Vypadnú rôzni "majstri", ktorí jeden deň robili napr. kuchárov a na druhý deň bez predošlých skúseností ponúkali murárske práce...

 

Pre Profi House pracujú dlhodobo rovnaké partie, ktoré ovládajú jednotlivé špecifické práce. Pracovníci sa navzájom poznajú, pripravia si veci tak, aby druhí, ktorí po nich na stavbe nasledujú, mali uľahčenú prácu.

 

Šetrí sa tak čas, zároveň je práca kvalitná a jej priebeh plynulý. Viem, že odvedú kvalitnú prácu a na konci dňa sú všetci spokojní.

 

Adam Kolarovič si zakladá na kvalitne odvedenej práci.

 

 

Na čo by sa mali ľudia zamerať pri stavbe domu?
- Viem, že materiál je dnes drahý, ale určite by som nešetril na železe a betóne. Taktiež sa nesmie obchádzať projekt. To, čo je naprojektované, by malo byť sväté. Najviac peňazí musí ísť do základov, na nich stojí celý dom.

 

Na dome sa časom ukáže každá zanedbaná vec. Zároveň je vždy dobré mať odborný dozor, aby si ľudia nestavali veci na kolene. Niekedy stačí malá chyba, zle zviazaný roh vo venci a obrovský problém je na svete.

 

 

Aktuálne rozbiehate väčšie projekty, ale v ponuke máte aj novostavby v lokalite Vysielač vo Veľkých Kostoľanoch. O čo ide?
- Lokalitu Vysielač sme si vybrali pre stavbu domov aj pre to, že to po dobudovaní bude komplexná nová štvrť, kde vznikne aj kvalitná infraštruktúra a občianska vybavenosť – zdravotné stredisko, športové centrum, škôlka, supermarket, poblíž bude zóna, kde nájde prácu približne 500 ľudí.

 

Do budúcnosti vidím v tejto zóne obrovský potenciál. Navyše, Veľké Kostoľany sú spádová obec pre okolité dediny. Ľudia sem chodia za školou i škôlkou, mnohí do práce, či do obchodu, v obci sú stavebniny, reštaurácia, bohatý športový život, silná futbalová i tenisová komunita.

 

Človek nemusí isť do mesta, aby vybavil základné potreby. A keď už to treba, tak 15 minút jazdy to máte autom do Trnavy i Piešťan. Po dobudovaní lokality Vysielač obec ešte viac rozkvitne.

 

Každý z domov má tri parkovacie miesta.

 

 

Okrem stavebníctva je vaše meno známe aj z futbalovej oblasti. Vyrastali ste v trnavskom Spartaku a hrávali za viaceré popredné kluby z trnavského regiónu. Teraz pôsobíte v rodných Veľkých Kostoľanoch, kde ste sa stali dokonca prezidentom klubu. Nachádzate pri futbale potrebný relax?
- Presne tak. Stále aktívne hrávam a popritom zastávam aj funkciu prezidenta klubu, čo beriem ako splnený sen.  Napĺňa ma to. Nevnímam povinnosti s tým súvisiace ako starosti, ale radosti.

 

Inšpiruje ma príbeh Petra Macha, ktorý spravil z Malženíc v regióne uznávaný klub a dnes posúva dopredu Spartak Trnava. Futbalový klub vediem tak, aby fungoval tiež ako firma. Musí si zarobiť sám na seba. Základom každého podnikania je vybudovať okolo seba dobrý tím ľudí a to platí aj pre futbal.

 

Nie som ten, čo všetko vymyslel a spravil, ale obklopil som sa kvalitnými ľuďmi. K ľuďom sa správam korektne, neženiem sa len za peniazmi a to sa mi pozitívnym spôsobom vracia.

Ján Král | 26.2.2023 | Rozhovory | https://www.trnavskyhlas.sk