Spartak pred skvelými trnavskými fanúšikmi vyhral vo Viedni nad Austriou

ŠPORT - Futbal - Spartak | 28.7.2016, 21.43, Ján Král

Trnavskí futbalisti vyhrali v úvodnom zápase tretieho predkola Európskej ligy vo Viedni nad Austriou 1:0 a vytvorili si výbornú pozíciu do odvety. Mužstvo neúnavne hnalo dopredu z hľadiska viac ako dvetisíc fanúšikov Spartaka.

Časť kotla fanúšikov Spartaka vo Viedni. Foto: Juraj Cisár

V prvom polčase videli diváci obojstranne útočný futbal s gólovými šancami na oboch stranách. Austria mohla ísť do vedenia už v 7. minúte, keď Greššáka pri čiare pretlačil Kayode, Jakubech ale dobre zasiahol a vyrazil na roh.

Rovnaký hráč nevyužil chybu Horníka, ktorý po pase za obranu nedôsledne hlavičkoval, Jakubech však vybehnutím strelcovi Austrie vykryl uhol a ten poslal loptu len do bočnej siete.

Prvú veľkú príležitosť andelov mal po Schranzovom centri Halilovič, keď tiesnený z päťky minul cieľ.

Na opačnej strane sa po necelej polhodine hry pošmykol v šestnástke Greššák, lopty sa zmocnil Kayode, obišiel aj Jakubecha, našťastie, si hodil dlhú loptu.

V 34. minúte Schranz atakoval brankára Almera, ktorý vybehol až za šestnástku, gólman Austrie loptu odhlavičkoval iba k Tambemu, ten ale netrafil odkrytú svätyňu Rakúšanov.

FOTOGALÉRIU ZO ZÁPASU NÁJDETE TU.

Krátko na to poslal skvelý pas za obranu Bello, Schranz si loptu prebral, chcel prehodiť Almera, ten však jeho úmysel vystihol a príležitosť zmaril.

Problémy robil trnavskej defenzíve technicky vybavený Venuto. Po jeho akciách najprv zblokoval strelecký pokus Godál, po ďalšej sa dostala prihrávka ku Kayodemu, Jakubech ale vytiahol fantastický zákrok. Mužstvo podržal krátko predtým aj po nebezpečnej hlavičke z rohového kopu.

Schranz mal v prvom polčase veľkú šancu, Almera ale nedokázal prehodiť. Foto: Juraj Cisár

Do druhého polčasu mali zverenci Miroslava Karhana nástup z ríše snov. Bello pasom do krídelného priestoru vyzval k akcii Schranza, ten z prvej poslal prudkú prihrávku na Tambeho a africký útočník pohotovo skóroval – 0:1.

Trnavčania sa potom zamerali na pozornú defenzívu, stále sa ale snažili napádať rozohrávku Austrie omerne vysoko. I preto sa domáci presadzovali len strelami z diaľky, akcie cez krídla boli síce nebezpečné, no nenachádzali adresátov.

Čo prešlo, dobre čítal Jakubech. Zlikvidoval aj ďalšiu tutovku Kayodeho, ktorý sa dostal za obranu v 84. minúte. V záverečných minútach po Grünwaldovom centri hlavičkou neuspel striedajúci Friesenbichler a rovnaký hráč na samom konci zápasu v dobrej pozícii prestrelil bránku.

Kotol Spartaka bol pod strechou, z povzbudzovania fanúšikov išla obrovská energia. Foto: Juraj Cisár

Európska liga – prvý zápas 3. predkola:

Austria Viedeň – Spartak Trnava 0:1 (0:0)

Góly: 46. Tambe

ŽK: Sloboda, Godál, Halilovič, Tambe, Kadlec, Jakubech, Schranz, Yao (všetci Spartak)

Rozhodovali: Tudor – Cerel, Onita (všetci Rumunsko)

Diváci: 6835 (viac ako dvetisíc z Trnavy!)

AUSTRIA: Almer – Stryger Larsen, Rotpuller, Filipovic, Martschinko – Holzhauser, Serbest – Felipe Pires, Kehat (60. Grünwald), Venuto – Kayode (84. Friesenbichler). Tréner: T. Fink

SPARTAK: Jakubech – Kadlec, Godál, Greššák, Horník – Bello, Sloboda – Schranz, Halilovič (60. Jirka), Mikovič (88. Yao) – Tambe (71. Paukner). Tréner: M. Karhan

Miroslav Karhan (tréner Spartaka): „Za výsledok sme veľmi radi, bolo jasné, že zápas bude veľmi ťažký a budeme musieť zo seba vydať úplne všetko. S výsledkom som spokojný, Austria nevyužila mnohé šance, stále sme ale len v polčase dvojzápasu. Verím, že o týždeň nás diváci opäť podporia, odvďačíme sa im lepšou hrou a postupom do ďalšieho kola.“

Thorsten Fink (tréner Austrie): „Prehrali sme na domácom ihrisku, s tým nemôžem byť spokojný. Dovolili sme súperovi dve – tri obrovské šance v prvom polčase a v druhej časti sme im umožnili skórovať. Máme pred sebou ešte odvetu, napriek nešťastnemu vysledku hráme na dva zápasy a to je pekné na Európskej lige, že stále máme šancu. Musím svoje mužstvo pochváliťza niektoré aspekty, zároveň musíme analyzovať niektoré momenty. Hrali sme vysoko, ale šance, aké sme mali, musíme premienať.“