Hetrik Taiwa, debut Vaška: Fanúšikovia Spartaka mali proti Žiline čomu tlieskať

Futbalisti trnavského Spartaka sa rozlúčili so sezónou víťazstvom nad Žilinou 4:2.

Taiwo strelil za Spartak tri góly. Foto: trnavskyhlas.sk

Na Štadióne Antona Malatinského v Trnave sa na jednom z bezpečnostných schodísk usídlili včely, tesne pred zápasom roj odstránil včelár.

Nástup mužstiev mal slávnostný charakter, spartakovci si prebrali medaily za tretie miesto vo Fortuna lige. Odovzdávali ich legendy trnavského klubu Dušan Keketi, Alojz Fandel a Michal Gašparík starší.

Na zápas prišlo do rodinného sektora približne 700 detí, organizované skupiny boli aj z Močenka, Ružindolu či základnej škole na trnavskej Kopánke. Pri vychádzaní hráčov na ihrisko dvihli nad hlavy červeno-čiernu igelitovú mozaiku, ktorú im pripravili ultras. Choreo dokreslila vlajka Červeno-čierni, od detstva verní.

Tréner Spartaka Michal Gašparík pri absenciách viacerých hráčov zvolil pre Spartak netradičné rozostavenie 3-4-2-1, kde za hrotovým Taiwom operovali Ofori a Paur.

Na lavičke boli okrem iných dokonca až traja brankári a premiérovo 19-ročný dorastenec Tomáš Juraj Vaško, ktorý na záverečnú štvrťhodinu dostal aj šancu v strede obrany.

Choreo v rodinnom sektore. Foto: Ján Král

Samotný zápas začali lepšie Žilinčania, Essombovu prvú šancu ešte Rusov chytil, v 12. minúte ale po strele Ďuriša z hranice šestnástky kapituloval.

Vyrovnať mohol Taiwo, po jeho technickej strele zazvonila žrď. V 24. minúte už ale Ofori prihral do šestnástky Twardzikovi, ten prudko vystrelil k vzdialenejšej žrdi a bolo 1:1.

Ofenzívny futbal pokračoval, po krídelnom úniku Daniela pálil bez prípravy Ofori tesne vedľa.

V 31. minúte išiel Spartak do vedenia kurióznym gólom. Štefánikov center z priameho kopu hlavičkoval na bránku Taiwo, brankár Žiliny Belko síce chytil loptu do koša, avšak až za bránkovou čiarou – 2:1.

Trnave futbal chutil, tribúny roztlieskali strelami Bukata a Štefánik.

Spartak zvýšil svoje vedenie v 56. minúte. Nepresnú spätnú prihrávku Javorčeka vystihol Taiwo, obišiel brankára Belka a do prázdnej bránky upravil na 3:1.

Výsledkové komplikácie nepripustil Rusov a pokus Mvenga chytil. Poistku trnavskému víťazstvu mohol dať po Ivánovej prihrávke Taiwo, z päťky však trafil len do Belka.

Žilina korigovala v 78. minúte. Kolmicu do behu dostal rozbehnutý Addo a popri vybiehajúcom Rusovovi poslal loptu do siete.

Trnavu mohli definitívne upokojiť Taiwo i Bukata, v dobrých pozíciách však stroskotali na Belkovi. Nigérijský hroťák sa však predsa dočkal hetriku, v 84. minúte Bukatovo zakončenie Belko vyrazil iba pred Taiwa a ten z metra pridal svoj tretí gól v stretnutí a štrnásty v sezóne.

Fortuna liga – nadstavbová časť – skupina o titul - 10. kolo:

FC Spartak Trnava – MŠK Žilina 4:2 (2:1)
Góly: 24. Twardzik, 31., 56. a 84. Taiwo - 12. Ďuriš, 78. Addo
ŽK: Daniel – Nemčík, Gidi
Diváci: 3448
Rozhodovali: Kišš – Kmec, Pacák
SPARTAK: Rusov – Koštrna, Štetina (76. Vaško), Twardzik – Daniel, Štefánik, Bukata, Azevedo (59. Iván) – Ofori (60. P. Karhan), Paur – Taiwo. Tréner: Gašparík.
ŽILINA: Belko – Nemčík (65. Gidi), Kopas, Ndjeungoue – Rusnák (46. Javorček), Mveng, Minárik, Owusu – Galčík, Ďuriš (46. Kaprálik), Essomba (46. Addo). Tréner: Hynek.

Jaroslav Hynek, tréner Žiliny: „Začnem inak, chcem pogratulovať devätnástke Žiliny, ktorá vyhrala dorasteneckú ligu. Pracovali skvele a majú odmenu. Taktiež gratulujem aj Trnave k zisku poháru. Zápas ovplyvnilo veľa vecí, ktoré smerujú k play-off súboju v utorok. Či už je to zostava, alebo taktické veci, to ale neospravedlňuje výkon. Do duelu sme naskočili dobre, dali sme gól a hrali sme tak, ako sme si predstavovali. Hráči boli naladení a plnili veci, ktoré sme tam chceli dať. Ale potom si naraz niektorí hráči začali hrať akoby svoju hru. Držali sme loptu, nehrali sme takú krátku hru v určitých pasáž ako sme chceli a pustili sme súpera do vyrovnania. Gól na 2:1 neviem ako komentovať, či vôbec bol alebo nie, to je zložité. Pri treťom góle sme súperovi namazali prihrávku… Výkonnosť tímu sa striedala, Spartak mal dnes viac gólových šancí. Dostali sme sa na kontakt, možno sme mohli vyrovnať, Trnava ale zvýšila na 4:2 a prakticky rozhodol. Videl som kvalitné výkony mladých hráčov, aj určité pasáže, s ktorými som bol spokojný ale tiež výkony, s ktorým som spokojný nebol. Verím, že sa z toho otrasieme a  naladíme sa tak, aby sme utorňajší duel zvládli.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Tým, že v tomto zápase už o nič nešlo, sme si vyskúšali iné rozostavenie. Chvíľu sme sa v ňom hľadali, potom sme sa do toho ale dostali a aj pomocou rozostavenia sme si vytvárali dosť gólových príležitostí. Zápas bol ako sa patrí na posledné kolo, keď už o nič nejde. Diváci mohli vidieť viac gólov na oboch stranách, neskončilo to taktickým bojom. Som veľmi rád, že Taiwo dal konečne hetrik, doteraz sa mu to nepodarilo iba preto, že som tréner ja a vždy som ho striedal, keď bolo 2:0. Prial som mu tie hetriky až v budúcej sezóne, keď tu zostane. Chceme ho získať, verím, že sa nám to podarí. To je pre nás priorita. Čaká nás najťažšie obdobie, chceme káder omladiť, skvalitniť, dosť hráčov vymeniť. Uvidíme, čo sa podarí. Ciele sme splnili, aj tretie miesto, aj víťazstvo v pohári a pred nami sú ďalšie výzvy.“