Trnavské rybníky
reklama

Miroslav Trnka o vynovenom Thalmeineri: Toto mesto si zaslúži, aby aj podniky mali úroveň

RELAX - Rozhovory | 3.6.2016, 10.10, Ján Král

Známu trnavskú kaviareň Thalmeiner vo štvrtok po krátkej odmlke znova otvorili. Pôvodné priestory prepojili s vedľajšou budovou, v ktorej po rozsiahlej rekonštrukcii vybudovali novú kaviarenskú časť ale i pasáž na letné sedenie. Na nadzemných podlažiach zároveň vytvorili súkromné administratívne priestory a bytové jednotky.

Miroslav Trnka o vynovenom Thalmeineri: Toto mesto si zaslúži, aby aj podniky mali úroveň

Miroslav Trnka (vpravo) v debate so vzácnymi hosťami Milanom Lasicom a Magdou Vašáryovou, ktorí prijali pozvanie na znovuotvorenie Thalmeineru. Foto: Ján Král

reklama

 

V predvečer spustenia prevádzky pre verejnosť predstavil majiteľ Thalmeineru Miroslav Trnka novinky pozvaným hosťom.

 

Na slávnosti nechýbali aj celoslovensky známe tváre ako herec Milan Lasica s manželkou Magdou Vašáryovou, publicista Marián Leško či známy satirik Milan Markovič, ktorý na seba zobral úlohu moderátora večera. Mladšiu hereckú generáciu zastupovali Michal Kubovčík a Zuzana Šebová.

 

Nechýbali ani čelní predstavitelia trnavskej radnice a mnohí ďalší známi zástupcovia spoločenského života či architekti a pracovníci, ktorí sa podieľali na zrealizovaní projektu.

reklama

 

Miroslav Trnka si napriek tejto pestrej spoločnosti našiel čas na rozhovor pre trnavskyhlas.sk.

 

 

Vaše dôvody, prečo ste založili kaviareň Thalmeiner siahajú až do vášho detstva. Môžete ich priblížiť?

- Vyrastal som v dome, ktorý bol blízko kaviarne Krym, nástupcu kaviarne, ktorú manažoval pán Thalmeiner. Chodieval som tam za svojím strýkom, ktorý patril takpovediac k "inventáru" podniku. Udrela mi do očí iná atmosféra kaviarne, to ako sa tam stretávali zaujímaví ľudia a trávili čas v diskusiách. To miesto malo noblesu a patrilo k významným bodom Trnavy. Celkovo, atmosféra mesta je niečo, čo má veľkú cenu. Osobne si myslím, že Trnava je mesto vhodné pre život. Bolo mi ľúto, keď sa začala svojho času trochu odcudzovať svojej pôvodnej forme a to bol jeden z dôvodov, prečo som chcel, aby sa vrátil Thalmeiner do Trnavy.

 

Nové priestory Thalmeineru sú prepojené s pôvodnými, ale majú aj vlastný vchod.

 

Thalmeiner sa stal výraznou značkou nielen v Trnave, podnik získal ocenenia aj na celoslovenskej úrovni. Mali ste v pláne pri zakladaní kaviarne dostať ju až do tejto fázy?

- Takéto ambície sme vôbec nemali. Chceli sme iba vytvoriť príjemné miesto pre ľudí na oddych a vychutnanie si kávy. Zároveň nám išlo o to, spraviť niečo hodné Trnavy a Trojičného námestia. Toto mesto niečo v slovenských dejinách znamená, zaslúži si, aby aj podniky tu mali svoju úroveň.

 

Prečo ste sa rozhodli pre rozšírenie prevádzky?

- Kaviareň bola často plná, návštevníci neraz nenašli miesto na sedenie. Teraz sme zvýšili kapacitu na viac ako sto ľudí. Zároveň s väčším priestorom si sľubujeme lepšiu ekonomiku prevádzky.

 

Rozšírením Thalmeinera ale vaše investície v centre Trnavy nekončia.

- Vydražil som v tomto priestore viac domov, ktoré sa dotýkajú dvormi. Chceme urobiť priestor súčasnej kultúry, dáme možnosť mladým ľuďom, aby sa realizovali a mohli stretávať. Thalmeiner bude súčasťou, priestory prepojíme.

 

Miroslav Trnka (vpravo) vítal hostí osobne.

 

Budovu, kde vznikla nová časť Thalmeinera, ste prebrali v dezolátnom stave. Rekonštrukcia trvala tri roky, bola zrejme náročná...

- Budova mala vážne statické problémy. Bortili sa v nej klenby, nechýbalo veľa, aby sa úplne zrútili. Podobne narušené boli aj prevádzky na Štefánikovej ulici, kde realizujeme kultúrne centrum. Takéto renovácie vyžadujú veľké investície. Som rád, že sme budovu na Trojičnom námestí dostali do stavu, že by ľudia priestory spred rekonštrukcie dnes nespoznali.

 

Súčasťou prevádzky Thalmeiner je momentálne nefunkčný discobar Kilowatt. Plánujete aj toto miesto oživiť?

- Postupne áno. S Kilowattom išlo o známy problém súvisiaci s nariadením mesta o otváracích dobách v centre spred niekoľkých rokov. Rozmýšľame nad inováciou tohto konceptu. Postupom času tam niečo nové vznikne, najprv sa ale sústreďujeme na dokončenie projektu kultúrneho centra, ktoré prepojí námestie so Štefánikovou a Pekárskou ulicou. To je pre nás momentálne prioritnejšie.

 

Súčasťou nových priestorov je aj letná terasa.

 

Nedávno ste sa zapojili do aukcie o dom na okraji Trojičného námestia pri pošte. Vyššiu cenu napokon ponúkol iný záujemca. Znamená to ale, že máte záujem naďalej investovať v centre Trnavy?

- Chcem sa sústrediť na dokončovanie vecí. Rekonštrukcia pamiatok nie je jednoduchá záležitosť a ja mám rád, keď sa veci doťahujú do konca. Ak by som teraz nakúpil viac nehnuteľností, už by som mal problém to logisticky a manažérsky zvládnuť. Aj súčasný počet budov, ktoré vlastníme, je veľké sústo. Nemám predbežne v pláne rozširovať tento počet. Človek ale nikdy nesmie hovoriť nikdy. Ak sa vyskytne niečo naozaj výhodné a zaujímavé, možno sa na to dám. V tejto fáze sa ale chcem sústrediť na dokončenie rozbehnutých projektov.

 

Zaujímavou budovou v centre je Pracháreň, ktorú mesto síce nechce predať, ale je ochotné ju poskytnúť do dlhodobého užívania. Neuvažujete týmto smerom?

- Pracháreň som mohol kúpiť už predtým... Áno, je to zaujímavý priestor, ale ako som už povedal. Nechcem sedieť na viacerých stoličkách. Najprv dotiahnime do dôsledku súčasný rozpracovaný koncept a to až do stavu, aby bol trvale udržateľný z hľadiska funkcie kultúrneho strediska.

 

Slávnostné otvorenie moderoval Milan Markovič (vpravo).

 

Máte ako Trnavčan sen, ako by mala Trnava v budúcnosti vyzerať?

- Chcem, aby sa život vrátil do centra mesta, aby bolo pekne zrekonštruované, sídlili v ňom zmysluplné prevádzky a aby tam ľudia našli oddych, zábavu aj pracovné príležitosti. Predstavu sa snažíme v malom realizovať v našom súčasnom projekte.

 

A váš odkaz pre návštevníkov Thalmeinera?

- Pripravujeme novinky, pozývam všetkým, aby prišli skúsiť nové veci a priestory. Zároveň radi privítame akúkoľvek spätnú väzbu, aby sme mohli veci vylepšovať a ľudia sa u nás cítili dobre.

 

Fotogaléria z otvorenia nových priestorov Thalmeineru

V nových priestoroch situovali aj piano a malý tanečný parket.

 

Interiér nových priestorov je odlišný, navrhoval ho však opäť architekt Marek Rudohradský.

 

Priestory predeľuje knižnica.

 

Detail na stenu v zadnej časti nového Thalmeineru.

 

Na otvorenie prijal pozvanie aj primátor Trnavy Peter Bročka. V debate s novinárom Patrikom Pokorným (vľavo), vedúcim úseku kultúry na Mestskom úrade v Trnave Petrom Cagalom (druhý sprava) a viceprimátorom Matejom Lančaričom (úplne vpravo).

 

Nový Thalmeiner si pozreli aj poslanec trnavského mestského zastupiteľstva Adam Peciar (vľavo) a viceprimátor Tibor Pekarčík.

 

Matúš Valo (v modrej košeli) je architekt a zároveň člen kapely Para. S kolegom Oliverom Sadovským navrhovali exteriér a budúcu podobu vznikajúceho kultúrneho centra za Thalmeinerom.

 

Syn Miroslava Trnku Michal (v modrom) hovoril s hosťami aj o novom kultúrnom centre, ktoré rodina buduje.

 

Milan Markovič je známy satirik, svoj skvelý humor nezakryl ani počas slávnostného otvorenia, ktoré moderoval.

 

K dispozícii pre návštevníkov naďalej samozrejme budú aj pôvodné priestory.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama