Trnavské rybníky
reklama

Dieťa zo skúmavky lekárka zatratila

AKTUALITY - Trnava | 15.9.2011, 00.00, Darina Kvetanová

TRNAVA – Asistované oplodnenie je pre mnohé manželské páry jedinou možnosťou, ako mať vlastné dieťa. Pohľady doktorov, katolíckej a evanjelickej cirkvi na tento zákrok sa však rozchádzajú. Jedni ho schvaľujú, iní odmietajú.

Dieťa zo skúmavky lekárka zatratila

Lekárka Eva Mórová využila svoje právo na výhradu svedomia. Foto: autorka

reklama

Trnavčanka Ivana (31) sa s manželom snažili počať dieťa viac ako dva roky. Diagnostická operácia však ukázala, že Ivana má nepriechodné vajíčkovody. „Doktori nám povedali, že počať dieťa inak ako asistovane, v našom prípade neprichádza do úvahy. Nebolo pre nás ľahké vyrovnať sa s touto skutočnosťou. Veľmi sme však po dieťatku túžili, a tak sme sa rozhodli konať,“ hovorí Ivana.
Podstúpila teda vyšetrenia u gynekológa, v centre asistovanej reprodukcie, jej manželovi odobrali spermie. „K zákroku som potrebovala vyšetrenie interného doktora o tom, že môžem podstúpiť odber vajíčok pod celkovou anestéziou. Z centra asistovanej reprodukcie ma preto poslali za mojou obvodnou lekárkou, aby mi urobila odber krvi a vydala odporúčací lístok k internému lekárovi. Keď sa dozvedela, že tieto veci potrebujem pre asistované oplodnenie, odmietla ma s tým, že uplatňuje výhradu svedomia,“ spomína Ivana.

"Málokto si uvedomuje, čím všetkým musia rodičia prejsť, ak sa rozhodnú pre asistované oplodnenie," hovorí Ivana. Foto: Michal Hlavatovič

Májový kvet
reklama

Neskriviť si svedomie
Trnavská obvodná lekárka Eva Mórová hovorí, že takto by sa zachovala v každom podobnom prípade. „Plne v tomto smere rešpektujem postoj katolíckej cirkvi,“ tvrdí Eva Mórová. Právo na výhradu svedomia použila už trikrát, vždy v prípadoch, keď išlo o asistovanú reprodukciu. „Tieto ženy neodcudzujem, chápem ich túžbu po materstve. Snažím sa pomôcť každému môjmu pacientovi, nie však za cenu skriviť si svoje svedomie,“ objasňuje dôvod svojho konania.

Kto ťahá za kratší koniec
Právnička Janka Debrecéniová, zástupkyňa riaditeľky občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť hovorí, že právo na výhradu svedomia je na Slovensku upravené nejasne. Dochádza tak k častej diskriminácii žien v prístupe k službám reprodukčného zdravia. Tými sú interrupcie, poskytnutie antikoncepcie či už spomínané alternatívne oplodnenie. „Výhrada vo svedomí ako taká nie je zlá vec. Právo na jej uplatnenie však dnes nie je upravené zákonom, len Etickým kódexom zdravotníckeho pracovníka. Ten síce tvorí prílohu zákona a v zmysle zákona sa ním zdravotnícky personál má riadiť, nemá však právnu silu zákona,“ objasňuje právnička.

Kde sú práva pacientov
Podľa Debrecéniovej je dnes platná úprava práva na výhradu svedomia tiež neadekvátna. „Konkrétne hovorí, že od zdravotníckeho pracovníka nemožno vyžadovať taký výkon alebo spoluúčasť na ňom, ktorý odporuje jeho svedomiu, okrem prípadov bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia osôb. Nehovorí však už nič o povinnosti zabezpečiť, že nebudú porušené práva pacientov na určitý výkon zdravotnej starostlivosti.“ Práve toto je podľa Janky Debrecéniovej v rozpore s antidiskriminačným zákonom, ale aj ústavou a medzinárodnými zväzkami Slovenskej republiky, najmä Dohovorom o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien.
Zakotvenie výhrady svedomia by mala priniesť pripravovaná a aktuálne často diskutovaná novela Zákonníka práce. Pri jeho tvorbe bude podľa Debrecéniovej kľúčové, aby v novovytvorenej právnej úprave boli zohľadnené práve práva pacientov na výkony zdravotnej starostlivosti bez diskriminácie a v súlade s ich potrebami a právami.

Dôležitý je vznik nového života, tvrdí evanjelická cirkev. Čítajte TU

Umelé oplodnenie je neetické, tvrdia katolíci. Čítajte TU

 

Zákrok u nás ročne podstúpi asi tritisíc párov

Odber vajíčok robia doktori ambulantne cez pošvu ženy v krátkej anestézii. Odoberú pritom všetky vajíčka, ktoré dozrejú. „Embryológ ich následne všetky oplodní, do maternice vložíme jedno alebo dve embryá. Pracoviská na americkom kontinente vkladajú do maternice viac embryí,“ objasňuje MUDr. Ladislav Maršík z Univerzitného pracoviska reprodukčnej medicíny.

Vyvíja sa prudko dopredu
„Úspešnosť liečby závisí hlavne od kvality vajíčok a následne embryí. Je možné aj genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením, tzv. predimplantačná genetická diagnostika“ popisuje ďalej doktor Maršík. Celý zákrok sa môže podariť aj po odobraní, oplodnení a vložení jedného vajíčka do maternice, úspešnosť je však vtedy podstatne menšia. Reprodukčná medicína a jej súčasť – asistovaná reprodukcia, sa v poslednom čase prudko rozvíjajú. Aj podľa doktora Maršíka prídu v nasledujúcich rokoch zmeny, ktoré samotný proces uľahčia. Na Slovensku neexistuje register asistovanej reprodukcie, lekári však odhadujú, že zákrok ročne podstúpi asi 2500 – 3000 párov. Je to podstatne menej ako priemer v európskej únii, kde sa predpokladá potreba 1000 cyklov na 1 milión obyvateľov. O koľko je dnes neplodných ľudí viac ako v minulosti, sa podľa Maršíka nedá jednoznačne povedať. „Neplodné páry sme mali aj v minulosti, nie všetky sa však prišli liečiť, mnohé o svojom probléme ani nehovorili.“

Prvá bola Luisa
Prvé „dieťa zo skúmavky“ na svete, Luisa Brownová, sa narodila v roku 1978 vďaka spolupráci britských profesorov, embryológa Roberta Edwardsa a gynekológa Patrika Steptoea. Robert Edwards dostal minulý
rok Nobelovu cenu za svoj výskum mimotelového oplodňovania ženských vajíčok. Na Slovensku sa vďaka asistovanej reprodukcii narodilo prvé dieťa v roku 1992.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama