V Trebaticiach v závere júla pobežia Memoriál Petra Minárecha

ŠPORT - Atletika | 16.7.2015, 12.56, prispievatelia

Športové Trebatice (okres Piešťany) sa pýšia aj tradičným medzinárodným podujatím vo vytrvalostnom behu. Jeho ďalšia kapitola dostane zelenú v nedeľu 26. júla dopoludnia.

V Trebaticiach v závere júla pobežia Memoriál Petra Minárecha

Kenskí atléti svetovej extratriedy Torotich (vľavo) a Maindi (št. č. 2) pri ich bežeckom koncerte v uliciach Trebatíc.

Pripomeňme, že vlani prišlo na štart hlavných pretekov Memoriálu P. Minárecha 124 mužov, žien a juniorov. Z nich nedobehli do cieľa 10-kilometrovej trate iba traja.

Absolútne prvenstvo získal chýrny kenský atlét Charles Cheruiyot Torotich v novom traťovom rekorde 31:33 min.

Štart hlavných pretekov Memoriálu Petra Minárecha 2014.

Iba o sekundu za ním finišoval jeho nemenej slávny krajan Elias Kiptum Maindi, majúci na konte povšimnutiahodný osobný rekord v maratóne 2:08:22 h.

Najlepší zo slovenských bežcov, Roman Arbet (JM Demolex Bardejov), bol tretí časom 33:20 min.

Na štvrtej priečke celkového poradia skončil dvojnásobný účastník MS v polmaratóne Ján Križák (AŠK Grafobal Skalica, 33:54), ktorému patrilo trebatické prvenstvo v kategórii štyridsiatnikov.

Po pretekoch (zľava): Charles Cheruiyot Torotich, starosta obce Juraj Valo a Elias Kiptum Maindi.

Hneď za ním prebehol cieľovou métou juhomoravský účastník Pavel Hrdina, člen Atletického klubu Perná (34:36).

Stojí za povšimnutie, že týždeň po trebatickom štarte sa Cheruiyot Torotich parádne previedol. v 20. hrách Britského spoločenstva v škótskom Glasgowe, kde zabehol 10 000 metrov na dráhe v novom osobnom rekorde vysokej kvality (27:59,91 min).

K trebatickému bežeckému predpoludniu neodmysliteľne patria aj sprievodné preteky atletických nádejí. Vlani štartovalo 35 dievčat a chlapcov. Najrýchlejšie bola štvorica Michal Križák (Púchov), Paulína Tonkovičová, Matúš Valo a Michaela Valková (všetci OFK Trebatice).

Medzi ženami excelentne zvládla cestných 10 km v obci pri Piešťanoch trojnásobná majsterka Maďarska Zita Kácser.

Členka úspešného Benedek-Teamu obsadila celkovo trináste miesto výkonom 38:05 min.

Tiež táto popredná atlétka od našich južných susedov súčasne vytvorila nový traťový rekord MPM.

Spoločníčky na stupni najlepších mala v Ľubomíre Maníkovej (JM Demolex Bardejov, 38:29) a Martine Vévodovej (ČR, AK Perná, 39:49).

Rozhovor s absolútnym víťazom lanskej cestnej desiatky v Trebaticiach. Hviezdny Torotich sa zároveň stal novým traťovým rekordérom.

Štvrtá pozícia patrila Romane Komarňanskej (BMSC Bratislava, 40:43 min) a piata skončila na 10-kilometrovej trati Monika Kováčová (Levice, 41:55), zároveň najrýchlejšia medzi ženami od 40 do 49 rokov.

Záujemcom o štart v blížiacom sa MPM 2015 prezradia všetky detaily kompletné propozície. Sú k dispozícii TU.

Text: JAROSLAV LIESKOVSKÝ