Trnavské rybníky
reklama

Pred 55 rokmi zaznel v Trnave nefalšovaný merseybeat z Liverpoolu

RELAX - Trnavské pikošky | 15.7.2023, 09.11, prispievatelia

Konkurenti The Beatles hrali v Trnave.

Pred 55 rokmi zaznel v Trnave nefalšovaný merseybeat z Liverpoolu

Obal malej platne kapely The Swinging Blue Jeans.

Fragile v Dome Kultúry
reklama

 

Je to už niečo vyše 6 dekád, čo britské gitarové skupiny spôsobili v hudobnom svete doslova revolúciu a zmenili tvár celej populárnej muziky.

 

Vrcholnými predstaviteľmi tejto novej vlny, ktorá vyniesla do popredia namiesto obstarožných sólových spevákov mladé, prevažne štvorčlenné beatové skupiny z Liverpoolu, boli The Searchers, Gerry & the Pacemakers, The Swinging Blue Jeans, Merseybeats a samozrejme v prvom rade The Beatles.

 

Nielenže spievali a hrali dravý rock and roll, ale skladali si aj vlastné piesne, s ktorými sa vtedajšia mládež úplne stotožnila. 

reklama


Beatová revolúcia nezostala len vo Veľkej Británii. O krátky čas si podmanila Ameriku, následne doslova celý svet a jej vstupu do uší i duší mládeže v bývalom Československu nezabránila ani tzv. železná opona.

 

Dostala sa aj do Trnavy, kde vznikol celý rad skupín, ktoré hrávali spomínanú novú rockovú hudbu, u nás nazývanú bigbítom.

 

Hoci bigbít bol ako výtvor kapitalistickej kultúry považovaný za nežiadúci, v druhej polovici 60. rokov prišlo k akémusi uvoľneniu a na Slovensku vystúpilo aj niekoľko svetoznámych beatových skupín.

 

Väčšinou hrali v Bratislave (Manfred Mann, Shadows, Easybeats, Beach Boys), no akýmsi malým zázrakom sa jedna z nich dostala aj do Trnavy 15. júla 1968 sa v našom meste uskutočnil koncert slávnej britskej skupiny The Swinging Blue Jeans, ktorá patrila do prvej ligy liverpoolskeho merseybeatu a svojho času bola jednou z najväčších konkurentov samotných The Beatles.

 

Fotografia skupiny.

 


Bol to jej jediný koncert na Slovensku. Zásluhu na tom mal nepochybne známy trnavský hudobný fanúšik, zberateľ platní a znalec rockovej hudby Peter Horváth, ktorý dokázal presvedčiť riaditeľku trnavského Osvetového centra, aby prijala ponuku, ktorá prišla pravdepodobne zo Slovkoncertu a koncert zorganizovala. 


Už mesiac predtým sme spolu s Petrom Horváthom, ktorý mal malú platňu skupiny The Swinging Blue Jeans, nahrali na magnetofóne pozvánku, ku ktorej sme samozrejme pridali aj najznámejší hit liverpoolskych bigbiťákov - skladbu Hippy Hippy Shake.

 

Dnes by sa to nazvalo reklamný spot a ten sme potom vysielali vždy pred filmovým predstavením. V tých časoch ešte nejestvovali diskotéky a počúvať takéto nahrávky verejne a „naplno“ nebolo bežné.

 

Takže aj keď sme nešli na filmové predstavenie, stáli sme pred amfikom, aby sme počúvali túto pozvánku s hudbou, ktorá nás fascinovala.


Plagáty, ak vôbec boli, sa nezachovali, aspoň o nich neviem, ale zato sa môžem pochváliť, že som vlastníkom spomienkovej rarity – viac ako pol storočia starej tlačenej pozvánky na trnavský koncert. Je veľmi zaujímavá. Posúďte sami. 

 

Zachovaná pozvánka na koncert.

 


Keď prišiel deň D, počasie nebolo práve najlepšie. „Bolo to krátko pred ruskou okupáciou, presne 15. júla. Koncert sa mal pôvodne uskutočniť v amfiteátri, ale daždivé počasie sa postaralo o zmenu a s bigbítovou legendou sme sa nakoniec stretli v kulturáku v Kovosmalte, alebo ak chcete, v Koburgu,“ zaspomínal som si v knižke Fortissimo.

 

„Pamätám sa, že The Swinging Blue Jeans prišli najprv do amfiteátra a v neútulnej šatni pod pódiom som sa s nimi aj stretol. To nezabudnuteľné stretnutie mi dodnes pripomínajú už trochu vyblednuté fotografie s podpismi jednotlivých členov. Fotografie, ako o tom svedčí pečiatka na ich zadnej strane, pochádzali od slovenského rodáka Deža Hoffmanna, ktorý sa v Anglicku preslávil ako dvorný fotograf The Beatles a mnohých ďalších populárnych hviezd hudobnej scény v 60. rokoch.“


Kvôli presunu vznikol dosť veľký zmätok. Návštevníci až po príchode do amfiteátra zistili, že koncert bude na druhom konci mesta. Tak poďho pešo do Kovosmaltu.

 

Pred vchodom do sály vznikla aj tlačenica, pri ktorej tuším prasklo sklo na jedných dverách, ale nikomu sa nič nestalo a neboli ani žiadne výtržnosti. 

 

Zadná strana fotografie s podpismi členov skupiny a s pečiatkou fotografa Deža Hoffmanna.

 


Angličania hrali a spievali ako o život, obecenstvo tlieskalo pískalo, kričalo a dupalo. Zazneli všetky ich najznámejšie skladby ako Good Golly Miss Molly, You´re No Good, It´s Too Late Now, Don´t Make Me Over, Shaking Feeling a nechýbala ani už spomínaná pieseň Hippy Hippy Shake, ktorá vyniesla „Swingujúce modré džínsy“ v januári roku 1964 až na 2. priečku britskej hitparády.

 

Skupina mala síce zenit svojej kariéry už dávno za sebou a my sme už v tom čase počúvali aj modernejšiu muziku, no takýto jedinečný kontakt so svetovou hudobnou scénou bol doslova na nezaplatenie.

 

Veď koncert The Swinging Blue Jeans bol prvým a ak nerátam vystúpenie britskej skupiny Blossom Toes v roku 1969, na dlhé roky aj posledným rockovým koncertom zahraničnej hviezdy v Trnave. 

 

PETER RADVÁNYI

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama