Tri šunky na celú školu

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 19.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/3904-tri-sunky-na-celu-skolu/tri-sunky-na-celu-skolu/

Chcete päťtisíc korún za každý deň skrátenia opravy? Takúto zúfalú ponuku zverejnila trnavská radnica v Novom Trnavskom hlase extra číslo 17 z 29. októbra 1991. Mala to byť stimulácia pre Agrostav Veľký Krtíš a ďalších dodávateľov, ktorí už mesiac reparovali parovod a výmenníkovú stanicu na Prednádraží.

Gymnázium na Hviezdoslavovej ulici dostalo nové počítače. FOTO: the

Pritom v polovici októbra udreli také zimy, že deti si museli nosiť z domu do školy elektrické ohrievače. Čitateľka Božena Nemčeková bola pri písaní svojej sťažnosti do novín poriadne vytočená. „Ako nám Bytové hospodárstvo zvýhodní náklady s náhradným vykurovaním? Je iróniou, že v tejto neradostnej situácii (nami nezavinenej) sme dostali od Bytového hospodárstva nedoplatok za ústredné kúrenie a dodávky teplej vody za január až apríl 1991. Pripadám si ako bezdomovec, ktorý sa túla po príbuzných a známych, zohrieva sa a kúpe v cudzích bytoch.“

Kto bol milovaný, nebude nikdy zabudnutý. FOTO: the
Obyvatelia inkriminovanej štvrte i rovnako postihnutej Spartakovskej ulice zúrili, že na stavbe občas nevidno ani človeka. Redaktorka Mária Ševčenková požiadala o vyjadrenie námestníka riaditeľa Bytového hospodárstva Trnava Igora Pinkavu. Odpovedal naozaj štátnicky: „...niekedy to vyzeralo, že tam nikoho niet, aj preto, lebo robotníci robili vo výkope.“
Pomaly už aj starí ľudia zabudli, že pred dvadsiatimi rokmi nebolo oproti nemocnici na Žarnovovej ulici po dnešnom pavilóne chirurgických disciplín ani stopy. Ešte stále tam vegetovalo pár rozmlátených rodinných domov, určených na asanáciu. Značka -mš- sa obrátila na Ing. arch. Juraja Dvorského z úseku mestského architekta s otázkou, ako bude plocha využitá.
„Od budúceho roka sa tu začne výstavba Závodného ústavu národného zdravia pre pracovníkov jadrovej energetiky na Slovensku,“ odpovedal. „Investorom stavby v hodnote viac ako sto miliónov korún je SEP Bratislava.“ Kto by sa bol vtedy nazdal, že do odovzdania objektu, ktorý napokon zmenil majiteľa i zameranie, chýba ešte vyše pätnásť rokov a stane sa tak až v roku 2007. Je to možné? A ako sa to zdá už dávno...
Dedko podnikateľ
Necelé dva roky po prevrate sa už nielen začalo rozmáhať podnikanie, ale rástli aj rady poberateľov podpory v nezamestnanosti. Prototypom prvorepublikového živnostníka bol ujo Lukáš Kučera, ktorého si redakcia uctila fotečkou a textom pri príležitosti jeho osemdesiatych piatych narodenín. Vitálny, kultúrne rozhľadený a matičiarsky angažovaný starček sa napokon dožil neuveriteľných 98 rokov.
Trnavský hlas zaznamenal aj pozoruhodnú dobovú novinku. Po viacerých lúpežných prepadoch zrušili spoje doručovanie podpôr a ďalších platieb v hotovosti. Adresáti si našli v schránke iba oznam a museli sa po peniaze unúvať na poštu. Rady pri okienkach sa krútili po celej hale a ľudia občas nevedeli, za kým, na kom a prečo tu stoja. Náš klebetník číslo 19 požiadal o vysvetlenie vedúceho Pošty 1 Mariána Žišku.

Predseda TJ  Fortuna, desaťnásobný majster ČSFR v kulturistike Peter Uríček. SNÍMKA: Marián Pavlík
„Nová služba existuje prvý mesiac, preto v nej musíme vychytať muchy. Rokujeme s úradom práce a úradom sociálneho zabezpečenia. Uvažujeme o vytvorení samostatného radu podľa podacích čísel, umožniac tak postupné vyplácanie podpôr.“
Noviny boli plné podnikania aj v podobe rád pre ženy z domácnosti, informácií o kupónovej privatizácii, prvých kapitalistických otrasov napríklad v hlohovskej Palme, výsledkov privatizačných dražieb. Potraviny na vtedajšom Tyršovom, dnes Herdovom námestí, získal záujemca do prenájmu z pôvodne stanovených 217-tisíc až za 2,8 milióna korún ročne! Ten, kto udrel takúto sumu, mal určite spočítané, koľko frekventovaná samoobsluha vynáša.
Každý raz začínal
Malebné boli časy pred dvadsiatimi rokmi aj z hľadiska rozširovania predmetu informatika v školách. Začínajúci novinár Patrik Herman oslovil v tejto súvislosti riaditeľa nového, v poradí druhého gymnázia v Trnave na Hviezdoslavovej ulici Vojtecha Arbeta. Rozhovoru dal vynaliezavý názov Čo nového...?
„V závere minulého školského roka sa nám podarilo vybaviť dva počítače PP-06... V septembri sa nám podarilo zabezpečiť jeden počítač IBM... Naša škola bola ako jedna z troch zo západoslovenského regiónu zaradená ako pilotná škola v projekte Comenius. Z toho vyplýva, že dostaneme 16 počítačov firmy Phlipis na zriadenie kompletnej počítačovej učebne. Súčasťou projektu budú ďalšie tri počítače, z ktorých jeden je určený pre administratívu, druhý na výuku žiakov a tretí, prenosný, na prípravu učiteľov.“ Rozhovor graduje, Patrik Herman sa riaditeľa ešte investigatívne opýta: „Aké problémy vás a vašu školu najviac trápia?“ Riaditeľ taktne zamlčal, že ho lúpe v kolene, a odvetil: „Je to predovšetkým problém stravovania.“ Žiaľ, z rozhovoru sme sa nedozvedeli, čo mal v ten deň riaditeľ na desiatu.
 

Benjamín Škreko | 29.10.2011 | Retro | https://www.trnavskyhlas.sk