Trnavské rybníky
reklama

Projekt Trnkovcov Nádvorie otvoria už v apríli, do Trnavy prinesie kus Európy

AKTUALITY - Trnava | 6.2.2018, 17.39, Ján Král

Nádvorie ponúkne priestor pre kultúru a oddych priamo v centre Trnavy, chýbať nebudú gastro prevádzky.

Projekt Trnkovcov Nádvorie otvoria už v apríli, do Trnavy prinesie kus Európy

Nádvorie pôsobí príjemným mestským dojmom. Foto: Ján Král

Cukrovar
reklama

 

Práce na projekte Nádvorie finišujú. Priestor v historickom centre Trnavy, ktorý rekonštruuje rodina Trnkovcov, plánujú otvoriť už začiatkom apríla.

 

V utorok vynovený areál predstavili zástupcom médií. Na stavbe ešte vládne čulý pracovný ruch, mnohé časti Nádvoria však už majú svoju finálnu podobu.

 

Za projektom stoja Miroslav Trnka so synom Michalom, ich ambíciou je vytvoriť priestor pre mestskú kultúru a oddych, slúžiť má pre širokú verejnosť.

Munipolis Trnava
reklama

 

---

Čítajte aj: Takto vyzerala stavba Nádvorie v lete 2016

---

 

Od roku 2012 investovali do obnovy schátralých budov v centre Trnavy už viac ako 15 miliónov eur a vytvorili z nich výnimočné priestory, pri ktorých možno bez okolkov konštatovať, že prinesú do Trnavy ďalší európsky rozmer.

 

Miroslav Trnka kúpil v centre Trnavy päť historických budov a ich dvory spojil do spoločného nádvoria.

 

Srdcom priestoru je nádvorie - verejný priestor prístupný z troch strán (Pekárskej ulice, Štefánikovej a Trojičného námestia) a obkolesenými zrekonštruovanými budovami. Nechýba zeleň, dominantné sú štyri vysoké platany.

 

Zľava investori Michal Trnka, Miroslav Trnka a architekt Matúš Vallo. Foto: Ján Král

 

 

V budovách vytvorili coworkingy pre startupy, kancelárie pre kreatívny priemysel, ubytovanie pre talentovaných študentov či nové gastronomické prevádzky.

 

Svoje centrum sem presúva aj kultúrne centrum Malý Berlín, ktoré otvorí svoje brány už v marci a ponúkne pestrú paletu kultúrnych aktivít.

 

Na Nádvorí chcú v zime chcú organizovať aj alternatívne vianočné trhy.

 

---

Čítajte aj: Takto vyzerali budovy v centre predtým, než z nich začali robiť projekt Nádvorie 

---

 

 

Filantropický projekt s dušou

Rekonštrukciu, ako aj dostavbu nových častí, viedol architektonický ateliér Vallo a Sadovský. Dominujúcimi architektonickými prvkami Nádvoria sú tehly, sklo, dubové drevo, kameň a pôvodné omietky.

 

"Snažili sme sa rešpektovať slovenskú architektúru danú históriou a citlivo ju doplniť o súčasné veci. Pozerali sme si aj referencie, hlavne v zahraničí. Vytvárali sme však projekt špecificky pre toto miesto," poznamenal o vizuálnom zámere Michal Trnka.

 

Pri pohľade na zrekonštruované budovy, ktoré boli doslova na spadnutie, dnes hovorí o totálnej satisfakcii.

 

Nádvorie. Foto: Nora a Jakub Čaprnka

 

Pri budovaní veľa pracovali aj s drevom. Foto: Ján Král

 

 

Architekt Matúš Vallo, známy aj ako člen hudobnej skupiny Para, na margo projektu pridáva:

 

"Pracovali sme s piatimi budovami, z toho tri sú národné kultúrne pamiatky. Extrémne veľa času a prostriedkov bolo investovaných tak, aby s tým boli pamiatkári spokojní. Zároveň si vysoko cením uvažovanie o lokálnych komunitách a snahe urobiť niečo pre verejnosť a zapojiť ju do aktivít. Takýto prístup a filantropický projekt zo strany klienta som ešte nezažil," zhodnotil Vallo.

 

 

Dôraz kladú na kreativitu

Pri obsadzovaní kancelárskych priestorov kladú Trnkovci dôraz na to, aby išlo o spoločnosti a združenia, ktoré posúvajú život v Trnave a okolí dopredu, či prinášajú kreatívne riešenia. Ako uviedli, ich cieľom je prepojiť a podporiť fungujúce komunity.

 

Pohľad z druhého poschodia. 

 

Presklená stena na schodisku.

 

 

Sídliť tu majú napr. značky ako Pergamen, Herbert, Trnavské rádio, neziskovka Bronco a jej komunitné centrum Kubík Nápadov a ďalšie.

 

"Nájmy sú priateľské, ale zároveň také, aby sa priestor zaplatil. Nepotrebujeme, aby to generovalo veľké zisky, no nechceme, aby na to niekto doplácal," hovorí o prenájme priestorov Miroslav Trnka, ktorý je známy ako spoluzakladateľ úspešnej antivírusovej spoločnosti ESET.

