Bordel do skla

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 18.8.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/98-bordel-do-skla/bordel-do-skla/

TRNAVA – Časy, kedy končil domový odpad v nádobách na sklo, sú už preč. Spoločnosť ASA nahradila pôvodné kontajnery uzatvorenými a teraz chce do jedného roka všetky vymeniť za atraktívne v tvare zvona.

„Dnes už do takýchto kontajnerov ľudia nemajú šancu hodiť komunálny odpad. Iba plastové fľašky, ale to nepovažujeme za znečistenie a odberateľ nám ho vezme,“ uviedol konateľ spoločnosti ASA Ľudovít Púček. Hoci ešte stále medzi obyvateľmi pretrváva myšlienka, že keď separujú odpad, budú aj poplatky za smeti lacnejšie, situácia sa v tomto smere zlepšuje. „Už je to dnes aj o environmentálnom cítení. Ak idem s odpadkami ku kontajneru, vezmem i fľaše od malinovky a hodím ich do príslušného koša. Ale i tak množstvo surovín, ktoré sa dajú zužitkovať, zostáva na skládkach,“ vysvetuľje Púček.
Spoločnosť ASA v pondelok bilancovala uplynulý rok a zamerala sa najmä na zber skla. V minulom roku ho zhodnotili približne 68-tisíc ton odpadového skla. Vzdali sa triedenia na biele a farebné, pretože ľudia hádzali všetko na jednu kopu. Jediným spracovávateľom takéhoto skla je spoločnosť Vetropack Nemšová. Jej kapicita je až 130-tisíc ton. „Za ostatnými krajinami v Európskej únii sme pod priemerom v recyklácii skla,“ povedal predseda správnej rady Recyklačného fondu Juraj Dlhopolček. Jedným z dôvodov sú nízke výkupné ceny za sklo, ktoré sa za posledné roky nemenili. Za kilogram bieleho skla dostanú od Vetropacku dovozcovia šesť centov, za farebné len tri. Spoločnosť ASA podľa konateľa Púčeka v súčasnosti zbiera sklo bez akéhokoľvek zisku, za jeho vývoz kontajnerov musia obce platiť.  

Rastislav Piovarči | 26.12.2010 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk