Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky

reklama

Streda 21. 3., meniny má Blahoslav, zajtra Beňadik.Význam mien.

Majster slova Viliam Turčány má deväťdesiatku

Vydané 24.2.2018 o 18.14, prispievatelia

pošli na vybrali.sme.sk

Viliam Turčány sa pokúša tvoriť aj v Dome pre seniorov. Čas pracuje proti mne, hovorí.

Majster slova Viliam Turčány má deväťdesiatku

Pavol Tomašovič zo Spolku slovenských spisovateľov s jubilantom, deväťdesiatročným Viliamom Turčánym. FOTO: PAVOL MACHOVIČ
 


reklama

 

Básnik, prekladateľ a literárny vedec Viliam Turčány sa v sobotu 24. februára dožil 90. narodenín. Autor štrnástich básnických zbierok, diel z oblasti literárnej vedy a oceňovaných prekladov svetovej literatúry napriek vysokému veku stále skúša tvoriť. Majster slova však priznáva, že je to už čoraz ťažšie.

 

"Stáva sa v poslednom čase, napĺňa ma to až smútkom, že zložím nejaké verše, ale zabudnem ich skôr, ako si ich stihnem zapísať. Už tá pamäť tak neslúži, čas pracuje proti mne,“ hovorí básnik.

 

Viliam Turčány sa narodil v Suchej nad Parnou, kde prežil aj detstvo. Trnavský samosprávny kraj, mesto Trnava, obec Suchá nad Parnou a ďalší organizátori si jeho životné jubileum pripomenú v polovici apríla slávnostným podujatím v rodisku.

 

S písaním poézie začal ako študent gymnázia v Trnave, kde v tom čase študovali aj Vojtech Mihálik, Miroslav Válek a ďalší.

 

"Trnava bola ostrovom vzdelanosti, mala 30-tisíc obyvateľov a päť škôl, ktoré sa končili maturitou,“ hovorí Turčány, ktorý dnes žije v Dome pre seniorov v Šelpiciach neďaleko Trnavy.

 

Aj keď väčšinu svojho života prežil v Bratislave, nezabúda okrem Trnavy ani na rodnú Suchú nad Parnou, kde vyrastal v jej srdci ,,nad Podhájskym potokom“.

 

Turčány debutoval v roku 1957 zbierkou Jarky v kraji, nasledovali zbierky V toku, U kotvy, Aj most som ja, Srdce DrSc a ďalšie.

 

Z jeho prekladateľskej tvorby vyniká preklad Danteho Božskej komédie. Počas dlhoročnej práce na tomto diele svetovej literatúry sa Turčány viac ako 14 tisíc veršov naučil naspamäť.

 

"Každú strofu som sa naučil naspamäť, aby som mohol na nej pracovať kdekoľvek a kedykoľvek. Samozrejme, učil som sa ich postupne, tie skoršie som zabúdal, nové som sa učil,“ približuje svoj pracovný postup básnik a prekladateľ.

 

Známy je aj jeho preklad Proglasu a ďalších významných diel. Okrem vlastnej tvorby a prekladov sa venoval aj literárno-vedeckej práci.

 

Viliam Turčány je nositeľom vysokého štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, ktoré mu v januári 2002 udelil prezident SR za prínos v literárnej vede a prekladateľstve.

 

Dostal Cenu prezidenta Talianskej republiky za rozvíjanie slovensko – talianskych kultúrnych vzťahov a množstvo ďalších ocenení. Je tiež čestným občanom rodnej Suchej nad Parnou, Borského Mikuláša a Trnavy.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Milex bude pripomínať len komín, areál je pripravený na výstavbu Kauflandu

Milex bude pripomínať len komín, areál je pripravený na výstavbu Kauflandu

Na mieste bývalého trnavského Milexu postavia obchod známeho reťazca. celý článok

Súboj o postup: Pečeňady sa v nedeľu postavia Piešťanom

Súboj o postup: Pečeňady sa v nedeľu postavia Piešťanom

Po víkendovej odmlke opäť pokračujú vidiecke futbalové súťaže. Najväčším lákadlom 7. ligy B je súboj z čela... celý článok

Victory Tip 2017

reklama

Mlyn Mazda Tanex Praktická ambulancia Trnava El Gauco Autoumývareň Industry Fiat Tanex A-mont Trnava Gašparík 2018 Bábence Remax Sport House Marell Angels 2%

reklama

Aktuálne video

Spartak doma remizoval so Žilinou, na gól čakali diváci márne

Spartak doma remizoval so Žilinou, na gól čakali diváci márne

Spartak Trnava remizoval v druhom kole nadstavbovej časti so Žilinou 0:0. Diváci gól nevideli, napriek prevahe andelov... pozrieť video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

-1°C
-1°C
0°C

aktualizácia: 19:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

fiat tanex 17

reklama