Najlepšia stredná odborná škola na Slovensku sídli v Trnave!
AKTUALITY - Trnava | 4.12.2013, 09.32, prispievatelia
Najlepšia stredná odborná škola na Slovensku je trnavská obchodná akadémia. Zvíťazila v republikovom hodnotení Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).
Obchodná akadémia v Trnave sa pýši výrazným úspechom. Foto: Ján Král
Organizácia zverejnila rebríček najlepších základných, stredných odborných škôl a gymnázií.
reklama
Obchodná akadémia v Trnave sa stala najlepšou v kategórii stredných odborných škôl.
Rebríček hovorí o výsledkoch žiakov, nie o kvalite či materiálnom vybavení škôl. Odborníci hodnotili externú časť písomných maturít, mimoriadne výsledky a zamestnanosť absolventov.
Do hodnotenia vstúpili školy, ktoré mali za posledné štyri roky aspoň 80 zmaturovaných žiakov.
Minulý rok skončila trnavská obchodná akadémia na druhom mieste, keď ju predstihla SPŠ elektrotechnická z Prešova. Teraz si poradie vymenili.
„Ide o ocenenie našej dlhodobej práce. Tú prikrývame z viacerých strán. Podstatný je kvalitný a stabilný kolektív pedagógov, nemenej dôležitý ctižiadostivý žiak,“ vraví riaditeľka obchodnej akadémie Marta Bačíková.
„Stredné školstvo prichádza do obdobia, keď pociťuje prepad populácie. Neustále klesá počet detí, nie však škôl ani učiteľov. U nás študenti prechádzajú prijímacími skúškami, musia teda do štúdia niečo dať. Nie sme nútení zobrať každého žiaka, tým pádom zostáva kvalita,“ vraví žena, ktorá na čele školy stojí už pätnásť rokov.
Riaditeľka školy Marta Bačíková. Foto: Ján Král
Momentálne majú 510 žiakov rozdelených v osemnástich triedach, z toho desať je bilingválnych, čo znamená, že študenti sa učia odborné predmety v anglickom resp. nemeckom vyučovacom jazyku.
„Vychovávame ľudí pre celú škálu hospodárstva. Podľa prieskumov jestvuje zhruba 40 – 50 povolaní, kde sa môžu naši študenti uplatniť. Mnohí naši absolventi idú na vysokú školu, pričom si často vyberajú zvučné slovenské univerzity. Priamo do práce odchádza po absolvovaní školy menej ako desať percent,“ pridala štatistiky Bačíková.
Ako ďalej uviedla, v najbližšom období škola zvažuje aj zlepšenie materiálneho vybavenia, naďalej ale chce vytvárať podmienky pre výučbu, aby nastavenú latku nepodliezali.
„Vždy sme kládli dôraz na profilové predmety ako cudzie jazyky potrebné v odbornej praxi, účtovníctvo, ekonomiku a informatiku. V celoslovenských súťažiach, kde ide o počítačové zručnosti, neraz predbiehame školy, ktoré sa na toto špecializujú,“ dodala na záver.
jam, Ján Král