Posadnutý Batmanom! Jeho najväčší fanúšik žije pri Trnave

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 5.10.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/7872-posadnuty-batmanom-jeho-najvacsi-fanusik-zije-pri-trnave/posadnuty-batmanom-jeho-najvacsi-fanusik-zije-pri-trnave/

Martin Hracho (21) z Dechtíc má netradičný koníček. Batmana! Zaujíma ho všetko, čo má niečo spoločné s jeho obľúbeným filmovým hrdinom. Keby mohol, nasadil by si masku a bol by ako on.

Martin z vlastnej iniciatívy vylepuje po dedinách plagáty.

 

Do kín prišiel tretí a vraj posledný film z kultovej trilógie o Batmanovi od režiséra Christophera Nolana. Kým pre niekoho je to len film, pre Maťa životná udalosť.

 

„Onedlho mám narodeniny, dvadsaťdva rokov. Je to ten najkrajší darček, aký som si mohol priať,“ hovorí. Lístky na predpremiéru mal kúpené už dávno a netrpezlivo očakával deň D. Od vzrušenia takmer nezaspal. Nakoniec sa dočkal a z kina odchádzal nadšený. „Bol som tam s jedným kamarátom z Chtelnice. Film bol úplne super, taký, ako som si predstavoval. Pôjdem naň ešte minimálne štyrikrát,“ rozpráva nadšene.

 

Maťo sa považuje za najväčšieho fanúšika Batmana na Slovensku. Napriek tomu, že má odmalička problémy s nohami, chodí po Trnave a okolitých dedinách a všade vylepuje doma vytlačené plagáty. „Robím filmu reklamu, aby ľudia išli do kina a podporili ho,“ usmieva sa.

 

Dvere na izbe má vyzdobené, ako sa na fanúšika patrí.


Catwoman by bral
„Na Batmanovi sa mi páči najmä to, že nemá žiadne špeciálne schopnosti, ako napríklad Superman či Spiderman. Je to obyčajný človek, ktorý môže zomrieť. Bruce Wayne je boháč, ktorému v detstve zabili rodičov a takýmto spôsobom bojuje proti zločinu. Každý by mohol byť ako on, keby mal dosť odvahy a peňazí,“ hovorí.

 

Aj on by taký chcel byť. „Ako malý som bol Batman na maškarnom plese a keby som išiel na Halloween, je jasné, aký kostým by som si vybral.“ Spomedzi ďalších postáv nemá rád Batmanovho parťáka Robina, naopak, môže Catwoman, s ktorou by sa najradšej stretol osobne. „Frajerku nemám, ale ju by som bral,“ smeje sa.


Zbierku vyhodil
Batmana videl prvý raz, keď mal štyri roky. Odvtedy videl takmer všetky filmy vrátane tých zo šesťdesiatych rokov. „Vyrastal som s ním, aj s ním umriem,“ odvetí na otázku, či na také niečo nie je už trochu starý.

 

Priznáva však, že bolo obdobie, keď na svojho hrdinu zanevrel. „Keď som videl filmy od Joela Schumachera, vôbec sa mi nepáčili. Bola to taká rozprávka. Vtedy som vyhodil všetky batmanovské predmety, čo som mal – hračky, masky, postavičky Batmana. Bolo toho plno, no už som to aj oľutoval,“ zamyslí sa.

 

Obľúbené tričko, počítačová hra a vzácne lístky do kina.

 

Opätovný návrat k svojmu hrdinovi nastal potom, ako uvidel prvý diel od Nolana. Svoju zbierku si postupne obnovuje. Už si kúpil dve tričká a dvere na izbe si oblepil plagátmi. V talóne má tiež počítačové hry s legendárnym netopierím mužom. Keby mohol, vymaľoval by si celú izbu na čierno alebo by si ju aspoň pokreslil netopiermi.


Tragédie
O svojom idole má Martin obrovské vedomosti. Je to hotový batmanológ. Jeho nadšenie umocňuje aj tajomno, ktoré sa okolo filmov vznáša. „Predstaviteľ Jokera Heath Ledger spáchal samovraždu tesne po nakrútení filmu. Hovorí sa, že sa do tej roly vžil až tak, že z toho zošalel,“ približuje.

 

S posledným filmom je zase spojená tragédia, keď muž v denverskom kine zastrelil štrnástich ľudí a ďalších zranil. „Samotný film za to nemôže. Ten, čo to urobil, je zbabelec. Mal na seba upozorniť radšej lepením plagátov, ako to robím ja...“

Foto: Michal Hlavatovič

Katarína Rosinová | 5.8.2012 | Príbehy | https://www.trnavskyhlas.sk