Spartak vyhral nad Mostarom gólom Jirku, pred odvetou má dobrú pozíciu

ŠPORT - Futbal - Spartak | 11.7.2018, 19.42, Ján Král

Spartak Trnava vyhral v úvodnom zápase prvého predkola Ligy majstrov nad Zrinjski Mostar 1:0. Pred odvetou má dobrú východiskovú pozíciu.

Erik Jirka strelil prvý gól Spartaka v Lige majstrov po 44 rokoch. Na fotografii v súboji s kapitánom Mostaru Perom Stojkičom. Foto: Juraj Cisár

Pre trest od UEFA sa zápas hral bez prítomnosti divákov. Skupinka asi dvadsiatich priaznivcov si ale zaplatila pobyt v hoteli Arena, ktorý má terasu a okná situované do štadióna a sledovali duel odtiaľ.

Spartakovcov priviedol na trávnik ako kapitán Boris Godál. Len na tribúne zostali zranení Pekár, Vlasko, Tóth a Sloboda.

Úvod bol obojstranne opatrný, obe mužstvá hrali na istotu, prvú strelu na bránku vyslal v 7. minúte Filipovič, Chudý však jeho pokus chytil.

Andeli to zo začiatku skúšali dlhými pasmi za obranu, do koncovky sa ale nedostávali. Postupne prešli na hru cez krídla, odkiaľ sa aj zrodila prvá vážnejšia šanca – len centimetre chýbali k zakončeniu v 23. minúte po Čonkovom centri Eghovi aj Grendelovi.

Po polhodine podbehol brankár hostí Brkič center Grendela z rohu, tiesnený Hladík však zakončiť nedokázal.

Neskôr po ľavej strane unikol hosťujúci Todorovič, do päťky poslal nebezpečnú prihrávku, nik z jeho spoluhráčov ju ale nedokázal usmerniť do siete.

Najväčšia príležitosť andelov prišla v 37. minúte. Po kombinačnej akcii putovala lopta po osi Kadlec, Jirka, Egho, Grendel až k Čanturišvilimu, ten ale v dobrej pozícii netrafil bránku.

Rovnaký hráč to skúšal o čosi neskôr spoza šestnástky, ale z jeho zblokovanej strely vyťažila Trnava po následnej Jirkovej aktivite len roh.

Druhé dejstvo odštartoval dvoma strelami v krátkom slede Grendel. Potom dal o sebe výraznejšie vedieť aj Mostar. Vo veľkej šanci sa ocitol Filipovič, Chudý zasiahol a Kadlec odkopol loptu do bezpečia. Do siete si nenašla cestu ani rana Todoroviča.

Na opačnej strane vyzval Čanturišvili ku skórovaniu Greššáka, ten však už nemal dostatok síl na razantnejšie zakončenie.

Ďalšiu príležitosť mal Jirka, svoj únik po pravej strane zakončil jedovkou, Brkič však svoje mužstvo podržal.

Dôležitý moment prišiel v 70. minúte, po druhej žltej karte musel ísť predčasne pod sprchy hosťujúci Čirjak.

Trnavčania sa dočkali v 79. minúte, perfektný 35-metrový krížny pas za obranu vyslal na nabiehajúceho Jirku novic v tíme Rada a trnavský odchovanec sa poďakoval presným lobom do siete vybiehajúceho Brkiča – 1:0.

V 88. minúte prišla o vylúčeného hráča aj Trnava, po druhom žltom faule sa porúčal z trávnika jeden z najlepších spartakovcov v zápase Čanturišvili.

V závere si ešte pripísal strelecký pokus striedajúci Miesenböck, ale na skóre sa už nič nezmenilo.

Odveta sa hrá 18. júla o 19.00 na štadióne v Mostare.

Fanúšikovia Spartaka si priestor na povzbudzovanie našli v hoteli Arena. Foto: Juraj Cisár

Ďalšie fotografie nájdete TU.

Liga majstrov – prvé predkolo – úvodný zápas:

Spartak Trnava – Zrinjski Mostar 1:0 (0:0)

Góly: 79. Jirka

ŽK: Hladík, Čanturišvili – Stojkič, Čirjak, Jovič

ČK: 88. Čanturišvili - 70. Čirjak (Mostar)

Rozhodovali: Sherbakov – Khomchenko, Getikov (Bielorusko)

Pre trest bez divákov

SPARTAK: Chudý – Kadlec, Hladík, Godál, Čonka – Greššák, Rada – Jirka, Grendel (78. Jarovič), Čanturišvili – Egho (86. Miesenböck). Tréner: Látal.

MOSTAR: Brkič – Galič, Jakovljevič, Barišič, Stojkič – Rustemovič, Čirjak – Todorovič (72. Pezer), Bilbija, Filipovič (89. Bencun) – Ačimovič (68. Jovič). Tréner: Miše.

Ante Miše (tréner Mostaru): "Bol to zápas dvoch vyrovnaných súperov. Chceli sme hrať trpezlivo, kontrolovať hru, ale po červenej karte sme museli zmeniť štýl hry. Inkasovali sme po nešťastnej akcii. Zatiaľ ide iba o polčas dvojzápasu, v odvete doma očakávam úplne iný zápas a verím, že si vytvoríme šance. Samozrejme, budeme viac riskovať ako dnes."

Radoslav Látal (tréner Spartaka): "Podarila sa nám splniť jedna vec – odohrať zápas vzadu na nulu. Nadstavbou bol strelený gól po krásnej prihrávke Jakuba Radu. Vzadu sme hrali v prvom polčase dobre, ale viazla nám finálna časť, neboli sme schopní dohrať ich stratené lopty. To nás trochu brzdilo. Cez polčas som nabádal hrať dobre vzadu. Čakali sme na jeden moment, vyhrali sme, stále sme ale iba v polčase a ešte nás čaká veľa práce."