Trnavské rybníky
reklama

FOTO: Časť kaštieľa v Chtelnici zrekonštruovali, pýchu obce sprístupnili verejnosti

AKTUALITY - Región | 3.7.2016, 12.32, prispievatelia

Obec získala reprezentačné priestory pre knižnicu, galériu aj múzeum, obnovená je aj Kaplnka ukrižovania.

FOTO: Časť kaštieľa v Chtelnici zrekonštruovali, pýchu obce sprístupnili verejnosti

Pohľad z ulice na severný pavilón. 12x foto: Pavol Machovič

reklama

 

Obec Chtelnica v okrese Piešťany získala obnovením časti kaštieľa reprezentačné priestory pre knižnicu, Malokarpatskú galériu a regionálne múzeum.

 

Do obnovy dvoch rožných pavilónov a pivničných priestorov investovala približne milión eur. Zrekonštruované priestory dominanty Chtelnice spolu s prvými výstavami sprístupnili pre verejnosť počas víkendu.

 

Medzi obnovenými časťami je aj východný pavilón s Kaplnkou ukrižovania. Pôvodne v nej bol umiestnený vzácny oltárny obraz, ktorý dal v 18. storočí vyhotoviť gróf Ján Erdödy, v čase II. svetovej vojny sa však zrejme nenávratne stratil.

Májový kvet
reklama

 

Nad kaplnkou je umiestnená expozícia liturgických odevov a kresťanských kníh, na ďalšom poschodí je výstava venovaná významným chtelnickým rodákom a historickým obecným dokumentom.

 

Východný pavilón je tiež už zrekonštruovaný.

 

V severnom pavilóne je sprístupnená výstava obrazov miestnych maliarov, na ďalších poschodiach sú výstavy fotografií Fedora Nemca a abstraktných obrazov Róberta Němečka.

 

Vo vyvýšenom suteréne je muzeálna expozícia, ale aj prezentácia prác na obnove kaštieľa. 


,,Najpodstatnejším cieľom bola záchrana najviac ohrozených častí areálu. Druhým cieľom bolo vytvorenie reprezentačných priestorov pre obec Chtelnica a tretím vdýchnutie života do krásneho a veľkolepého areálu, ktorým kaštieľ aj so svojim okolím nesporne je,“ povedal starosta obce Peter Radošinský.

 

Kaplnka ukrižovania.

 

Aj keď obec získala na svoj projekt peniaze z eurofondov, za terajším stavom obnovených častí miestneho kaštieľa je podľa Radošinského aj množstvo hodín odpracovaných brigádnikmi.

 

Tí boli ochotní pomôcť vždy, keď bolo treba urobiť práce, s ktorými projektová dokumentácia a rozpočet nerátali. Hlavným dodávateľom stavebných prác bola spoločnosť Eurobuilding, subdodávateľmi však boli aj domáce firmy a živnostníci. 


Na obnovu v areáli chtelnického kaštieľa ešte stále čaká rozľahlá hlavná budova a dva ďalšie pavilóny v jej blízkosti.

 

,,Budeme zodpovedne pripravovať projektovú dokumentáciu a takú rekonštrukciu, ktorá by bola trvácna a technologicky na úrovni 21. storočia,“ povedal Radošínsky s tým, že táto časť by už mala byť využitá na komerčné, zrejme hotelové využitie.

 

Vyvýšený suterén a severný pavilón.

 

Ak by sa pre túto časť nepodarilo získať ďalšie eurofondy, starosta by sa nebránil vstupu súkromného partnera. 

 

Kaštieľ v Chtelnici je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok, v minulosti sa ho vedenia obce snažili zbaviť predajom.

 

Po nástupe Petra Radošinského do kresla starostu pred šiestimi rokmi obec zmenila stratégiu a po malých krôčikoch si začala svoj historický skvost rekonštruovať.

 

Vyvýšený suterén ponúka pekný výhľad.

 

Menšie čiastky na jeho záchranu obec získala viackrát z ministerstva kultúry, z Úradu vlády, ale sumou deväťtisíc eur prispeli aj dedinčania v zbierke.

 

V roku 2014 obec podala žiadosť o finančné prostriedky z Regionálneho operačného programu, s ktorou uspela. Aj po miliónovej investícii je podľa odhadu starostu zrekonštruovaných len asi 20 percent celého areálu. 

 

Erdödyovský, neskôr pálfiovský kaštieľ bol svedkom mnohých honosných poľovačiek, plesov a ďalších veľkolepých slávností, ale v roku 1918 aj bezohľadnej rabovačky, pri ktorej sa stratili vzácne archívy a v ohni skončilo množstvo kníh.

 

Pohľad na pavilón z vyvýšeného suterénu.

 

V roku 1775 zemepán Ján Erdödy v kaštieli privítal panovníčku Máriu Teréziu so sprievodom. V roku 1941 v ňom za účasti prezidenta Jozefa Tisa otvorili Vyššiu vojenskú školu Hlinkovej mládeže.

 

Za socializmu bola v kaštieli základná škola, neskôr ho prevzalo ministerstvo vnútra. Do vlastníctva obce sa areál dostal v roku 2003. 

 

Exponáty z minulosti obce si so záujmom pozrela aj mladšia generácia.

 

Vystavené sú aj exponáty z Pekelnej ulice.

 

Jedna z expozícii je venovaná aj zrúcanine na Katarínke, pretože zakladacia listina tohto kláštora bola podpísaná práve v Chtelnici.

 

Historicky zachované poľnohospodárske stroje vystavili v regionálnom múzeu.

 

Na slávnostné strihanie si starosta Peter Radošinský prizval ľudí, ktorí sa významne zaslúžili o obnovu časti kaštieľa.

 

Pýchu Chtelnice starosta Peter Radošinský ukázal aj kolegom - starostom okolitých obcí.

 

text: SITA

Foto: PAVOL MACHOVIČ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama