VIDEO: Potulky po kryptách, do ktorých sa len tak nedostanete

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/8812-video-potulky-po-kryptach-do-ktorych-sa-len-tak-nedostanete/video-potulky-po-kryptach-do-ktorych-sa-len-tak-nedostanete/

V poslednú októbrovú nedeľu si prišli na svoje fanúšikovia histórie a tiež tí, ktorí majú radi trochu tajomna. Desiatky návštevníkov, rozdelených do skupín, zamierili do podzemia pod dvomi významnými trnavskými kostolmi. Tam, kam sa len tak ľahko inokedy nedostanú.

Dlhá chodba pod Hrubým kostolom vedie k obrazu s kalváriou. 

 

Od 2. do 8. novembra budú pre verejnosť sprístupnené krypty pod Františkánskym a Uršulínskym kostolom. Tie pod Katedrálou sv. Jána Krstiteľa a Bazilikou sv. Mikuláša však boli v nedeľu otvorené výnimočne. Pozrieť si ich bude možné opäť až pri nejakej špeciálnej príležitosti. Tak sa do nich nakuknite aspoň prostredníctvom tohto článku.

 

Vykradli ich vojaci

Naša skupina najskôr zamierila do chrámu, ktorý dal v 17. storočí postaviť arcibiskup pre jezuitov pôsobiacich na Trnavskej univerzite. Donátorom stavby bol spolu s ním aj gróf Mikuláš Esterházy, ktorého meno je dnes vyryté aj na fasáde kostola. 

 

V krypte katedrály už toho veľa nenájdeme. Vykradli ju. 

 

Pretože stavbu spolufinancoval, dostal privilégiá - štyri generácie jeho rodiny mohli byť pochovávané pod kostolom. Okrem nich a členov jezuitského rádu toto privilégium nikto nemal. V tom čase totiž platilo nariadenie pochovávať mŕtvych mimo mesta, z hygienických dôvodov.

 

Keď neskôr jezuiti z mesta odišli, krypta sa prestala využívať a veľmi dlho sa o nej ani nevedelo. Dodnes nevieme, kam až siahala, pretože niektoré chodby sú zastavané. Keď sa krypta v roku 1957 otvorila, vyšlo najavo, že hroby vrátane hrobky Esterházyovcov vykradli vojaci, ktorí sa sem prebúrali zo susedných kasární.

 

 

Potulky zaviedli návštevníkov aj do nedávno objavenej kostnice pri Dóme sv. Mikuláša. 

 

Nájdeme tu však nové hroby dvoch biskupov Pavla Hlinicu a Petra Dubovského, ktorých sem výnimočne pochovali v roku 2006 a 2008.

 

Do krypty sa dá dostať otvorom pred hlavným oltárom kostola. Ten bol dlhý čas zakrytý mramorovým poklopom. Až nedávno, keď praskol a nahradili ho dreveným, začali krypty príležitostne sprístupňovať verejnosti.

 

Schody pred oltárom vedú priamo do ústrednej esterházyovskej kaplnky. Sú v nej dve drevené truhly, v ktorých ležia zmiešané kosti viacerých, pravdepodobne ôsmich Esterházyovcov. Pôvodné truhly totiž zhnili a ich obsah sa premiešal.
 

Staršia ostáva nedostupná

Napriek zákazu pochovávania na území mesta vznikla v osemnástom storočí krypta pod bazilikou. Pochovávali do nej vážených kanonikov, kňazov a mešťanov. Nájdeme tu napríklad tabuľky s menami členov rodiny kníhtlačiara Jelínka.

 

Bazilika skrýva aj oveľa staršiu kryptu, v ktorej odpočívajú významní cirkevní hodnostári ako arcibiskup Pavol de Warda, ktorý presídlil ostrihomskú kapitulu do Trnavy, arcibiskupi Mikuláš Oláh, Anton Vrančič, Ján Katussy a ďalší. Do nej však už najmenej dvesto rokov nevstúpila ľudská noha.

 

Kópia obrazu Panny Márie Trnavskej v podzemnej chodbe pod bazilikou.

 

 

Foto: Autorka

 

Katarína Rosinová | 29.10.2012 | Na ulici | https://www.trnavskyhlas.sk