Feldekovci a Cipár zabavili návštevníkov knižnice

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 8.8.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/6900-feldekovci-a-cipar-zabavili-navstevnikov-kniznice/feldekovci-a-cipar-zabavili-navstevnikov-kniznice.htm

V Hudobnom oddelení Knižnice Juraja Fándlyho sa v pondelok stretla pestrá spoločnosť. Spisovateľ Ľubomír Feldek a ilustrátor Miroslav Cipár prišli prezentovať svoje spoločné diela.

Spisovateľ Ľubomír Feldek sa hrdo hlási k Trnavskej skupine.

 

Len za posledné dva roky spáchali títo dlhoroční priatelia štyri. Prestávky počas diskusie vyplnila svojimi šansónmi speváčka a dcéra známeho spisovateľa Katka Feldeková.


Beseda sa aj vďaka nej niesla vo veľmi uvoľnenom duchu. Okrem kníh Zlatá svadba a Päť rozprávkových hier majú spisovateľ a výtvarník na svedomí aj dve bibliofílie, teda vzácne, počtom limitované knihy.

 

 

Bibliofília Pieseň piesní existuje len v dvoch exemplároch.


Jednu z kníh Starého zákona Pieseň piesní preložil a prebásnil Ľubomír Feldek. „Nie že by som vedel po hebrejsky, no táto báseň bola toľkokrát interpretovaná, že dôležitejšia je tu slovenčina,“ povedal. Na predtlačené listy potom ručne kreslil Miroslav Cipár. „Preto sú všetky listy originály,“ zdôraznil ilustrátor a dodal, že zatiaľ existujú len dva exempláre tejto knihy.

 

Originálna je aj väzba. Žiaden div, že získala cenu ministra kultúry. Podobným spôsobom vznikala aj druhá bibliofília, tentoraz predslov k staroslovienskemu prekladu biblie Proglas.

 


Foto: Michal Hlavatovič

Katarína Rosinová | 15.5.2012 | Spoločnosť | https://www.trnavskyhlas.sk