V honbe za hviezdami nezastaví Karola ani hendikep

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 5.10.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/7969-v-honbe-za-hviezdami-nezastavi-karola-ani-hendikep/v-honbe-za-hviezdami-nezastavi-karola-ani-hendikep/

Zberateľstvo je hobby, ktoré často prerastá až do šialenstva. Ľudia sú ochotní urobiť čokoľvek, len aby získali chýbajúci exemplár do svojej zbierky. Trnavčan Karol Šimončič svojej vášni prispôsobil celý život.

Fotografiu s prezidentom SR si Karol váži predsa len o čosi viac. FOTO: Archív Kaja Šimončiča

 

S Karolom sme sa spolu hrávali už ako malé deti. No zatiaľ čo mňa bavili hračky a rozprávky, on sa nevedel odtrhnúť od televízora, kde najradšej sledoval politické dianie.

 

Možno aj preto som vtedy s ním nevedel nájsť spoločnú reč. A to aj napriek tomu, že sme skoro rovesníci, a obaja na vozíku. Až neskôr som pochopil, že Karolovo chápanie sveta je trocha iné. K fyzickému handicapu sa totiž pridal aj ľahší mentálny postih.


Lovci živých spomienok

„On bol odmala zvláštny chlapec. Nikdy ho nebavilo to, čo ostatných v jeho veku. Už v detstve bol fascinovaný pozorovaním ľudí a mediálnym svetom,“ hovorí jeho mamina Ivana.


Dnes už má Karol dvadsaťštyri rokov a je na invalidnom dôchodku. Hoci sa jeho zbierka rozrástla aj o niekoľko stoviek nových podpiskariet, kníh či fotografií, o každej z nich vie rozprávať s takým nadšením, akoby ich práve dostal.

 

Takéto nástenky má po celom dome. FOTO: Autor


„Najprv som začal zbierať podpisy politikov,“ začína svoje rozprávanie. „Neskôr ma to akosi chytilo a stále mi do zbierky pribúdalo niečo nové. Už to neboli len poslanci, ale aj speváci, moderátori či herci. Takto som mal konečne možnosť spoznať moje obľúbené tváre z obrazovky aj osobne,“ vysvetľuje.


Zážitky hoja rany
„Mnohí ma za to, že ho v tejto vášni podporujem, považujú za blázna. Áno, je to trochu strelené, ale aj dobrodružné a vzrušujúce. U nás to totiž často prebieha tak, že v to ráno zachytíme informáciu o niečo zaujímavom, zbalíme sa a hneď vyrážame. Ročne precestujeme aj tisícky kilometrov len preto, aby sa Karolko mohol stretnúť so svojimi idolmi. Ale každý máme predsa nejakú úchylku.

 

Veľakrát som si povedala, že už nebudem kvôli podpisom behať kade tade. A to nie iba po Slovensku. No keď vidím Karolkov blažený úsmev a ako v ruke drží vytúženú fotku, dodá mi to silu vydať sa na nový lov,“ s úsmevom dopĺňa rozprávanie mamina.


„Pre mňa sú to však nie obyčajné spomienky, ale živé zážitky. Všetko pekné, na čo si spomeniem, súvisí so získavaním predmetov do zbierky,“ opäť sa zapojil do debaty Karol.


Kedysi som ich aj ja považoval za uletených. Nevedel som si predstaviť, čo Karolovi a Ivane neprestajné naháňanie sa za slávnymi ľuďmi dáva do života. Zistil som to až pri rozhovore s nimi. Radosť a nadšenie, ktoré obaja zažívajú na každej výprave za osobnosťami im obom pomáhajú zabudnúť na rany z minulosti. Karol s mamou mali dva veľké sny.

 

Nad zbierkou, v ktorej sa stretajú pápež s anglickou kráľovnou, dokáže s mamou presedieť dlhé hodiny. FOTO: Autor


Okrem toho, že Ivana snívala o tom, ako sa jej syn raz postaví na nohy, túžila aj po ďalšom dieťati. Osud a lekári však zapríčinili, že to už nikdy nebude možné. Zlé spomienky z minulosti dnes už prekryli šťastné momenty s celebritami. Karola si vďaka jeho prostorekosti a úprimnosti veľmi obľúbili. „Medzi mediálne známymi ľuďmi mám veľa kamarátov. Neviem, ktorý je môj najobľúbenejší. Pre mňa je totiž každé stretnutie výnimočné a všetky ma robia šťastným,“ vysvetľuje Karol.


Čmáranice celým svetom
„Posielam si pohľadnice s prezidentom. Bol som sa pozrieť skoro vo všetkých slovenských televíziách či rádiách. Niektorí ma dokonca cez éter pozdravujú,“ chváli sa vysmiaty Karol. Keď akurát s mamou nenaháňa nejaký podpis, jeho obľúbenou činnosťou je listovanie v bulvárnych časopisoch. O osobnostiach vie prosto všetko.


Dnes už k nemu na návštevy chodím rád. Karol si možno ani neuvedomuje, ako veľmi mi pomáha. Stačí mi, aby som sa s ním na chvíľu stretol a hneď mám obraz o aktuálnom dianí v show biznise. Dokonca mi dáva aj užitočné tipy na články.


Mnohým ľuďom je táto zohraná dvojka zberateľov na smiech. Karolova záľuba ich však urobila opäť šťastnými. Len vďaka nej sú dnes obaja vysmiati. „Táto naša mánia nám dala už mnoho. Naučila nás, že človek sa musí v živote tešiť aj z maličkostí, akými sú napríklad aj počmárané podpiskarty,“ dodáva mama Ivana na záver.

 

Matej Uhlár

 

prispievatelia | 19.8.2012 | Príbehy | https://www.trnavskyhlas.sk