Trnavské rybníky
reklama

Cyklojazda pre všetkých lákala, pelotón mal dva kilometre

ŠPORT - Ostatné športy | 9.9.2013, 07.02, Ján Král

Rekreačná cyklista má v slovenskom Ríme silnú základňu. Ukázalo to aj podujatie Cyklojazda pre všetkých. Trasu z Trnavy do Smoleníc a naspäť absolvoval veľmi solídny počet 260 ľudí.

Cyklojazda pre všetkých lákala, pelotón mal dva kilometre

Myšlienka cyklojazdy našla medzi Trnavčanmi veľkú odozvu. Takto sa hrnul pelotón po štarte cez Štefánikovu ulicu. 10 x foto: Ján Král


Z Trojičného námestia vyrazili v sobotu ráno na dvoch kolesách všetky generácie účastníkov. V policajnom sprievode sa presunuli cez ulice mesta smerom na Suchú nad Parnou, odtiaľ pokračovali do Horných Orešian až pod Smolenický zámok.

 

Primátor Vladimír Butko (na bicykli) absolvoval trasu spoločne s  cyklistami. Na štart sa prišiel pozrieť aj viceprimátor Bystrík Stanko (vľavo). Dopravu počas prejazdu ulicami Trnavy koordinovala Mestká polícia, ktorej velí Igor Keleši (uprostred).


Išlo sa v balíku rýchlosťou asi 20 km/h, pričom pelotón vytvoril na ceste odhadom dva kilometre dlhý had. Jediná zastávka bola pred Hornými Orešanmi, keď sa rozťahaný balík kompletizoval.


V cieli pod zámkom pripravili organizátori pre účastníkov pohostenie v podobe gulášu a minerálky ako aj tombolu. Na cestu späť sa vydali cyklisti po hodinovej pauze.

 

Medzi účastníkmi vládla hneď po štarte dobrá nálada.


Celé podujatie sa uskutočnilo v rámci osláv 775. výročia udelenia výsad slobodného kráľovského mesta.


„Teší ma, že práca na príprave akcie sa vyplatila. Od ľudí sme dostali veľmi pozitívne odozvy. Verím, že podobné akcie budú pokračovať.

 

Chcem len do budúcnosti apelovať na účastníkov, aby ešte viac zvýšili disciplínu v pelotóne. Na ceste ide o veľa. I preto oceňujem spoluprácu s políciou, ktorá nám pomohla bezpečne prejsť kritické miesta na trati,“ uviedol Eduard Guniš z referátu športu mestského úradu.

 

Akciu mal organizačne pod palcom spoločne s Malokarpatským cykloklubom.

 

Pelotón sa postupne roztiahol do asi dvojkilometrového hada.

 

 

V pelotóne aj spartakovský majster
Medzi zúčastnenými sa objavilo viacero známych tvárí. Nechýbal ani 77-ročný Emil Brunovský. Bývalý futbalista Spartaka, ktorý získal s andelmi jeden z piatich majstrovských titulov, síce už pre problémy s chrbticou futbal nehrá, patrí však k vášnivým cyklistom.


„Tri roky som pretekal v Trnavskej cyklistickej lige. Teraz už jazdím len rekreačne. Veľmi rád bicyklujem po regióne a všímam si život v obciach. Už viem, kto si čo kde prerába, kde robia nové chodníky, kto stavia chalupu. Musím uznať, že dediny utešene rastú,“ usmial sa Brunovský.


„Škoda len, že nemám stáleho parťáka, ľudia sa už v mojom veku nechcú venovať športu. O to viac som uvítal toto verejné podujatie. Je to výborná myšlienka a veľmi dobre zrealizovaná,“ dodal muž, ktorý najazdil tento rok už dvetisíc kilometrov.

 

„Po iné roky som mal čísla aj trojnásobne vyššie, boľavý chrbát už ale viac nepustí.“

 

Pri stúpaní v Horných Orešanoch sa balík potrhal na menšie skupinky.

 

V horách sa cítia istejšie
Cyklistika zachutila viacerým spartakovcom. So svojou manželkou Zdenkou sa na Cyklojazde pre všetkých zúčastnil aj bývalý úspešný mládežnícky tréner andelov a momentálne hráčsky agent Richard Matovič.


„Akcia je výborná a má aj zdravotný podtón. S partnerkou sme skôr prívrženci cyklistiky v horách, často chodíme na Považie, kde máme chatu a vyrážame na túry z Kohútky po Makov. Je tam skutočne nádherné prostredie,“ vyznal sa Matovič.


„Teraz sme uvítali možnosť ísť z Trnavy do Smoleníc, pretože pelotón chránil policajný sprievod. Inak je to však na cestách dosť nebezpečné. Malo by sa v tomto smere niečo robiť, dovtedy budeme určite aspoň my preferovať hory, kde nehrozí kolízia s autom,“ doplnila Zdenka Matovičová.

 

V Smoleniciach čakala účastníkov krásna príroda.


Chutil aj guláš
Trojica mladých Trnavčanov Ivona, Martina a Maroš si akciu pochvaľovali. „Trasa v pohode, vyšlo počasie, trávime tu veľmi príjemné predpoludnie,“ vyzdvihla podujatie Ivona. „Pochváliť treba aj chutný guláš,“ pridal sa s úsmevom Maroš.


„Určite by sme ale všetci prijali, aby vznikalo stále viac a viac cyklotrás. Jazdiť po cestách nie je bezpečné. Nikdy neviete, či vás nejaké auto nevytlačí,“ dodala Martina.

 

Cieľ bol neďaleko Smolenického zámku.

 

Primátor v športovom
Na cyklojazde nechýbal ani primátor Trnavy Vladimír Butko. Trasu prešiel v pelotóne spoločne s ostatnými účastníkmi. Oblečený mal dres z cyklojazdy Trnava – Rysy 2012, na ktorej sa pred rokom osobne zúčastnil.

 

Počas cesty do Smoleníc sa komunikáciou s políciou aktívne zapájal aj do organizovania.


Pod zámok napokon prišiel s úsmevom v spoločnosti Karola Lipovského, úspešného trnavského cyklistu.


„Udržať 260 ľudí, tak aby všetko prebehlo bez problémov nie je jednoduché. Máme organizátorov, ktorí do toho vložili množstvo energie, logicky som sa ale zaujímal o priebeh jazdy aj ja,“ povedal v Smoleniciach, kde sa stretol aj so starostkou obce Pavlínou Hornáčkovou.

 

Vladimír Butko (úplne vpravo) prichádza v spoločnosti Karola Lipovského (v červenom).


Obaja vyjadrili interes na prepojení Trnavy so Smolenicami cyklochodníkom.


„Podujatiu sme nerobili ani veľké promo a napriek tomu prišlo pomerne dosť ľudí. Už samotná účasť svedčí o tom, že Trnavčania majú o tento druh športu záujem. Bolo by úžasné mať cyklochodník z mesta až pod Karpaty.

 

Uvedomujem si, že sa s tým spája mnoho problémov a nie je to vec, ktorá sa vyrieši v najbližších rokoch, no asi treba začať o realizácii už vážne rozmýšľať. A konať.“

 

Guláš servíroval aj Ivan Kopúnek - otec bývalého futbalistu Spartaka Kamila Kopúnka.

 

Chutné občerstvenie padlo v polovici túry na úžitok.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama