Marián Šupa: Vo Veľkých Kostoľanoch chceme žiť spokojne, podľa toho podnikáme

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/35156-marian-supa-vo-velkych-kostolanoch-chceme-zit-spokojne,-podla-toho-podnikame/marian-supa-vo-velkych-kostolanoch-chceme-zit-spokojne,-podla-toho-podnikame/

Začínali s jedným malotraktorom. Dnes patria k najväčším predajcom záhradnej, komunálnej a poľnohospodárskej techniky na Slovensku. Spoločnosť ŠUPA technika z Veľkých Kostolian píše úspešný príbeh. Firma so silným rodinným základom medzičasom vstúpila aj do novej oblasti podnikania, v obci tvorí novú obytno-priemyselnú zónu Vysielač s rozsiahlou občianskou vybavenosťou. Viac povedal v rozhovore riaditeľ firmy Marián Šupa mladší.

Marián Šupa mladší riadi firmu Šupa technika od roku 2000.


Ako sa vlastne celý príbeh firmy ŠUPA technika začal?
- Mama pracovala v poľnohospodárskom podniku na oddelení predaja náhradných dielov. Po páde komunizmu sa rodičia v podstate okamžite rozhodli, že začneme skladať z dielov malotraktory Terra a Vari a predávať ich.

 

Najprv sme súčasti kupovali v poľnohospodárskych potrebách, potom sme oslovovali české výrobné podniky. Nakupovali sme prvé malotraktory a tak vznikla myšlienka firmy ŠUPA technika. Na trhu fungujeme už asi 33 rokov, oficiálne však uvádzame, že máme tridsať rokov. Živnostenský list má totiž dátum z roku 1992.

 

 

Aká bola vaša úloha v počiatkoch firmy?
- Mal som vtedy trinásť rokov, súrodenci boli ešte mladší. Rodičia nám ukázali, ako zložíme rotavátor, začali sme teda dávať dokopy tie jednoduchšie súčasti, zatiaľ čo otec montoval motory a prevodovky.

 

Z predaja prvého traktora vznikol zisk, z toho sme nakúpili ďalší materiál, poskladali ďalší malotraktor a takto to išlo ďalej. Keď už bol objem taký, že sme skladanie nestíhali, začali sme kupovať a predávať hotové produkty. Časom sme objednávali plný kamión, potom vagón prepravený železnicou.

 

Na stanicu prišlo povedzme 30 kusov malotraktorov, do večera sme ich vyložili a do polnoci aj vyskladnili zákazníkom. Všetko sme robili postupnými krokmi a investíciami. Nikdy sme nešli do úverov.

 

V ponuke majú aj traktory na rôzne využitie.
 

 

Ako rodinné podnikanie ovplyvnilo vaše detstvo?
- Aj výber strednej a vysokej školy som robil tak, aby som bol čo najviac k dispozícii pre firmu. I preto som študoval v Piešťanoch resp. Trnave. Budovu bývalej pekárne, kde dnes sídli naša predajňa, sme kúpili na prelome milénií.

 

Oficiálne sme otvorili v roku 2002. Dovtedy sme podnikali v našom rodinnom dome, pri ktorom sme mali upravené haly. V roku 2011 sme dokúpili ďalšie priestory, ktoré boli v minulosti sýpkou. Dnes má firma areál o rozlohe 1,5 hektára.

 

 

Ako dlho trvalo firme, aby ste sa dostali do, nazvime to, pohodlných čísel?
- V deväťdesiatych rokoch to išlo veľmi rýchlo. Veci fungovali inak ako dnes. Vtedy ste podali prst a ľudia by vám zjedli celú ruku. Dnes je to naopak, podávate celé telo a ľudia berú ledva necht.

 

Ťažili sme z toho, že sme boli medzi prvými, ktorí sa venovali tejto technike. Dodávali sme zo začiatku čisto iba koncovým zákazníkom. Časom sme začali kupovať tovar z výrobných závodov vo väčšej miere a obchodníci zistili, že je zbytočné chodiť na nákupy do Čiech, keď Šupovci toho majú na dvore dosť.

 

Tak vznikla myšlienka, že sa nebudeme venovať len maloobchodu ale aj veľkoobchodnej činnosti. Preto dnes máme po celom Slovensku dílerov nášho tovaru, s ktorými spolupracujeme už aj tri desaťročia. Najvzdialenejší partneri sú z Trebišova a Michaloviec.

 

Marián Šupa vedľa kombajnu na zber hrozna.

 

 

Vaša firma podporuje športové aktivity vo Veľkých Kostoľanoch, pomohli ste aj pri výstavbe nového ihriska trnavských bejzbalistov. Čo vás presvedčilo, aby ste podali pomocnú ruku v tejto oblasti?
- Sme rodáci z Veľkých Kostolian a chceme, aby naša obec prosperovala. Ide o to, aby deti zdravo rástli a neuťahovali sa k neduhom doby. Šport je v tomto smere ideálne vyplnenie času mládeže.

 

Preto sme veľa investovali do futbalu a futbalového štadióna a aj dnes naďalej podporujeme mládežnícke kolektívy. Pri bejzbalovom ihrisku nás oslovila myšlienka, pretože Angels poskytujú športovanie pre množstvo detí.

 

Snažíme sa tiež pomáhať v škôlke a škole vo Veľkých Kostoľanoch.

 

 

ŠUPA technika je postavená na rodinnej báze. Aké princípy vyznávate?
- Majiteľom je naďalej otec, okrem mňa vo firme pracuje mama, brat, sestra, moja manželka i švagor. Vo vedení je teda gro rodiny. Takisto sa snažíme zamestnávať ľudí priamo z Veľkých Kostolian alebo okolitých obcí. Tak, aby mali čo najnižšie náklady na dopravu a takpovediac v pracovnom oblečení prešli až domov.

 

S mamou Emíliou, ktorá stála pri zrode firmy.

 

 

V čom tkvie sila vašej firmy, ktorá má významné postavenie na trhu?
- Od začiatku sme si budovali na trhu veľmi dobré meno. Vieme dodržať slovo, poskytnúť kvalitu za rozumné peniaze a dodať tovar na čas a spoľahlivo. Takto sa prezentujeme od začiatku až dodnes.

 

Nikdy sme nezanevreli na marketing. Stále sme sa snažili, aby ľudia mali povedomie o našej firme. Značku ŠUPA technika prezentujeme na Agrokomplexe v Nitre a rôznych poľnohospodárskych podujatiach, počas krízy v rokoch 2008 a 2009 sme neubrali na marketingu, naopak, posilnili sme ho. Vedel som, že trh sa časom opäť rozbehne a tak sa aj stalo.

 

 

O aké značky sa opierate?
- Zo začiatku sme predávali hlavne české tradičné značky VARI a SECO, v portfóliu máme veľkú časť z nich dnes. Po roku 2000 sme prešli aj na iné zahraničné spolupráce.

 

Motory a servisné diely dodnes berieme z firmy Briggs&Stratton, spolupracovať sme začali so značkou Kubota, čo sú traktory a kosačky pre komunálnu sféru a poľnohospodárstvo.

 

Ďalšou významnou značkou je Antonio Carraro, v záhradnej technike zase Stiga. Menovať by som mohol ďalej, zastupujeme zhruba tridsať výrobcov.

 

Predajňa ŠUPA technika vo Veľkých Kostoľanoch.

 

 

Ako firmu ovplyvnili pandemické roky?
- Paradoxne, boli to dva najlepšie roky vo firme. Ľudia zostali doma, nemohli ísť na dovolenky a tí, čo bývajú v rodinných domov sa sústredili na svoje záhrady. Vo veľkom nakupovali dokonca aj traktorové kosačky.

 

Záhradná technika a všetko, čo sa týkalo starostlivosti o dom a záhradu, boli v čase pandémie veľmi dobré odbory. Tovar sme počas obmedzení vydávali i cez plot. Vytvorili sme si pravidlá fungovania ešte predtým, než s nimi prišla vláda.

 

Máme za sebou 70 testovaní, každý pondelok sme sa snažili nájsť teoreticky nakazených. Pozitívnych som poslal domov a ostatní fungovali ďalej. Som rád, že sa nám Covid vo firme nerozšíril a v podstate bez problémov sme udržali chod firmy.

