Legendárna vrahyňa Irena Čubírková sa narodila pred sto rokmi

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 23.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/34729-legendarna-vrahyna-irena-cubirkova-sa-narodila-pred-sto-rokmi/legendarna-vrahyna-irena-cubirkova-sa-narodila-pred-sto-rokmi/

Čubírková sa stala legendou zločinu pre dve beštiálne vraždy. Svojej druhej obeti odrezala hlavu a odložila ju na železničnej stanici v Trnave na toaletu osobného vlaku, ktorý išiel do Bratislavy.

Irena Čubírková s figurantom pri rekonštrukcii vraždy Ambróza Ščepku. FOTO: APZ

 

Najznámejšia československá vrahyňa Irena Čubírková sa narodila vo Vrádišti na Záhorí presne pred sto rokmi, 15. marca 1923, ako Irena Srncová.

 

Jej život sa skončil o 43 rokov neskôr v pražskej väznici Na Pankráci, vykonaním trestu smrti. O výnimočnom treste za dve vraždy, ktoré spáchala mimoriadne krutým spôsobom, rozhodol Krajský súd v Bratislave.

 

Čubírková sa zbavila najskôr manžela, ktorý jej zavadzal v milostných pletkách s iným mužom v Trutnove. O niekoľko rokov neskôr aj druha, s ktorým žila na majeri Políčko pri obci Boleráz v okrese Trnava.

 

Jej príbeh s dvoma obeťami poznal v niekdajšom Československu každý, aj keď v tom čase neexistovali bulvárne noviny, ani komerčné televízie.

 

Ľudia len krútili hlavami nad brutalitou i bezcitnosťou tejto matky siedmich detí. Vraždilo sa pred Čubírkovou, vraždilo sa po Čubírkovej, ale len z Čubírkovej sa vtedy, žiaľ, z ťažko vysvetliteľných dôvodov stala legenda.

 

Ospravedlniť jej konanie ani s odstupom desaťročí nemôže jej naozaj ťažké detstvo, ktoré mala po smrti svojej matky.

 

Čubírková vyšetrovateľom ukázala, ako usmrtila Ščepku. FOTO: APZ

 

 

Irena Čubírková žila nejaký čas v Čechách, po smrti manžela Jána Čubírku sa vrátila na Slovensko.

 

Spoločne s druhom Ambrózom Ščepkom bývala na majeri Políčko pri obci Boleráz v okrese Trnava.

 

Práve tu 7. decembra 1964 podľa rozsudku totálne opitého Ščepku, ktorý v ten deň oslavoval meniny, viackrát udrela sekerou do záhlavia, čím mu spôsobila zlomenie klenby a spodiny lebečnej s krvácaním do mozgu.

 

Potom sekerou a sekáčom na mäso oddelila hlavu od tela, telo spálila v chlebovej peci a hlavu 9. decembra odložila na železničnej stanici v Trnave do druhého vozňa osobného vlaku číslo 819, ktorý smeroval do Bratislavy.

 

Keď to urobila, Verejnej bezpečnosti (bývalá polícia , pozn. autora) oznámila nezvestnosť svojho druha. Hororový nález hlavy muža vo vlaku šokoval nielen takmer tristo cestujúcich, ale doslova celé Československo.

 

Na Políčku pri obci Boleráz je dnes farma. Spoza plota to vyzerá tak, že stavby z čias Čubírkovej tam už nie sú. FOTO: Pavol Machovič

 

 

Kriminalisti a vyšetrovatelia následne odviedli kus dobrej práce a Čubírkovej dokázali, že Ambróza Ščepku sa ohavným spôsobom zbavila práve ona.

 

Nešťastník Ščepka, presnejšie len jeho hlava, je pochovaný na cintoríne v Boleráze. Telo skončilo v peci na chlieb.

 

Ba čo viac, vyšetrovatelia sa vrátili aj k úmrtiu jej bývalého manžela Jána Čubírku spred trinástich rokov, teda v roku 1951. Ten zomrel v Trutnove po tom, ako naňho údajne nešťastnou náhodou spadli z povaly ťažké kachle.

 

Vyšetrovaním aj s odstupom rokov dokázali, že rozbitie lebky spojené s krvácaním nespôsobila nešťastná náhoda, ani kachle, ale údery palicou.

 

Treba ešte pripomenúť, že v oboch prípadoch bezcitná vrahyňa svoje obete omámila liekmi, zamiešanými v alkohole.

 

Krajský súd v Bratislave uznal rozsudkom z 31. mája 1966 Irenu Čubírkovú vinnú z dvojnásobného trestného činu vraždy a odsúdil ju na trest smrti. Čubírková sa odvolala, ale na treste sa už nič nezmenilo.

 

Nepomohla si ani žiadosťou o milosť, ktorú prezident Antonín Novotný zamietol, 28. septembra 1966 ju v Prahe popravili.

 

PAVOL MACHOVIČ

prispievatelia | 15.3.2023 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk