Pozrite sa, ako vyzerali rádiá našich starých rodičov

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/8496-pozrite-sa-ako-vyzerali-radia-nasich-starych-rodicov/pozrite-sa-ako-vyzerali-radia-nasich-starych-rodicov/

Západoslovenské múzeum pripravilo výstavu rádií československej výroby, na ktorých vyrastali ešte naši rodičia a starí rodičia. Výstavu Na vlnách melódie si bude možné pozrieť do konca roka 2013.

Lucia Duchoňová ukazuje najkrajšie rádio Tesla Choral z roku 1958.

 

V Dome hudby Mikuláša Schneidra - Trnavského je nainštalovaných devätnásť prijímačov, vyrobených v tridsiatych až šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Všetky pochádzajú zo zbierok múzea. Ktovie, možno sú aj funkčné, no zamestnanci múzea sa to radšej nesnažia zistiť. Elektrické prípojky prijímačov totiž už rozhodne nevyhovujú dnešným normám. Najstarší kúsok vyrobili v roku 1930 a má zaoblený tvar, pre ktorý ho prezývali aj "kaplnka".

 

Najstarší exponát výstavy, pre svoj tvar prezývaný aj kaplnka.

 

"Vyrábanie prvých rádioprijímačov sa začalo už pred Prvou svetovou vojnou, tieto aparáty boli drahé a bolo ich málo. Rozšírili sa preto podstatne lacnejšie kryštálové prijímače, tzv. kryštálky. Prijímače boli drevené, závislé od zdroja elektriny a ich pevnou súčasťou bola veľká rámová anténa. Existovali aj návody, ako si takéto rádio zostrojiť doma, mnohí ľudia to tak robili," priblížila historička múzea Lucia Duchoňová.

 

Na počúvanie boli okrem prijímača potrebné slúchadlá alebo reproduktor, stali sa preto neodmysliteľnou súčasťou kaviarní alebo verejných podujatí.

Postupným technologickým zlepšovaním sa schránky rádií zmenšovali a stali sa cenovo dostupnejšími pre domácnosti po celom Československu. 

 

Výstava rádií nadväzuje na predchádzajúcu, ktorá mapovala vývoj prístrojov na uchovanie zvuku – od hracích skriniek, cez gramofóny až po kotúčové magnetofóny. V Dome hudby je naďalej prístupná aj expozícia História populárnej hudby v Trnava do roku 1989.

 

Rádiá do múzea priniesli zväčša ich majitelia, ktorí ich už nepotrebovali.

 

Kryštálikové rádiá v zbierkach múza absentujú, dokumentuje ich len táto fotografia.

 

Toto rádio slúžilo ako školský rozhlas.


Foto: Autorka

Katarína Rosinová | 30.9.2012 | Reportáže | https://www.trnavskyhlas.sk