Skvelí trnavskí plavci! Halas a Tomanová lámali rekordy

ŠPORT - Plávanie | 30.11.2016, 10.27, prispievatelia

Plavci STU Trnava v mesiaci október a november veľmi úspešne reprezentovali Trnavu na niekoľkých významných plaveckých pretekoch rôznych vekových kategórií na Slovensku i v zahraničí.

Skvelí trnavskí plavci! Halas a Tomanová lámali rekordy

Trnavská výprava na pretekoch v Krakove. Foto: archív rh

V dňoch 22. – 23. októbra reprezentovali Barbara Bartovičová, Dominika Glozmeková, Adam Halas, Adam Hlavatý, Tatiana Potocká, Barbora Tomanová a Miroslava Záborská (všetci ŠG J. Herdu) vo výbere plaveckého klubu STU Trnava na Veľkej cene Poľska v Krakove.

V silnej konkurencii 500 plavcov zo 75 poľských klubov sa trnavskí plavci nestratili a zaplávali svoje najlepšie osobné časy.

Najlepšie umiestnenie sa podarilo zaplávať juniorskému reprezentantovi SR Adamovi Halasovi (ŠG), ktorý v disciplíne 100 metrov polohové preteky zvíťazil v novom slovenskom juniorskom rekorde a v disciplíne 200 metrov polohové preteky obsadil druhé miesto.

Výborné výkony zaplávala juniorská reprezentantka Barbora Tomanová, ktorá medzi staršími plavkyňami v disciplíne 200 metrov znak obsadila druhé miesto a na 100 metrov znak skončila tretia.

Na stupne víťazov sa po výborných výkonoch prebojovali aj Barbara Bartovičová v disciplínach 200 metrov polohové preteky (3. miesto) a 400 metrov polohové preteky (2. miesto) a Miroslava Záborská v disciplíne 200 metrov prsia skončila tretia.

Celkovo teda plavci STU Trnava vyplávali až sedem medailových umiestnení, čo sa im na Veľkej cene Poľska ešte nikdy nepodarilo.

--- --- ---

Dňa 5. novembra štartovali plavci STU Trnava na Pohári primátora mesta Trenčín. Najväčší úspech dosiahla Barbora Tomanová (ŠG), ktorá získala 4 zlaté a 1 striebornú medailu.

V disciplíne 50 metrov znak vytvorila slovenský juniorský rekord časom 28.38s, čo bol zároveň najhodnotnejší výkon celých pretekov.

K medailistom sa v prsiarskych disciplínach zaradila aj Miroslava Záborská (ŠG), v znakových disciplínach Barbara Bartovičová a Tatiana Potocká (ŠG).

Trnavská výprava na Memoriáli J. Baláža. Foto: archív rh

Žiaci absolvovali na týchto pretekoch štvorboj, ktorý pozostával zo 100 metrových disciplín všetkých plaveckých spôsobov.

Najúspešnejšou žiačkou sa stala Nina Vadovičová (ŠG), ktorá postúpila do finále na 200 metrov polohové preteky medzi najlepšie univerzálne plavkyne a obsadila konečné siedme miesto.

--- --- ---

V tom istom čase sa v Jihlave na Českom pohári predstavil Adam Halas (ŠG). Na výborne obsadenom medzinárodnom mítingu plával Adam opäť skvele a získal 1 zlatú a 1 striebornú medailu.

--- --- ---

V dňoch 19. – 20. novembra štartovalo 16 plavcov STU Trnava na medzinárodných plaveckých pretekoch „Veľká cena Brna“ za účasti 400 plavcov z Maďarska, Slovenska a Česka.

V silnej konkurencii sa všetci trnavskí plavci postarali o veľmi dobré výkony. Napriek účasti často aj o niekoľko rokov starších plavcov, sa Adamovi Halasovi (ŠG) podarilo zopakovať kvalitné výkony a 3x zvíťaziť v motýlikových a polohovkových disciplínach.