 

 

Koľko ľudí u vás pracuje?
- Firmu neustále rozširujeme. Zamestnávame 48 zamestnancov, u našich dílerov sú na našu firmu naviazaní ďalší ľudía. Mohli by sme celkovo hovoriť možno aj o 200 – 250 ľuďoch, ktorí sa v rámci Slovenska venujú predaju záhradnej techniky a my im dodávame stroje. Aj na to je človek hrdý, že majú ľudia robotu, plat a hlavne ma teší, že celé Slovensko vie vďaka ŠUPA technike, kde sú Veľké Kostoľany.

 

Traktory, kosačky, rotavátory, skrátka všetko pre záhradu.

 

 

Ako sa dnes mení trh? Kladú ľudia dôraz na kvalitu alebo idú po cene?
- Tí, ktorí pocítili nárast ceny energií a vysokú infláciu, sa vracajú k lacnejším produktom. Ľudia, ktorí majú peniaze, stále hľadajú hlavne kvalitu za rozumné peniaze.

 

Trendom sú teraz napr. robotické kosačky. Ľudia už nechcú manuálne pracovať, vyhovuje im ovládať prístroje cez telefón. Iný trend je samozrejme v záhradnej technike, iný v komunálnej a poľnohospodárskej sfére.

 

 

Čo považujete za najväčšiu technickú vychytávku v sortimente vašej firmy?
- Robotické kosačky Stiga. Pre mňa je však veľmi cenný napr. kombajn na vyorávanie kobercových trávnikov, keďže tomu sa na Slovensku takmer nikto nevenuje.

 

Bavia ma veci, ktoré sú možno málo atraktívne pre iných, ale je to zaujímavé tým, že ide o nevšedný stroj, spomenúť môžem napr. kombajn na oberanie hrozna. Dokáže to farmárom ušetriť 20 – 30 pracovníkov pri oberačke a dokonale odtriediť bobule od odpadu.

 

Kosačky sú jedným z produktov, ktoré spoločnosť ŠUPA technika preslávili.

 

 

Dokážete si vo svojej záhrade oddýchnuť, alebo už po celom dni a pracovnom kontakte so záhradnou technikou hľadáte radšej iný spôsob relaxu?
- Dostal som sa do veku, keď si chodím po náročnom dni do záhrady psychicky oddýchnuť. Mám rozsiahlu okrasnú záhradu a trhám v nej so záľubou burinu, čo by som za mlada nechcel robiť, ani keby mi za to platili. Dnes to robím bez problémov.

 

Nie som však ten, čo by sa hral s trávou do takých rozmerov, aby mala čo najzelenší odtieň. To teda nie. Záhrada má byť zábavou a nie otročinou.

 

Dnes si technikou dokážete uľahčiť v podstate každú činnosť. Dnes už aj 700 metrov2 pokosíte kosačkou na batérie. Zdá sa mi to pohodlnejšie, ako neustále kupovať benzín. To je pokrok a smer, ktorým by sme sa mohli uberať.

 

Nie som fanúšikom elektrických áut, tento koncept je pre mňa utópiou, ale malé veci ako kosačky, krovinorezy a motorové píly pokojne môžu fungovať na batériu. To ľudia dokážu využiť doma a pohodlne si prístroj následne dobiť.

 

V ponuke majú aj komunálnu techniku.

 

 

Začali ste sa angažovať už aj v stavebnom priemysle. Vo Veľkých Kostoľanoch tvoríte novú obytno-priemyselnú zónu Vysielač. Čo všetko tam bude?
- Vo Veľkých Kostoľanoch začali v štyridsiatych rokoch budovať vtedy asi druhý alebo tretí vysielač na Slovensku. Územie o rozlohe 37 hektárov bolo v roku 2014 na predaj a využili sme to. Zistili sme, že v minulosti bolo územie osídlené Habánmi, rozhodli sme sa teda, že tam začneme tiež stavať a vznikne tam nová štvrť Veľkých Kostolian. Založili sme firmu ALACRES a pustili sa do stavebnej činnosti.

 

 

Čo všetko si možno predstaviť pod názvom Vysielač?
- Územie sme rozdelili na viacero častí. Sedem hektárov sme ponechali pre stredný priemyselný park, ďalších 30 hektárov sme určili pre rodinné domy, bytovky a občiansku vybavenosť.

