Trnavské rybníky
reklama

Róbert Bezák v knihe Vyznanie poodhalil vnútorné dianie v cirkvi

AKTUALITY - Trnava | 12.11.2013, 18.12, prispievatelia

Novinárka Marie Vrabcová a odvolaný arcibiskup Róbert Bezák v utorok predstavili knihu Vyznanie, ktorá je výsledkom deväťmesačnej práce a vyše 120 hodín nahrávok otvorených rozhovorov medzi autorkou a touto mimoriadnou osobnosťou katolíckej cirkvi.

Róbert Bezák v knihe Vyznanie poodhalil vnútorné dianie v cirkvi

Odvolaný arcibiskup v knihe hovorí veľmi otvorene. Foto: Michal Hlavatovič

Cukrovar Trnava
reklama


Pre verejnosť je od 12. novembra dostupná v kníhkupectvách v slovenskom, a od 15. novembra aj v maďarskom jazyku.

 

Kniha Marie Vrabcovej je pravým a úprimným vyznaním veriacimi podporovaného a nespravodlivo odvolaného arcibiskupa.


Ten čitateľa v rozhovoroch sprevádza svojím detstvom, kňazskými začiatkami, pohľadom na vnútorné dianie v katolíckej cirkvi, ale aj kontroverznou témou fungovania cirkevných štruktúr.

Potulky mestom
reklama


Knihu robí mimoriadnou otvorenosť, ktorá čitateľovi umožní spoznať pohľad Róberta Bezáka na dianie v Trnavskej arcidiecéze po jeho nástupe do čela arcibiskupského úradu v roku 2009.

 

Arcibiskup v rozhovoroch s autorkou priamo pomenúva zainteresovaných ľudí, vyčísľuje sumy, odkrýva jednotlivé súvislosti. Jeho istota spočíva v tom najsilnejšom mandáte – pravde.

 

Čitateľ s úžasom zisťuje, že svet cirkvi sa skoro vôbec nelíši od sveta politiky, lebo v ňom tiež zohráva dôležitú úlohu túžba po moci a peniazoch.

 

Je to zarážajúce aj ohromujúce rozprávanie človeka, ktorý to všetko zažil na vlastnej koži: tajuplnú vizitáciu s vopred určeným výsledkom, nevysvetlené odvolanie aj bolestné poznanie toho, ako ľahko na neho zanevreli ostatní slovenskí biskupi, ako zo dňa na deň zostal sám so svojimi myšlienkami a s neoblomnou, ba ešte zocelenou vierou v Boha.

 

„Za krátky čas sa môj život rozšíril do takej miery, že už ani nebol môj. Keď som prijal úrad, uvedomil som si, že ako arcibiskup patrím všetkým, a na tomto fakte nič nezmenilo ani moje odvolanie. Preto som cítil povinnosť povedať, aký bol môj ozajstný život, aké som mal pocity po odvolaní a úplnej izolácii, a čo pre mňa znamená vynútený odchod zo Slovenska,“ vysvetľuje arcibiskup Róbert Bezák, prečo pristúpil na návrh vyrozprávať svoj príbeh.

 

Podnet napísať knihu o pohnutých udalostiach v živote arcibiskupa Bezáka vzišiel z občianskeho združenia Kampanila.

 

Myšlienke sa oddala Marie Vrabcová, ktorá sa dianiu okolo arcibiskupa Bezáka venovala aj ako reportérka týždenníka Vasárnap a denníka Új Szó.


„Bola to pre mňa profesionálna výzva aj osobná pocta. Chcela som prostredníctvom týchto rozhovorov poukázať na fakty a súvislosti, ale aj na to, že za každou kauzou je osobné prežívanie človeka, ktorého sa týka.

 

Úprimnosť arcibiskupa Bezáka a priamočiarosť, s akou odpovedal na každú otázku, ma presvedčili o tom, že nemá čo skrývať a práve preto nemá prečo ani mlčať. Ba naopak, má právo aj povinnosť prehovoriť a povedať pravdu - nie len pre očistenie svojho mena, ale aj v záujme samotnej cirkvi,” hovorí autorka knihy.

 

Knihu vydáva spoločnosť NAVI GRAF, ktorá sa dlhodobo o.i. sústreďuje aj na projekty súvisiace so spoločenskou zodpovednosťou a záujmom o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a podporu verejnosti.

 

„Som rada že kniha Vyznanie vyšla práve v našom vydavateľstve. Už aj preto, lebo odkaz arcibiskupa Bezáka: nikdy sa nevzdávať, nevyberať si ľahšiu cestu a nenechať sa pripraviť o svoju ľudskú dôstojnosť, je pre mňa, a pre nás všetkých veľmi dôležitý.

 

Myslím si, že arcibiskup Róbert Bezák je osobnosťou, akých je na Slovensku málo a akých táto krajina bytostne potrebuje. Jeho odchodom budeme všetci chudobnejší, ale jeho myšlienky tu zostávajú s nami, teraz už aj v knižnej podobe. Je pre mňa veľkou cťou, že som mohla byť pri zrode tohto diela,“ povedala o vydaní knihy majiteľka spoločnosti NAVI GRAF Natália Bugyi Vicsápiová.

 

Kniha možno nedáva odpovede na všetky otázky, lebo tie nepozná ani sám Róbert Bezák.

 

Čitatelia sa predsa dozvedia celú pravdu, ktorú môžeme dnes poznať, a ešte aj niečo viac. To, ako svoje odvolanie, vytesnenie na okraj a samotu prežíval.

 

Je to aspoň tak dôležité, keď nie dôležitejšie, ako fakty, lebo pre mnohých môže znamenať povzbudenie, útechu, potvrdenie toho, že vo svojom trápení nie sú sami a vždy sa dá nájsť východisko.

tlačová správa Marcus PR, s.r.o.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama