Potulky Trnavou: Za pokladmi ozajstnej národnej inštitúcie

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 16.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/7707-potulky-trnavou-za-pokladmi-ozajstnej-narodnej-institucie/potulky-trnavou-za-pokladmi-ozajstnej-narodnej-institucie/

Leto je v plnom prúde a s ním aj Potulky Malým Rímom. Akcia pre všetkých, ktorí sa chcú zoznámiť s tajomstvami histórie nášho mesta. Nedeľné tematické prehliadky sú určené pre malých aj veľkých. Každý víkend sa môžete dostať na nové miesta, ktorými vás prevedie zakaždým nový sprievodca po novej trase.

Veľká účasť riaditeľa spolku, Vendelína Plevu, prekvapila.

 

Vďaka tomuto podujatiu sa dostanete aj na bežne neprístupné miesta. Potulky Malým Rímom sa každú nedeľu začínajú o 15.30. Záujemcovia sa stretávajú pri radnici, ak nie je uvedené inak. Vstupenky na ktorúkoľvek z Potuliek Malým Rímom sa dajú zakúpiť na Trojičnom námestí v Trnava Tourism informáciách.


Deti do pätnásť rokov sa môžu na akcii zúčastniť bezplatne, študenti a seniori zaplatia euro, dospelí dve. Lístky sa dajú kúpiť aj na poslednú chvíľu u sprievodcu, avšak za dvojnásobnú cenu. Tento rok Potulky začali prehliadkou židovských pamiatok, komunity a príbehov Kóšer Trnava.

 

Druhým podujatím bola prehliadka historických priestorov Spolku svätého Vojtecha a oboznámenie sa s jeho vyše stoštyridsať ročnými dejinami.


Nielen oficálne
Záujemcov Spolkom svätého Vojtecha previedol riaditeľ Mons. Vendelín Pleva. Ako sám konštatoval, účasť ho prekvapila. Nečakal, že príde až toľko ľudí. A skutočne, záujemcov o prehliadku Spolku svätého Vojtecha bolo ako maku. „Milujem takéto akcie, človek sa dostane na miesta, o ktorých by inak mohol len snívať,“ povedal ktosi z davu, vstupujúc do spolku.


Výklad Vendelína Plevu bol zaujímavý. Rozprával o tom, ako to v spolku bolo, ako to tam chodí dnes, návštevníkom poukazoval priestory... No ľudí nezahŕňal len oficiálnymi informáciami. Záujemcom ukázal aj svoju kanceláriu či zberateľské kúsky Biblií.

 

Jedny z mála zachovaných exponátov Spolku svätého Vojtecha. Ostatné sú v Západoslovenskom múzeu.


Veľký úspech mala knižnica, kde si ľudia mohli prelistovať staré učebnice. Zaujali aj exponáty, ktoré patria k histórii spolku. Väčšinu však uchováva Západosloveské múzeum, takže v spolku ich nie je veľa, i keď podľa mnohých ľudí patria práve sem.


Nie vždy ružovo
Prvé slovenské knihy vydávala už Trnavská univerzita vo vlastnej, na tie časy dobre zariadenej kníhtlači. Vzdelanosť a kultúru svojimi vydaniami šírilo Slovenské učené tovarišstvo, neskôr Spolok milovníkov reči a literatúry slovenskej. Po čase Ján Palárik založil noviny Cyrill a Method, ktoré po ňom prevzal Andrej Radlinský.

 

Otvorene v nich uverejňoval myšlienky a správy o potrebe spolku pre Slovákov, ktorý by šíril vzdelanosť, mravnosť a kresťanské ideály pomocou kníh. Radlinský sa nakoniec dočkal úspechu. Založil Spolok svätého Vojtecha.


Spolok začal vydávať školské učebnice pre ľudové školy, knihy pre svojich členov... Mal vlastnú tlačiareň, kniháreň, bohaté múzejné a literárne zbierky a knižnica Spolku svätého Vojtecha sa stále viac a viac rozrastala.

 

Malá časť z knižných klenotov. Spolok svätého Vojtecha má vo svojej knižnici viac ako šesťdesiatpäťtisíc kníh.

 

Existencia spolku však bola niekoľkokrát vážne ohrozená. V roku 1951 mu dokonca bolo odňaté vydavateľské právo, pre poštátnenie kníhtlačiarne a knihárne. Spolok však obnovili a navzdory väčším či menším prekážkam funguje dodnes.

 

Od roku 1870 vydal viac ako tridsaťtri miliónov kníh a vyše dvesto miliónov čísel novín a časopisov. Dnes je vydavateľom Katolíckych novín, Liturgie... A vo svojej knižnici má vyše šesťdesiatpäťtisíc kusov kníh.

 

Text a foto: Júlia Kampfová

 

prispievatelia | 21.7.2012 | Na ulici | https://www.trnavskyhlas.sk