 

"Chceme vytvoriť komunitu kreatívnych ľudí, ktorí sa snažia veci posúvať dopredu. Mojou hlavnou túžbou, keď som začal kupovať budovy a začali sme priestor vytvárať, bolo, aby sme zastavili dehumanizáciu tejto mestskej časti. Ako rodený Trnavčan som zažil dobu, keď tu atmosféra malého mesta ešte žila. V šesťdesiatych rokoch to pomaličky umieralo. Nie je dôvod na nejakú veľkú nostalgiu, ale myslím si, že týmto priestorom dáme vzor aj iným majiteľom nehnuteľností a pritiahneme ľudí späť do mesta. Ľudia sa odsťahovali do nákupných stredísk a to by sme práve chceli zvrátiť, aby znova navštevovali centrum mesta. Dáme im niečo, čo je naozaj zaujímavé," pokračoval.

 

Priestory Malého Berlína.

 

Malý Berlín vedie Michal Klembara.

 

 

Otvoria piváreň aj pekáreň

Gastro prevádzkou na Nádvorí bude piváreň a reštaurácia Akadémia s viacerými vizuálnymi odkazmi na študentský život a malá remeselná pekáreň Chlieb Náš. Na kvalitu jedla v prevádzkach bude dozerať oceňovaný šéfkuchár Lukáš Hesko.

 

V pivárni plánujú podávať plzenské s tankovou technológiou. "Určite si prídem aj sám občas začapovať," pousmial sa Miroslav Trnka.

 

Počas renovácii budov nezabudli ani na unikátne klenbové pivnice, ktoré budú v úvode slúžiť pre združenie Kubík Nápadov a časom na rôzne eventy.

 

"Mne osobne chýba v Trnave dobré miesto na pitie vína. Bavili sme sa aj o tom, či v pivniciach nevytvoriť niečo podobné buď sami alebo v spolupráci s niektorým vinárstvom," poznamenal Michal Trnka.

 

Budúca reštaurácia a piváreň je ešte zaprataná materiálom.

 

Dizajnové prvky pri vstupe do reštaurácie.

 

 

V stene funkčná bomba, na povale historická koľajnica

Pri rekonštrukčných prácach našli aj mnohé historicky cenné artefakty ako sú stredoveké pece, rôzne mince z rozličných období, dôkazy o obchodnom prepojení Trnavy s rozličnými centrami v Európe ako sú pečate z nemeckých miest či pamiatkovú plaketu z rímskeho kostola.

 

Z novšej éry objavili prestrelenú prilbu nemeckého vojaka, volebné lístky zo Slovenského štátu ale napr. aj podomácky vyrobenú bombu v skrytom výklenku v stene, ktorá podľa pyrotechnikov bola reálne funkčná.

 

Na povale jedného z domov dokonca odhalili koľajnicu, ktorá by podľa dátumu mala byť z prvej slovenskej železnice.

 

Odkaz na nález hrnčiarskej pece z 12. až 14. storočia.

 

Zachovali aj niektoré nápisy v omietke.

 

 

Prípadná prezentácia nálezov záleží od rokovaní s pamiatkovým úradom. V areáli Nádvoria ale bude vystavený bývalý trnavský pranier, ktorý tu tiež vykopali.

 

"Možno sa bude dať znova aj aktívne použiť," vtipkoval Miroslav Trnka.

 

 

Kilowatt zatiaľ neobnovia

Projekt Nádvorie ešte bude pokračovať rekonštrukciou priestorov smerom k Pekárskej ulici. Ďalšie investície v meste nateraz Miroslav Trnka rozoberať nechcel:

 

"Cítim, že musím trochu zvoľniť. Je to záťaž každé ráno riešiť problémy stavby a baviť sa s architektmi. V súčasnosti nechcem nič nové rozbiehať, až kým nebude Nádvorie fungovať."

 

Na programe dňa podľa Michala Trnku zatiaľ nie je ani obnova discobaru KiloWatt, ktorý mal svoje miesto pri kaviarni Thalmeiner.

 

Presklený vstup na nádvorie od Štefánikovej ulice.

 

 

Na úvod chystajú festival

Nádvorie plánujú spustiť do prevádzky už v apríli. Pri príležitosti slávnostného otvorenia avizujú (predbežne so štartom 5.4.) štvordňový program pre širokú verejnosť.

 

"Bude to menší festival, ktorý sa začne vo štvrtok a skončí v nedeľu, aby zachytil široké spektrum skupín, ktoré chceme osloviť. Nádvorie bude pre všetkých Trnavčanov, nielen úzku komunitu ľudí, i preto, že ide o tranzitný priestor prístupný z troch ulíc," povedal riaditeľ Nádvoria Dušan Vančo.

 

 

Ďalšia fotogaléria

(foto: Nora a Jakub Čaprnka, Ján Král)

Na stavbe sa vystriedalo mnoho profesijí, parkety pokladal aj bývalý útočník Spartaka Trnava Jaroslav Mačák. "Ide o veľmi pekné priestory, ktoré opäť pozdvihnú úroveň mesta," povedal na margo projektu Nádvorie.

 

Coworkingové priestory dokončujú.

 

Miroslav Trnka pri prehliadke.

 

Výhľad z balkóna.

 

 

Vstup na podkrovie.

 

 

Schodisko.

 

Doladené detaily.

 

Strop je zachovaný pôvodný.

 

 

 

 

 

Vstup do pivničných priestorov.

 

Majestátne klenby by mohli hostiť v budúcnosti rôzne eventy.

 

Reštaurátorske práce na omietkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Za citlivé skĺbenie historického charakteru budov a novej funkcionality prvej časti Nádvoria získali investori ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama