Futbalová glosa: Vo štvrtok sa rozdávali darčeky, o týždeň v kraji výrazne klesne HDP

ŠPORT - Futbal - Futbalová glosa | 22.7.2016, 12.14, prispievatelia

Peter Vozár sa drží hesla, že futbal treba brať s nadhľadom. V tom duchu píše aj svoje glosy. Tentoraz písal o zápase Európskej ligy Spartak Trnava - Shirak Gyumri 2:0 (0:0).

Futbalová glosa: Vo štvrtok sa rozdávali darčeky, o týždeň v kraji výrazne klesne HDP

Ivan Schranz strelil prvý gól Spartaka a na druhý prihral. Foto: Tomáš Ormandy

ked už som si vypýtal aj zálohu za článok, iné nezostáva, len ho napísať.

Bežný pracovný štvrtok, no v Trnave malé Vianoce a Veľká noc v jeden deň.
Už pred výkopom s arménskym Shirakom bol dobre známy výsledok vyblednutého rivala, nemali by sme byť zlomyseľní, ale sme. Pekný darček.

Neviem, ale grécky taktik to musel pomotať a zostavu pripravil asi na Jelšavu. Dobre tak, hlavne nech zostane a keďže je prestupové ešte otvorené, šancu na prestup majú všetci, čo nafúkajú a pobijú sa na ihrisku.

K dokonalosti večera chýbali už len dve veci. Tou najdôležitejšou bol povinný postup cez hrdých Arméncov.

V rámci taktickej prípravy spartakovci absolvovali v miestnej knižnici čítačku Wiliama Saroyana, aby prenikli do širokej duše súpera.

Tak sa napríklad dozvedeli, že koncovka -yan za menom znamená syn, alebo z rodu toho a toho, i preto bolo podľa predzápasovej zostavy jednoduchšie identifikovať legionárov.

Zápas začal, kotol vrel, súper to skúšal individuálne, po prvotnom oťukávaní však prebrali iniciatívu spartakovci, ktorí trpezlivou kombináciou skúšali nájsť diery v obrane arménov.

V 7. minúte to takmer vyšlo, keď na centrovanú loptu zľava pred prázdnou bránou nedosiahol Ivan Schranz, v 20. minúte po centri sprava skákal s obrancom na chrbte do gólovej hlavičky Horník, ale s najakým -yanom na chrbte nedosiahol, tri minúty na to pekne zakombinovali Schranz s Halilovičom, posledne menovaný z uhla mieril len do bočnej siete.

Emir sa už v prvom polčase snažil presadiť individuálne, súper mu však v strede poľa nedával toľko priestoru, ako by si predstavoval.

V polovici prvého dejstva potom hráčov Spartaka až do konca polčasu opustila trpezlivosť a zbrklými rozohrávkami a nakopávanými loptami na Róóóberta skúšali dať náhodný gól. Úspech však mali ako stará Geisenová v hitparáde.

Vďaka dobre pracujúcej defenzíve sa však hráči Shiraka tiež nedokázali výraznejšie presadiť.

V prestávke pravdepodobne Miro miesto čítačky volil írečitú trnafčinu aj s patričnou intenzitou, do druhého dejstva vymenil posty Mikimu a Emirovi, Miki vysokým napádaním nedovolil súperovi rozohrávku, Halilovič na väčšom priestore dal konečne vyniknúť svojim individuálnym schopnostiam a v súbojoch jeden na jedného otváral obranu Shiraku ako paštéku z Lidla.

Pred spoľahlivou defenzívnou dvojicou dobre vykrýval priestor Sloboda, dobre napádal Bello, dôraznou hrou a zlepšenou rozohrávkou celého mužstva bolo očividné, že je len otázkou času, kedy hráči vyzvú vriaci kotol prvýkrát do tanca.

Najbližšie k tomu mal Schranz po kombinácii s Mikym v 55. minúte, strela len tesne minula ľavú žrď, všetko si však vynahradil o 2 minúty, keď sa na ľavej čiare individuálne presadil Halilovič, pred rohom šestnástky zasekol ďalšieho obrancu a nadýchaným centrom našiel nabiehajúcu hlavu Ivana, tá našla žrď, tá však opäť našla pripraveného Schranza.

1:0.

Kotel na stodvacet, Austria venku 0:3 priebežne, tretí darček vo štvrkový večer.

Len čo hlásateľ pretočil s perom kazetu Učiteľky tanca, Schranz v šestnástke priťukol Tambemu loptu, ten si elegantne zasekol obrancu a k pravej tyči nedal Aviazovovi šancu.

61. minúta, 2:0.

Bíly andel ukazuje v tejto sezóne pekné krídla. Tie mu však pristrihol súboj pred šestnástkou hostí v 67.minúte, nasledovalo striedanie Jirku, ktorý do zápasu vstúpil so zdravým sebavedomím a odvážnymi prienikmi robil vrásky na čele hosťujúcej obrane.

Vynikajúci stav, pokračujúca dobrá, ofenzívna hra, skvelé publikum.

Shirak bol nútený hru otvoriť, okrem krátkeho dvojminútového tlaku po prestriedaní však spartakovci zvrat nepripustili, naopak skórovať mohli ešte Miky, Greššák, Jirka a najmä Halilovičova strela sa tam pýtala.

Skóre sa už nemenilo, po zápase zaslúžená ďakovačka, o týždeň klesne štvrkové a piatkové HDP trnavského kraja viac ako o polovicu, hráčov čaká konfrontácia s kvalitným súperom a nás výjazd jak víno.