Trnavské rybníky
reklama

Dvadsať policajtov kedysi na derby stačilo. A dnes?

ŠPORT - Futbal | 4.11.2011, 00.00, Tatiana Čuperková

Blíži sa veľké futbalové derby Spartak Trnava – Slovan Bratislava. No okrem futbalu, od ktorého sa očakáva najvyššia kvalita, prinesie duel aj nával fanúšikov. Umiernených, ale aj takých, ktorí sa pohybujú na hrane zákona.

Dvadsať policajtov kedysi na derby stačilo. A dnes?

Policajný riaditeľ nehádže všetkých fanúšikov do jednho vreca. Foto: Tatiana Čuperková

V pohotovosti sú už všetky policajné zložky, ktoré deklarujú, že predovšetkým chcú chrániť zdravie a majetok obyčajných ľudí. O príprave, priebehu a možných dôsledkoch porozprával plukovník Pavol Kondel.
Ako dlho sa pripravuje polícia na takéto derby stretnutie?
- Od chvíle, ako sa potvrdí definitívny dátum konania zápasu. Rádovo môže samotná príprava trvať aj mesiac. Tieto prípravy neprebiehajú len v rámci policajného zboru, ale samotná polícia rokuje aj s organizátormi zápasu a spolupracuje s nimi aj pri bezpečnostných opatreniach.
Čo všetko musíte spraviť, aby ste boli stopercentne pripravení?
- Sústrediť všetky informácie o zápase, predpokladanom počte fanúšikov, ale aj rizikovosti. Zároveň musíme prijať adekvátne opatrenia, aby nebol narušený verejný poriadok a aby bol chránený majetok a zdravie občanov.
Ktoré policajné zložky sú do takejto akcie nasadené?
- Primárne to sú všetky zložky krajského riaditeľstva, najmä poriadková, dopravná, kriminálna a služba železničnej polície.

Púpavy pri aleji
reklama

 

Čítajte aj: Fans Spartaka: Chceme vidieť horieť trávu


Aký počet policajtov nasadíte do nedeľňajšieho derby?
- Takýto zápas patrí v rámci Trnavy k najrizikovejším. Prijímame štandardné opatrenia, do ktorých sú zapojené stovky policajtov.
V posledných rokoch je v čase konania zápasu v okolí štadióna vydaný zákaz predaja alkoholických nápojov. Myslíte si, že má takéto opatrenie význam?
- V prvom rade, tento zákaz vydáva mesto Trnava, nie polícia. A áno, má to význam. Pretože ak niekto požije vo väčšom množstve alkoholické nápoje a potom musí prejsť 500 metrov a možno viac peši na štadión, pomôže mu to čiastočne vytriezvieť. S takýmto nariadením mesta súhlasím.
Pokiaľ príde k nejakým problémom, väčšinou sú do nich zapojení muži. Alebo máte skúsenosť, keď sa muselo zasiahnuť aj voči žene?
- Hoci sa v týchto táboroch vyskytujú ženy, nie sú problémové.
Má polícia odsledovaných tých najväčších agresorov?
- Osobám, ktoré boli v minulosti podozrivé z protiprávnych konaní na úseku verejného poriadku alebo sa takýchto konaní dopustili, sa venuje zo strany polície zvýšená pozornosť. Vzhľadom na to, že takéto prejavy násilia v spoločnosti sú, vytvorili sa v policajnom zbore nové oddelenia. Napríklad v boji proti extrémizmu a diváckemu násiliu. Máme útvar, ktorý sa primárne zaoberá takýmito ľuďmi.
Aký najmladší delikvent bol predvolaný na políciu?
- Pamätám sa na prípad, keď sme mali predvedeného trinásťročného chlapca, ktorý hádzal po policajtoch kamene. Raz sme dokonca zadržali aj bankového manažéra. Takže to nie je len societa nejakých neprispôsobivých ľudí, ktorí chodia na futbal, ale aj ľudí, ktorí sú rodičmi a majú seriózne zamestnanie. No nechajú sa strhnúť davom.
Môže policajt zakročiť voči nejakému nespratníkovi svojvoľne?
- Nemôže, všetci sa musia držať jednotného velenia. Policajti čakajú aj do hraničného momentu, kým nie je vydaný povel. Pretože skupina policajtov, ktorá plní úlohy na jednom mieste, nevie, ako sa vyvíja situácia inde. Nevie, či nebude treba okamžite zasiahnuť pri inej situácii. Polícia musí aj predvídať. To znamená, aby nedošlo k väčšej škode, než aká by hrozila.
Dochádza pri takýchto zásahoch aj k zraneniu policajtov?
- Rôzne šrámy, modriny a odreniny ani nemusím počítať. Najhorším zranením bola zlomená noha. Podľa úseku, v akom sú policajti nasadení, sú aj patrične oblečení. Takže nie všetci policajti sú chránení špeciálnym oblečením.
S akými reakciami obyčajných ľudí sa stretávate pri obmedzeniach, ktoré panujú počas takéhoto derby zápasu?
- Väčšina ľudí to vie pochopiť. Domácich ľudí vieme pustiť k svojim domovom aj v čase, keď je uzávierka ulíc. S výnimkou, keď sa práve presúvajú fanúšikovia jedného tábora k štadiónu. V poslednom období dávame priamo na vchody oznam o uzávierke a opatreniach, aby boli informovaní aj starší občania, ktorí sa k takejto informácii nevedia dostať.
Koľko hodín vopred sa polícia nachádza v blízkosti štadióna?
- Sme tam včas.


ŠUPA technika
reklama

Čítajte aj: Prídu na derby Spartak - Slovan aj vaše babky?


Čo sa musí zmeniť, aby znova na takýchto zápasoch bolo len dvadsať policajtov?
- V tomto som skeptický. Generácia pokojných fanúšikov už nechodí na futbal. No všetci tí, ktorých sme predviedli na políciu, prestali byť hrdinami, len čo sa nemohli skryť za masu. Niektorí tu doslova plakali. O takýchto ľuďoch si vedieme presné záznamy. V Trnave sme mali prvýkrát na Slovensku prípady, ktoré sa skončili na súde, a boli pre páchateľov vydané obmedzujúce opatrenia na návštevu športových podujatí na určité obdobie.
Máte rád futbal?
- V živote som v Trnave nebol na futbale inak, ako pracovne.

 

Kto je Pavol Kondel?
Plukovník Pavol Kondel (45) sa narodil v Nitre, žije v Trnave. Je ženatý, má dve deti. Vyštudoval Akadémiu policajného zboru v Bratislave. Je riaditeľom odboru poriadkovej polície KR PZ v Trnave.


Fenomén doby
Nie vždy boli derby zápasy takého typu ostro sledované policajnými zložkami. Bezpečnostné opatrenia najvyššej úrovne prenikli na naše futbalové štadióny len v posledných rokoch.
- Pamätám si na dobu, keď sa na derby Spartak – Slovan nasadzovalo dvadsať policajtov. Nárast agresivity fanúšikov prišiel so zmenou spoločenských vzťahov, nástupu internetu, televízie a výmene generácií. Veľkú pozornosť venujú fanúšikom aj média. Už pred zápasom sa upozorňuje na možné riziká a problémy, ktoré môžu vzniknúť a tieto informácie prinášajú viaceré médiá. Za horšie však považujem tie skupiny fanúšikov, ktoré sú schopné dohodnúť sa prostredníctvom sociálnych sietí na bitke. Toto už vôbec nie je o športe. Pre nich nie je príčina futbalový zápas, či jeho výsledok, ale je to prostriedok k vybitiu si agresie.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama