Koláčiky nielen na svadbu

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 5.10.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/744-kolaciky-nielen-na-svadbu/kolaciky-nielen-na-svadbu/

U nás doma príliš neobľubujeme ťažké krémové zákusky. Zato kysnuté buchty alebo koláčiky si doprajeme takmer každú nedeľu. Zvlášť teraz v zime dobre padnú k šálke kávy, teplého kakaa alebo vareného vínka.

V originálnom recepte je tvaroh vo vnútri koláčikov, no rovnako chutný je, keď ho dáte navrch, spolu s lekvárom a posýpkou. Foto: Katarína Rosinová

 

Recept na tradičné moravské koláče dostala mama od svojej dobrej kamarátky Moravanky. Hovorí sa im aj svadobné. Vždy, keď ich urobí, zmiznú skôr, ako stihnú vychladnúť. Skvelú chuť im dodáva citrónová kôra a dva druhy plnky. Najskôr si zarobíme kvások zo 40-gramovej kocky droždia, troch až štyroch deci vlažného mlieka, štipky cukru a múky. Z kila polohrubej múky, 250 gramov klasického masla, kvásku, ôsmich lyžíc kryštálového cukru, štipky soli a troch žĺtkov vypracujeme cesto. Vmiešame doň aj trochu nastrúhanej citrónovej kôry. Kým cesto kysne, zarobíme si tvarohovú plnku z tučného tvarohu, vajíčka a vanilínového cukru. Môžeme pridať aj hrozienka. Okrem toho potrebujeme aj pikantný džem, najlepšie marhuľový alebo slivkový. Z cesta vykrajujeme lyžicou kolieska. Rukou z nich urobíme placky a do stredu každej položíme kôpku tvarohovej plnky. Vymodelujeme bochníčky. Navrchu spravíme jamku, potrieme žĺtkom a naplníme džemom. Nakoniec koláčiky posypeme mrveničkou z múky, masla a práškového cukru. Keďže plnenie tvarohom je pomerne prácne, lebo vyteká, trochu sme si to zjednodušili. Tvaroh dávame navrch a naň ešte lekvár a posýpku. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi dvadsať minút. Pozor, aby ste si nepopálili jazyk!

Katarína Rosinová | 22.2.2011 | Recepty | https://www.trnavskyhlas.sk