Naviac na 100 metrov polohové preteky vytvoril slovenský juniorský rekord. Za plavecký klub STU Trnava úspešne štartovala na VC Brna aj juniorka Barbora Tomanová (ŠG), keď si v znakových a kraulových disciplínach vybojovala 2 strieborné a 1 bronzovú medailu.

Barboru Tomanovú korunujú na VC Brna. Foto: archív rh

V disciplíne 50 metrov znak vytvorila slovenský juniorský rekord. Výbornú výkonnosť potvrdila Barbara Bartovičová v polohovkových disciplínach, kde obsadila dvakrát skvelé druhé miesto. Tatiana Potocká (ŠG) obsadila výborné tretie miesto v disciplíne 50 metrov voľný spôsob.

V rovnakom čase sa v Spišskej Novej Vsi konali najdôležitejšie plavecké preteky pre 9 – 10 ročných plavcov, na ktorých štartovalo 263 plavcov z 33 klubov z celého Slovenska.

Za STU Trnava štartovalo 16 plavcov. Tri plavkyne sa po veľkých zlepšeniach osobných rekordov prebojovali na stupne víťazov.

Najviac sa darilo Tereze Ožvaldovej, ktorá získala 1 zlatú, 3 strieborné a 1 bronzovú medailu. Karina Qayumová si vybojovala 1 zlatú a 4 bronzové medaily.

Veľmi dobré výkony podávali aj ďalšie medailistky, členky štafiet: Ema Novotná a Júlia Jablčníková, ktoré získali 2 strieborné medaily v štafetách 4x50 metrov voľný spôsob, resp. 4x50 metrov polohové preteky.

Prísľubom do budúcnosti sú aj výkony ďalších plavcov STU Trnava, ktorí sa napriek veľkým zlepšeniam nedostali na stupne víťazov: Michal Daniš (1x4.), Adela Valášková (1x6.), Petra Kocánová (1x6.), Lucia Brečková (1x10.), Tatiana Ostrožlíková (1x10.) a Nina Podmanická (1x10.).

Celkovo získali plavci STU Trnava pod vedením trénerov Ladislava Hlavatého a Ingrid Remišovej 13 medailí (2 - 5 - 6).

--- --- ---

V dňoch 25. – 27. novembra na Zimnom šampionáte mladších žiakov v Dolnom Kubíne reprezentovalo Trnavu 18 mladších žiakov (11 – 12 roční). Štartovalo 244 plavcov z 50 klubov z celého Slovenska.

V kategórii žiakov získal Patrik Böhman výbornými výkonmi 1 striebornú medailu v disciplíne 200 metrov znak a pridal ďalšie 3 štvrté miesta.

Trnavské plavecké nádeje. Foto: archív rh

Michal Uhlík (ŠG) si po veľkých zlepšeniach osobných rekordov vybojoval štvrté, piate a šieste miesta v kraulových disciplínach.

V kategórii žiačok boli najúspešnejšie Bronislava Janáčová, Simona Slezáková a Hana Dršková (všetky ŠG), ktoré obsadili šieste miesta v disciplíne 200 metrov prsia a 200 metrov znak.

Do konečného počtu medailí prispela aj štafeta 4x50 metrov voľný spôsob v zložení: Tomáš Knapík, Tadeáš Vajda, Patrik Böhman a Michal Uhlík, keď získali striebornú medailu.

Za bojovnosť, veľké zlepšenia výkonnosti a dobrú reprezentáciu Trnavy si zaslúžia pochvalu aj ďalší plavci STU Trnava, zverenci trénerky Tatiany Bergmannovej a Ladislava Hlavatého: Tamara Búdová, Veronika Čačaná, Natália Janáčová, Michaela Kocánová, Lucia Tanušková, Alexandra Rafayová, Ema Šurinová, Lukáš Brezovský, Andrej Slanina, Laura Juríková a Jakub Šurina.