NÁZORY: Spartak sa varil v gréckej horúčave, odveta bude náročná

ŠPORT - Futbal - Spartak | 1.8.2015, 08.00, Ján Král

„Dostanete štyri kusy!“ ukazovali smerom na okná autobusu na prstoch domáci fanúšikovia PAOK-u Solún, keď sa výprava Spartaka presúvala z hotela cez úzke uličky na štadión. Hecovačky domácich priaznivcov sa niesli v korektnom duchu a často ich sprevádzal úsmev.

NÁZORY: Spartak sa varil v gréckej horúčave, odveta bude náročná

Kotel gréckych fanúšikov PAOK-u. Foto: spartak.sk

Gréci prijali trnavskú výpravu priateľsky a zároveň sa ukázali ako fanúšikovia, ktorí futbal a svoj klub milujú. Keď 40 minút pred výkopom vybehli na trávnik na predzápasovú rozcvičku brankári Olsen a jeho dvojka Melissas, tribúny začali burácať.

Z miest za bránkou sa ozval neskutočný hurhaj. A to ešte bolo v hľadisku len malé percento divákov. Adrenalin pred duelom by sa dal krájať a musel zamávať aj aktérmi na ihrisku.

Top organizácia zápasu
PAOK sa prezentoval perfektnou organizáciou zápasu. Na každom kroku sprevádzal pohyb trnavskej výpravy usporiadateľ, každý s dôkladne zadelenými povinnosťami.

Pred servisom pre novinárov klobúk dole, v press zóne na tribúne bola dokonca pri každom štvrtom sedadle malá televízna obrazovka, kde vysielali priamy prenos zo stretnutia.

Novinárske priestory na tribúne. Domáca televízia pred zápasom spovedala Milana Bortela, ktorý pre vylúčenie v predošlom dueli nemohol nastúpiť. Foto: Ján Král

Domáci fanshop pred stretnutím rátal nemalé tržby, suveníry si prišli pozrieť, vybrať i kúpiť tisícky fanúšikov.

Predzápasové futbalové chvenie umocňovalo premietanie top momentov duelu PAOK-u s Lokomotivom na veľkoplošnej obrazovke.

Opakovačky šesťgólovej smršti z druhého predkola Európskej ligy domácich ultras naštartovalo. Keď skončili televízne zábery, rozbehli prvú mrazivú prekrikovačku.

Sektor hostí sa zaplnil z časti tiež, na zápas pricestovala asi stovka verných červeno-čiernej. Viac ako tisíc kilometrov absolvovali autobusom, letecky, aj vlastnými autami, len aby podporili svoj klub. Proti hlasivkám domáceho kotla to ale nebol súboj rovného s rovným.

Pri výkope bolo 34 stupňov
Tesne pred výkopom pokropil trávnik automatický závlahový systém. Nástup tímov na trávník sprevádzala burcujúca skladba Hells bells od rockovej legendy AC/DC. Pravé peklo sa ešte len začínalo....

Pri úvodnom výkope na ukazovateli teploty svietilo 34 stupňov, v novinárskych priestoroch sme mohli žmýkať tričká a to sme len sedeli na mieste... Vriaci kotol na štadióne Hrobka sa však ešte len rozpaľoval.

Solúnčanov, našťastie, rýchlo schladil Martin Mikovič, ktorý vypichol loptu Vitorovi, nasledoval faul a červená karta. Domáci museli preskupiť rady, nemohli hrať tak ofenzívne ako plánovali, i v desiatich však dokazovali nesporné kvality.

Andeli 35 minút takticky dobre držali súpera na dištanc, hrali trpezlivo, keď mohli, kombinovali, nepúšťali PAOK do tlaku. Nebola to hra pre oko divákov, z pohľadu pohárovej matematiky a predzápasových prognóz ale v poriadku.

Nával vo fanshope hodinu a pol pred zápasom. Foto: Ján Král

Hrať otvorenú partiu s domácimi, ktorí v desiatich síce celý duel dominovať nemohli, no napriek tomu ukázali, že ich sila je v rýchlosti futbalového myslenia, by si na seba nevzali azda ani dobrodruhovia.

Trnava hrala, čo pri neúčasti Godála, Čonku, Clebera a Schranza mohla – držať čo najviac loptu, snažiť sa vyviesť domácich z rovnováhy, pokúsiť sa umlčať tribúny.

Tempo futbal by bol v horúčave sebevraždou. Škoda, že Mikinič pred prestávkou pohrdol tutovkou. Ďalší vývoj mohol byť iný, no po zmene strán sa ukázala realita.

Sabo očaril gréckych novinárov
Desať minút v druhom polčase Trnavčania ešte zdatne odolávali, potom ale prevzali taktovku domáci a andeli miestami nevedeli, kam skôr skočiť.

V horúčave, ktorú či chceme, alebo nie, predsa len ľahšie zvláda prímorský národ, ubúdali slovenským futbalistom sily.

Štadión PAOK-u z vonku. V jeho okolí je množstvo graffitov a nálepiek s futbalovým motívom. Foto: Ján Král

PAOK začal súpera gniaviť a v závere sa dočkal zaslúženej gólovej odmeny. Paradoxne, po chybe jedného z najlepších hráčov andelov Erika Saba, na ktorého sa pýtali aj domáci novinári.

„Dokedy má ten futbalista u vás zmluvu? To by bola posila pre PAOK ako vyšitá!“ vravel jeden z gréckych žurnalistov.

Najnebezpečnejší hráč Solúna Španiel Lucas rozpútal na tribúnach v 82. minúte gólové oslavy gréckych fanúšikov.

Na odvetu pricestujú stovky Grékov

Škoda, chcelo to udržať bezgólovú remízu. Prehra 0:1 pred odvetou nie je neriešiteľná, pri nespornej sile súpera to však bude veľmi zložité.

Ak hráči dvojhlavého orla rozprestú v odvete krídla a strelia čo len jeden gól, červeno-čierni budú musieť oplatiť troma.

Pohľad na Solún z lietadla. V hornej časti fotografie vidno štadión PAOK-u situovaný v obytnej štvrti. Foto: Ján Král

PAOK dostane opäť podporu z hľadiska, na odvetu do Zlatých Moraviec sa chystajú stovky gréckych priaznivcov.

Na Spartak teda čaká ďalší horúci futbalový večer. Po futbalovej stránke rozhodne, navyše, aj predpoveď počasia avizuje, že to bude ďalšia tropická noc.