VIDEO: Ján Sambucus sa dočkal uznania aspoň na poštovej známke
AKTUALITY - Trnava | 26.11.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek
TRNAVA – Mesto sa opäť zapísalo do filatelistickej histórie. Svetlo sveta uzrela nová poštová známka s portrétom trnavského rodáka Jána Sambucusa. Do obehu ju slávnostne vyprevadili v piatok na radnici.
Program uvedenia známky z emisného radu Umenie otvorila Mária Sadloňová recitáciou Sambucusovej básne venovanej rodnému mestu Erb môjho rodiska Trnavy. No už predtým odborníci či príležitostní filatelisti netrpezlivo prestupovali v tvoriacom sa rade, aby si okrem známky v nominálnej hodnote 1,2 eura zakúpili aj obálku prvého dňa a do zbierky zobrali aj odtlačok príležitostnej pečiatky, ktorú už od piatka rána používali na trnavskej hlavnej pošte. Jej autorom, rovnako ako aj reprodukcie medirytiny zo 16. storočia, je akademický maliar Rudolf Cigánik.
O známky obálku i príležitostnú pečiatku bo veľký záujem. Foto: autor
Syn richtára
„Myslím si, že budova radnice je najvhodnejším priestorom na inauguráciu známky, ktorá nesie meno i portrét Jána Sambucusa. „Je v tom kus symboliky. Nielen preto, že si v tomto roku pripomíname 800. výročie prvej písomnej zmienky o meste a Sambucus sa narodil v Trnave pred 480 rokmi. Je spojený s týmto miestom, kde jeho otec ako richtár riadil osudy Trnavy i jej obyvateľov,“ poznamenal viceprimátor Bystrík Stanko a v príhovore tiež pridal ďakovné slová na adresu Klubu filatelistov Tirnavia, ktorý okrem iného prináša mnohé podnety, čo natrvalo zanechali stopy v podobe jedinečných známok. „Nech i táto známka slúži po formálnej stránke ľuďom, ktorí ju používajú, ale aj tým, čo si ju odložia. A osobne si myslím, že to bude tá najväčšia pocta trnavskému rodákovi humanistovi Jánovi Sambucusovi,“ vyslovil želanie viceprimátor Stanko.
Účastníci podujatia sa mohli oboznámiť aj s originálmi diel Jána Sambucusa. Foto: autor
Inšpiroval Shakespeara
Na historickej budove trnavskej radnice má Ján Sambucus od roku 2003 umiestnenú pamätnú tabuľu a v meste je po ňom pomenovaná aj ulica. Podľa historika Petra Horvátha je to však veľmi málo a človek jeho formátu by si zaslúžil oveľa väčšiu pozornosť nielen v Trnave, ale i na Slovensku. „Sambucus ovládal jedenásť jazykov, venoval sa histórii, bol vydavateľom antických rukopisov, lekárom, prírodovedcom, cisárskym knihovníkom. Získal tituly magistra slobodných umení, magistra filozofie a doktora medicíny. Jeho meno bolo v 16. storočí známe v celej Európe,“ priblížil hosťom životnú dráhu významného humanistu i básnika, od ktorého opisoval samotný Shakespeare. „Jeho poetické básne z diela Emblemata sa dostali aj k dramatikovi Williamovi Shakespearovi, ktorý citáty z nich použil v jedenástich svojich významných dramatických dielach ako Rómeo a Júlia, Richard III. či Antonius a Kleopatra,“ uviedol.
Trnavský rodák sa dočkal celoslovenskej pocty aspoň na známke. Foto: autor
Sambucus nigra
Po slovensky Baza čierna, po trnavsky huler. Jej kvetmi zozbieranými v blízkosti Sambucusovho rodného domu, pokrstili Jarmila Brychtová, riaditeľka odboru poštových služieb ministerstva dopravy, Martin Vančo, vedúci Poštovej filatelistickej služby, evanjelický farár Rastislav Hargaš a Bystrík Stanko, aršík známky s portrétom človeka, ktorého v Anglicku, Taliansku či Holandsku poznajú lepšie, ako my Slováci. Tí, čo neváhali a prišli v piatok na radnicu, mohli okrem bazy ovoňať historické originály diel Sambucusa, ktoré pre tento okamžik vystavila vedúca Kabinetu rukopisov starých a vzácnych tlačív Univerzitnej knižnice Bratislava Klára Meszárosová.