Trnavské rybníky
reklama

Kecy k veci namiesto dlhých monotónnych monológov

AKTUALITY - Trnava | 1.12.2011, 23.14, Katarína Rosinová

Inšpiratívni ľudia, ktorí si idú za svojím snom a podelia sa o to s ostatnými. O tom bola druhá trnavská PechaKucha night, ktorá sa konala posledný novembrový deň v trnavskom Art klube. Že o čo išlo?

Kecy k veci namiesto dlhých monotónnych monológov

Dva spôsoby, ako sa priblížiť k nebu podľa Tomáša Beňadika.

BESST
reklama

 

Podujatie vzniklo v roku 2003 v japonskom Tokiu, jeho názov v preklade znamená kecanie. Prvotnou myšlienkou bolo prinútiť architektov, aby neviedli dlhé a často monotónne monológy. Na svoju prezentáciu mali vymedzených dvadsať obrázkov a na obkec každého z nich len dvadsať sekúnd.Tieto pravidlá charakterizujú PechaKucha dodnes.

Svoje prezentácie priblížilo trnavskému publiku jedenásť jednotlivcov a jedna dvojica. Oblasti, ktorým sa venujú, sú naozaj pestré. Od fotografie, cez ilustrácie, módu, literatúru, až po internetový obchod s tričkami a skateboarding.

 

Doplnil pomník

Optimaliácia MAD Trnava
reklama

PechaKucha Night sa koná vo viacerých slovenských mestách. Na tej poslednej nemohli chýbať najmä nadaní Trnavčania či študenti trnavských škôl. Tomáš Beňadik študuje výtvarné umenie v Ostrave a venuje sa maľbe, fotografii i inštaláciám objektov. Vo svojej bakalárskej práci rozšíril socialistický pamätník na ulici Jozefa Herdu o dočasnú inštaláciu kosáka a kríža zo zatepľovacieho polystyrénu. Reagoval tak na symboly kosáka a kladiva, ktoré boli súčasťou pamätníka pred vyše dvadsiatimi rokmi.
Dotvoril aj sochu pápeža na Univerzitnom námestí, ale len prostredníctvom koláže. „Preniesol som tam kozmonauta z Kopánky. Spojil som dva spôsoby, ako sa dostať bližšie k nebu, ale môže to symbolizovať aj spojenie súčasnosti a čias minulých,“ odôvodnil.

 

Tatiana Vrtochová sa venuje najmä street artu. FOTO: Autorka

 

Umelkyňa z Linčianskej
Z Trnavy pochádza aj výtvarná umelkyňa Tatiana Vrtochová. Jej umelecké meno Da Linka značí, z ktorej štvrte presne. Ale symbolizuje aj to, čo je pre Táňu typické - street-artové kresby s výraznou linkou. Začínala obrázkami dievčat, prešla na maľby zvieratiek z látky, ktoré neskôr začala aj reálne vyrábať. Jej počiny zdobia viaceré budovy nielen u nás, ale aj v Londýne, kde nejaký čas žila.
Z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM vyšiel ilustrátor Ivan Kasaj. Reklamnú brandžu vymenil za tvorbu na voľnej nohe. Dnes ho vyhľadávajú známi módni blogeri z celého sveta. Úspešnou absolventkou rovnakej školy je Katarína Acélová, ktorá fotografovala celý kolektív Rádia _FM. Bola to jej diplomová práca. Nefotí však len hudobné idoly, ale tiež citlivo zachytáva zložité témy, ako napríklad výchovu detí s autizmom.

Krátka prezentácia, typická pre PechaKucha Night, nenudí, naopak, zabáva. Najväčšie salvy smiechu vyvolali lenivec Rado Onřejíček, ktorý dokázal sám seba dokopať k napísaniu knihy, a bláznivé výtvarné počiny Dávida Demjanoviča a Jarmily Mitríkovej.

 

Ruda Kitana sa venuje módnemu návrhárstvu, ale tvorí aj takéto koláže.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda TANEX
reklama