 

Ľudia si môžu postaviť dom podľa schváleného územného plánu, alebo si môžu kúpiť bývanie v našej radovej zástavbe. Chceme vybudovať aj tri 21-bytové domy, potom sú tam prevádzky ako športové centrum, v ktorom je posilňovňa, wellness centrum, bar a ešte jedna zatiaľ nedefinovaná miestnosť, okrem toho aj tenisový kurt.

 

Vo výstavbe už je domov dôchodcov, ktorý stavia z eurofondov iná firma, ktorej sme poskytli pozemok. V lokalite bude tiež známy potravinársky reťazec a v rokovaní sme ohľadom vybudovania škôlky. Chceme, aby ľudia mali bývanie, zábavu a všetky potreby po ruke.

 

Marián Šupa pri domoch, ktoré ponúkajú na predaj v lokalite Vysielač.

 

 

Aký je koncept Vysielaču?
- Očakávame, že v lokalite bude žiť päťsto až tisíc obyvateľov. Celý koncept sme postavili na tom, aby ľudia, ktorí si v lokalite postavia dom, mali možnosť poblíž aj pracovať. Nechceli sme len narýchlo postaviť ulice a odísť, aby sa po nás zľahla zem.

 

Vo Veľkých Kostoľanoch chceme naďalej ako rodina žiť a nehanbiť sa za túto lokalitu. Tomu prispôsobujeme aj fungovania firmy ALACRES. Nejde o klasickú developerskú spoločnosť, k dispozícii sú ľuďom naši zamestnanci, s ktorými možno riešiť denne veci.

 

Všetko je postavené na tom, aby vo Vysielači ľudia našli pokojné bývanie, i preto sme zvolili slogan Vysielač – Dobrý signál pre spokojný život.

 

Okolo hlavnej budovy vysielača raz vznikne námestie. Chceme vybudovať modernú štvrť. Ideme postupnými krokmi, nie hlavou proti múru, ale tak, ako máme našetrené peniaze.

 

Pohľad na radovú zástavbu domov v lokalite Vysielač.

 

 

Na čo kladiete vo Vysielači dôraz?
- Tak ako vo firme ŠUPA technika ponúkame kvalitnú techniku za dobré peniaze, tak postupujeme aj pri výstavbe. Namiesto asfaltu sme cesty vybudovali zo zámkovej dlažby. Ulice staviame širšie, nechýbajú chodníky, domy nie sú natlačené na cesty, majú komfortnú zónu odstupu.

 

Z hlavnej ulice chceme spraviť bulvár s množstvom zelene. Nesnažíme sa vyťažiť z územia maximum, ale staviame tak, aby sa tam ľudia po nasťahovaní dobre cítili. Nechýba kompletná vybavenosť, tiež optický internet, verejné osvetlenie. Všetko je vo vyššom štandarde.

 

Keďže v lokalite bol kedysi sad, pomenovali sme ulice po ovocných stromoch. Máme Jablkovú i Čerešňovú. Snažíme sa veci robiť tak, aby nikto nemohol povedať krivé slovo a aby si ľudia raz povedali, že Šupovci sú tí, ktorí spravili niečo pre Veľké Kostoľany.

 

Vo výstavbe je ďalšia nová ulica aj domov dôchodcov.

 

 

Čím sú pre vás Veľké Kostoľany špeciálne?
- Odjakživa to bola centrálna obec pre okolité dediny. Z Veľkých Kostolian je blízko do Trnavy, Piešťan i do Hlohovca. Behom 15 – 20 minút autom prídete do každého z týchto miest. Veľmi dobrý prístup je k diaľnici, za 45 minút ste schopní byť v Bratislave.

 

V obci je kompletná vybavenosť, nechýba tu zdravotné stredisko, škola, škôlka. Zároveň máme krásnu prírodu v neďalekom háji. Človek tu nájde iný život ako v meste.

 

Pre bytovky a rodinné domy postavili parkovisko.

 

V lokalite Vysielač nechýba športové centrum s posilňovňou.

 

Onedlho tu spustia wellness priestory so saunami a oddychovou zónou.

 

Túto miestnosť môže nájomca využiť podľa svojho uváženia, môže sa tu hrávať napr. aj stolný tenis.

 

Súčasťou lokality Vysielač je tenisový kurt.

Ján Král | 18.5.2023 | Rozhovory | https://www.trnavskyhlas.sk