Trnavské rybníky
reklama

Trh práce funguje zle, nezamestnaní čakajú na kurzy

RELAX - Rozhovory | 10.11.2011, 00.00, Darina Kvetanová

Trnavský okres prežíva najväčší nárast nezamestnanosti. Prepúšťajú veľké podniky i malé firmy. Čerství absolventi vysokých škôl sa doma uplatnia len ťažko. Čo sa to v okrese, ktorý sa s krízovými rokmi vysporiadal veľmi dobre, deje?

Trh práce funguje zle, nezamestnaní čakajú na kurzy

Rozprávali sme sa Viktóriou Fogelovou, riaditeľkou odboru služieb zamestnanosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave. Foto: Darina Kvetanová

reklama

 

Jeden z najväčších zamestnávateľov v Trnavskom okrese, spoločnosť Hansol, prepustil v lete 1400 ľudí. Ako ste to pocítili na trnavskom úrade práce?
- Nie až tak markantne, ako by sa dalo čakať. Hansol i Samsung dopravujú pracovné sily zo širokého aj vzdialeného okolia, prepustení sa tak rozptýlili po viacerých okresoch. Niektorým firma ponúkla pracovné miesto v Samsungu. V júli a auguste, keď Hansol výrobu ukončil, sa na našom úrade zaevidovalo 109 uchádzačov o zamestnanie, ktorí mali ako posledné pracovné miesto uvedenú túto spoločnosť.

 

Vo väčšine okresov Slovenska nabrala nezamestnanosť rýchly spád v roku 2008 s príchodom finančnej krízy. Čísla ukazujú, že v Trnavskom stúpa v tomto roku.
- Trnavský okres sa s počiatkami krízy skutočne vyrovnal veľmi dobre. V januári 2009 sme mali približne tritisíc nezamestnaných, miera nezamestnanosti bola 4,8 percenta. Do konca roka 2009 stúpla na 6,24 percenta, prácu nemalo 4900 ľudí. V roku 2010 veľké výkyvy nenastali, tento rok sa nám, paradoxne, ukazuje ako horší. Trhom práce vždy najmocnejšie otrasie, keď prepúšťa veľký zamestnávateľ. No aj malé podniky momentálne znižujú počty zamestnancov. Ide síce o menšie číslo, no my to cítime. Na náraste nezamestnanosti sa podpisuje aj príchod čerstvých absolventov vysokých škôl na pracovný trh.


reklama

"V Trnavskom okrese stúpla miera nezamestnanosti v septembri na 7,25 percenta. Bez práce je päťtisíc tristo ľudí."

 

Rozdiel medzi ich počtom a počtom ponúkaných pracovných miest je asi výrazný.
- Pre vysokoškolákov je vo všeobecnosti veľmi málo miest, tí z Trnavského okresu si prácu hľadajú hlavne v Bratislave. Trh práce v tomto smere nefunguje dobre. Mnohí študujú humanitné odbory, absolventov ale trh nedokáže absorbovať. Zatiaľ čo v západnej Európe sa skutočne zamestnajú v odbore, ktorý vyštudujú, u nás to v mnohých prípadoch neplatí.

 

Prečo sa nárast nezamestnaných vysokoškolákov odzrkadlil tak výrazne práve tento rok?
- Na základe odporučenia Európskej únie, ktorá konštatovala, že Slovensko má málo vysokoškolsky vzdelanej sily, prijali školy viac študentov. Teraz, keď školu skončili, ich evidujeme ako nezamestnaných.
V Trnave máme tri vysoké školy. Pre našich stredoškolákov je ekonomicky výhodné študovať tu s menšími nákladmi. O jedno pracovné miesto sa potom ale uchádza veľa absolventov. Že je málo takýchto pracovných pozícií, je aj výsledkom finančnej krízy.

 

Sú vyhliadky do budúcnosti pre vysokoškolákov v rámci okresu pozitívnejšie?
- Situácia by sa mala zlepšiť po otvorení mestského priemyselného parku, ktorý avizuje stovky miest pre vysokoškolákov. Záleží na tom, aké firmy v ňom dostanú priestor. Každopádne budeme rokovať s predstaviteľmi Mesta Trnava o spolupráci pri obsadzovaní týchto pracovných miest.

