Novodobé mačky nemusia chytať myši. Stačí, že pradú

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 19.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/8062-novodobe-macky-nemusia-chytat-mysi-staci-ze-pradu/novodobe-macky-nemusia-chytat-mysi-staci-ze-pradu/

Leto alebo zima, čierna alebo biela?... Psi alebo mačky? Hoci ľudí možno tak trochu rozdeliť na psičkárov a mačičkárov, netreba to brať tak radikálne. Oba živočíšne druhy vedia človeku priniesť do života radosť. A to je podstatné.

„Chovateľstvo je predovšetkým hobby. Ak ho robíte poctivo, zarobiť sa na tom nedá,“ hovorí Marta Vozárová. FOTO: Michal Hlavatovič

 

I keď sa môže zdať, že psičkárov je vo svete viac, v niektorých krajinách to neplatí a na prvých priečkach sú mačky. „Sú vhodnejšími spoločníkmi do dnešnej hektickej, uponáhľanej doby. Netreba s nimi chodiť dvakrát denne von ako so psom a vydržia v byte samy, ak chcete odísť na víkend preč,“ vysvetľuje predsedníčka Základnej organizácie chovateľov mačiek v Trnave Felis Tirnavia Marta Vozárová.


Gentleman a dve dámy
Sama má ako biologička rada všetky zvieratá. V ich panelákovom byte už žili pavúky aj jašterica, dnes ho okrem nej, manžela a dvoch synov obývajú tri mačky. „Keď som bola malá, bývali sme v rodinnom dome a odkedy si pamätám, vždy sme mali mačky. Preto hneď, ako deti trochu podrástli, zatúžila som mať nejakú doma,“ rozpráva.

 

Od známej z Bratislavy si kúpila Elišku, celým menom GIC Alischa von Hunady, SK. Krásna britka colorpoint, teda britská mačka s modrými očami a odznakmi – inak sfarbenou tváričkou, ušami, chvostom a labkami, bola predurčená na chov.

 

Britské mačky colorpoint majú modré oči a tmavšie odznaky. FOTO: Michal Hlavatovič


„Poradili mi, že ak s ňou chcem chodiť na výstavy, bolo by dobré, aby som mala ešte jednu mačku. Nech si zvyká na spoločnosť...“ A tak si z dediny vzala kocúrika Benjamína, ktorého dala zaočkovať a vykastrovať. Treťou chlpatou spolubývajúcou je Eliškina dcéra Doxinka so vznešeným menom CH Doux Bienaimé de Chardé, sk.


Hobby či biznis?
De Chardé je názov chovnej stanice Marty Vozárovej. Pre tých, ktorí by nevedeli: Tento názov je zároveň akoby priezviskom mačky. Krstné meno je ľubovoľné, ale začiatočné písmeno musí označovať vrh. Postupuje sa od začiatku abecedy.

 

Eliška je zakladateľkou rodu de Chardé. FOTO: Michal Hlavatovič

 

Mačiatka z prvého vrhu dostanú mená na A, z druhého na B, atď. Chovnú stanicu má každý, kto má aspoň jednu chovnú mačku. Cesta k mačiatkam nie je až taká jednoduchá. Treba čakať na ruju a zohnať vhodného kocúrika rovnakého plemena na krytie. Niekedy k sebe mačka kocúra nepripustí, inokedy zase nemusí ostať kotná.


„Chovateľstvo je záľuba, nie biznis, ako sa mnohí domnievajú. Aspoň nie pre tých, ktorí to robia poctivo. Tým sa ledva vrátia náklady. Seriózny chovateľ priloží k mačke aj rodokmene, aby si mohol nový majiteľ porovnať, či sú línie príbuzné alebo nie. To je dôležité z hľadiska genetiky.

 

Preukaz pôvodu by mal byť samozrejmosťou a jeho vystavenie vôbec nie je drahá záležitosť, ako tvrdia niektorí množitelia.“ Trnavský klub funguje od roku 2008. „Máme registrovaných štyridsaťštyri členov, ktorí chovajú čistokrvné, ale aj domáce mačky. Všetky však musia mať preukaz pôvodu. S množiteľmi nechceme mať nič spoločné,“ približuje predsedníčka.

 

Pre mačky je dôležité, aby mali kde loziť a obrusovať si pazúriky. FOTO: Album Marty Vozárovej


Činnosť klubu je registrovať nových členov, pomáhať a odborne radiť chovateľom, oboznamovať ich s potrebnými dokumentmi Slovenského zväzu chovateľov, ktorý patrí pod európsku organizáciu FIFe. S tým súvisia ďalšie dokumenty a pravidlá. Felis Tirnavia organizuje tiež tradičné propagačné výstavy mačiek.


Rozhoduje vzhľad
Spolužitie mačky s človekom trvá minimálne štritisícpäťsto rokov. Počas tohto obdobia mali mačky rôzne postavenie – boli zbožňované, ale aj prenasledované a zatracované. Naši starí a prastarí rodičia mali mačky najmä na to, aby chytali myši. V súčasnosti chápeme tieto stvorenia ako súčasť domácnosti. Hlavným úžitkom je to, že ju zútulňujú.


Pri výbere sa ľudia rozhodujú najmä podľa vzhľadu. Povahy mačiek sa až tak nelíšia, rozdielny je však temperament. „Perzské a exotické mačky sú pohodlné a málo aktívne, štíhle plemená, ako napríklad siamské a orientálne, sú zase energické. Britky sú zdravý stred,“ vysvetľuje Marta Vozárová, prečo si vybrala toto plemeno.

 

Benjamín je kocúrik z dediny. FOTO: Michal Hlavatovič

 

Rozdiel je aj medzi pohlaviami. Kým kocúry sa ľahšie podvolia, mačky sú svojhlavejšie. Teória, že mačka sa nedá vychovať, nie je správna. Treba však začať od mačiatka. „Musíte presne vymedziť priestor, v ktorom má dovolené pohybovať sa, a určiť pravidlá. Ľudia majú tendenciu zlatému mačiatku dovoliť všetko, no so zle vychovanou mačkou sa už zázraky robiť nedajú,“ upozorňuje skúsená chovateľka.

 

Fyzické tresty sú neprípustné, pretože môžu ublížiť. Lepšie je použiť zvuky, tlieskanie, prinajhoršom rozprašovač s vodou, ktorú mačky nemajú rady.


Mýty verzus realita
Mýtov o mačkách koluje niekoľko. Ten o deviatich životoch netreba brať doslovne, ale niečo na ňom bude. Mačky sú odolné a majú mimoriadne dobre vyvinuté zmysly, takže v prípade nebezpečenstva reagujú v zlomku sekundy. Často bez zranenia prežijú aj pády z niekoľkých poschodí, lebo sa vedia rýchlo zorientovať a dopadnúť na všetky štyri labky. Inak má však mačka len jeden život, ktorý trvá pätnásť až dvadsať rokov.


Ďalším mýtom je, že mačky sú falošné. „Naopak, ich vzťah k človeku je úprimný. Keď sa nechcú hladkať, tak sa nenechajú, keď sú hladné, dajú to najavo. Nerobia vždy to, čo chceme, a to sa nám nemusí páčiť. Majetnícki ľudia, ktorí radi ovládajú iných, preto mačky neznášajú.“

 

No nie sú rozkošné? FOTO: Album Marty Vozárovej


V poslednom čase je rozšírený názor, že tehotné ženy nemôžu prísť do kontaktu s mačkami, lebo hrozí nákaza toxoplazmózou. Toto je podľa Marty Vozárovej tiež trochu pritiahnuté za vlasy. Hrozilo by to až vtedy, keby dostali do tela spóry z mačacích výkalov, čo je pri správnej hygiene takmer nemožné.


Posledný mýtus sa týka bezsrstého plemena Don Sphynx, o ktorom sa hovorí, že je vhodné pre alergikov. „V skutočnosti nie je hlavným alergénom srsť, ale mačacie sliny, ktorými sa čistia všetky do radu,“ vysvetľuje. Mačky síce sú jedným z najsilnejších alergénov, ale to môže byť aj výhoda.

 

„Mňa z alergie vyliečili. Na jar som nemohla normálne fungovať, stále som brala injekcie a tabletky. Odkedy žijem v domácnosti s mačkami, organizmus si zvykol a nič mi nie je. Jedna známa si tak dokonca vyliečila astmu. Ale nerada by som moju osobnú skúsenosť paušalizovala.“


Mačky sa používajú aj na terapiu, najmä u starých ľudí. Je tiež dokázané, že ich hladkanie a pradenie znižuje krvný tlak. Hoci ich Marta Vozárová zbožňuje, vie, kde sú hranice. „Tri v byte sú akurát, viac by som už nechcela. Žiaľ, sú ľudia, ktorým táto záľuba prerástla cez hlavu. Niektorí ich dokonca uprednostňujú pred deťmi. Pri chove mačky je dôležitá chápavá rodina a počas ruje aj tolerantní susedia...“ dodáva.
 

Katarína Rosinová | 24.8.2012 | Tí sú naši | https://www.trnavskyhlas.sk