Spartak na záver jesene zdolal Prešov, náskok pred Žilinou zvýšil na deväť bodov

ŠPORT - Futbal - Spartak | 9.12.2017, 17.38, Ján Král

Futbalisti trnavského Spartaka sa rozlúčili s rokom 2017 víťazne. V záverečnom kole jesennej časti Fortuna ligy vyhrali nad Prešovom 1:0. Zimovať budú na čele tabuľky s deväťbodovým náskokom, pretože druhá Žilina prehrala v Trenčíne.

Jediný gól duelu strelil Čanturišvili (pri lopte). Foto: Lukáš Grinaj

Prvá strela na bránu znamenala hneď gól. Už v 2. minúte vypálil z rohu šestnástky Čanturišvili, jeho ranu tečoval Maduka tak nešťastne, že brankár Prešova Slančík sa len márne načahoval a lopta skončila v sieti. Vtedy len málokto tušil, že pôjde o jediný zápis do streleckej listiny v dueli.

Zakrátko predviedli andeli ďalšiu parádnu futbalovú akciu. Vlasko poslal na pravej strane do šprintu Jirku, ten v šestnástke volil spätnú prihrávku na nabiehajúceho Slobodu, no brankár Slančík tentoraz vytiahol výborný zákrok.

Trnavčania zistili, že proti ním stojí súper výrazne nižšej kvality a futbalu to ublížilo. Herne síce dominovali, držali loptu na kopačkách a solídne kombinovali, vo finálnej fáze však chýbala precíznosť a pri pokusoch o technické finesy sa ich akcie končili neúspešne.

Z akcií stojí za zmienku prienik Kadleca do šestnástky, ktorý namiesto strely volil prihrávku na Jirku. Divákov roztlieskal aj priamy kop Vlaska, ktorý letel z dobrej pozície tesne na brvnom.

Prešov bol neškodný, jedinú šancu v prvom polčase mal Adekunle, ktorý však nepotrestal zaváhanie Godála v šestnástke, pričom dovolil trnavskému stopérovi svoju chybu rýchlo napraviť. Krátko na to Afričana prešovský tréner Kovalec vystriedal.

Bodku za prvým polčasom dal Jirka, keď z voleja vypálil z hranice pokutového územia mimo priestoru troch žrdí.

Prvú príležitosť po zmene strán mal Egho, naložil s ňou však nedôrazne a brankár Prešova preto zabránil lopte v ceste do bránky.

Prešov hral po zmene strán opoznane odvážnejšie a vypracoval si aj tutovky. V 65. minúte nabehol za Čonkov chrbát Petko, no sám pred Vantrubom netrafil bránku. Trnavský gólman musel hasiť v 79. minúte, keď po priamom kope nebezpečne hlavičkoval Luberda.

Medzitým mohli zápas rozhodnúť Trnavčania, keď Jirka centrom našiel Vlaska, jeho pokus i následnú Yilmazovu dorážku lenže pohotovo zblokoval Maduka.

Záver bol nervózny, Prešov sa snažil vyrovnať, andeli si ale výsledok postrážili a v závere mohli skóre ešte vylepšiť, no Yilmaz potom ako obišiel brankára z uhla netrafil priestor medzi žrďami.

Fortuna liga – 19. kolo:

Spartak Trnava – Tatran Prešov 1:0 (1:0)

Góly:2. Čanturišvili

ŽK: Greššák, Vlasko – Dupkala, Maduka

Diváci: 2321

Rozhodovali: Glova – Kováč, Borsányi

SPARTAK: Vantruba – Kadlec, Tóth, Godál, Čonka – Sloboda, L. Greššák – Čanturišvili, Vlasko (75. Čeredničenko), Jirka (85. Oravec) – Egho (60. Yilmaz). Tréner: El Maestro.

PREŠOV: Slančík – Petko, Maduka, Luberda, Jacko (82. Špirka), Dzurík – Adekunle (36. M. Grešák), Keresteš, Katona, Dupkala (57. Trebuňák) – Streňo. Tréner: Kovalec.

Nestor El Maestro (tréner FC Spartak Trnava): "Bol to pre nás veľmi komplikovaný a ťažký zápas. Prešov pôsobil organizovanejšie a kompaktnejšie ako v prvom vzájomnom dueli. Vyhrať doma proti Prešovu možno nie je tak špeciálne, je to trochu očakávané. Vyhrať však 14 stretnutí v roku a mať na konte 43 bodov je pre nás veľmi, veľmi špeciálne. To neočakával nikto. Sme šťastní a spokojní."

Sergij Kovalec (tréner 1. FC Tatran Prešov): "Chceli sme bodovať, vytvorili sme si na to šance. Problém máme v útoku a najmä finálnej fáze. Jesennú časť musíme zanalyzovať. Čaká nás veľa práce."

1   FC Spartak Trnava 19 14 1 4 29:15 43   13
2   MŠK Žilina 19 11 1 7 40:28 34   4
3   FK DAC 1904 Dunajská Streda 19 8 8 3 25:20 32   5
4   MFK Ružomberok 18 8 7 3 31:18 31   4
5   ŠK Slovan Bratislava 18 8 7 3 36:25 31   1
6   AS Trenčín 19 8 5 6 47:30 29   -1
7   FC Nitra 19 7 7 5 18:12 28   1
8   FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble 19 7 4 8 26:26 25   -2