 

V Trnavskom okrese sa dlhodobo najlepšie uplatňujú operátori výroby. Je o tieto pozície ešte záujem?
- Tisícky pracovných miest, ktoré vytvorili veľké spoločnosti, prirodzene, nenaplní len jeden okres. Pracovná sila stále migruje. Môžeme ale konštatovať, že v rámci Trnavského okresu je záujem o tieto pozície. Vidíme to aj na výberových konaniach, kam pozveme 50 uchádzačov z evidencie, no prídu ďalší 50, ktorí sa o pozícii dozvedeli od známych.

 

Koľko ľudí si mesačne nájde prácu cez úrad práce?
- Priamo asi o 150 uchádzačov, ďalší 250 si ju nájdu prostredníctvom nás, no nepriamo. Pracovné ponuky môžu zamestnávatelia so súhlasom úradu práce ponúknuť na vývesnej tabuli a záujemca sa môže o takéto pracovné miesto uchádzať. Naša pomoc je tiež v motivácii a poradenstve, ktoré často spejú k úspechu.

 

Zamestnávatelia dnes nemusia zo zákona ponúknuť pracovnú pozíciu cez úrad práce. Aká je vaša spolupráca s nimi?
- Veľmi dobrá. Je jedno, či ide o veľké alebo malé podniky. Vidia pozitívum v tom, že ľudia prídu na výberové konanie v jeden deň, na jedno miesto. Zamestnávateľ sa s nimi stretne naraz, môže porovnávať.

 

Úrady práce pomáhajú nezamestnaným zvýšiť si kvalifikáciu aj vďaka kurzom. Pripravujete momentálne nejaké?
- Pre desiatich znevýhodnených uchádzačov chystáme v tento mesiac kurz elektrickej vyhlášky. Veľmi žiadané je účtovníctvo, manažment, poradenstvo s angličtinou, nemčinou a výpočtovou technikou, kurzy pre zváračov a skladníkov.

 

Kedy by sa mali rozbehnúť?
- Zatiaľ nemáme túto informáciu. Verejné obstarávanie na školiace firmy robí ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny celoplošne. Záujem sme mu nahlásili na začiatku roka, odvtedy čakáme na výsledky verejného obstarávania.

 

Znamená to, že ste žiadne kurzy v tomto roku neorganizovali?
- Len v rámci cezhraničnej spolupráce Slovenska a Rakúska. Ďalšie by pritom určite pomohli v znížení nezamestnanosti. V Trnavskom okrese majú vysokú úspešnosť. V roku 2009 sa na trhu práce uplatnilo až 79 percent absolventov.

 

Do akej miery môže úrad práce pomôcť nezamestnanému nájsť si prácu?
- Nikto nemôže očakávať, že problém vyrieši iba úrad práce. Nezamestnaný musí spolupracovať. Svoje šance na nájdenie pracovného miesta si zvýši každým odoslaným životopisom a motivačným listom.
Nezamestnaný sa nemôže nechať po neúspešných pokusoch odradiť. Uchádzači si musia rozširovať kvalifikáciu, pretože trh práce sa mení. Dnes sa nikto nemôže spoliehať na to, že si nájde prácu v odbore, v ktorom pracoval 20 rokov. Absolventi vysokých škôl zase majú často privysoké nároky. Ak si chcú úspešne nájsť miesto, musia ich zreálniť, prispôsobiť situácii na trhu. No človek by sa pri hľadaní zamestnania nemal ani podceňovať. Ak je nezamestnaný, neznamená to, že je menejcenný. Na hľadanie má viac času, ako zamestnaný človek, ktorý chce prácu zmeniť. Veľa nezamestnanosti je skrytej, teda ak by nezamestnaný o práci vedel, tak sa zamestná. Kto prišiel o prácu, nemal by sa hanbiť povedať o tom okoliu. Priatelia môžu vedieť o pozícii, ku ktorej by sa inak nedostal. Takýmto spôsobom úspech musí prísť. Skôr či neskôr.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama