Trnavské rybníky
reklama

Po Trnave budú jazdiť na retrobicykloch, niekdajších Ukrajinách

AKTUALITY - Trnava | 14.4.2012, 12.56, Darina Kvetanová

TRNAVA – So zaujímavým projektom Kolokolo prišla skupinka mladých vysokoškolákov. Svojim rovesníkom chcú ukázať, že lepšie ako premávať sa po meste peši, je užiť si pohodovú jazdu na bicykli.

Po Trnave budú jazdiť na retrobicykloch, niekdajších Ukrajinách

Títo dvaja mládenci to spískali. Na opravenom retrobicykli sa vezie Adam Peciar a na pôvodnej Ukrajine Patrik Hudák. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar Trnava
reklama

 

Patrik Hudák (21), študent Fakulty masmediálnej komunikácie (FMK), jazdí po Trnave na starej Ukrajine. Za nový bicykel by ju nevymenil. Ukrajina je jednak štýlovejšia, a potom, po kráske z doby minulej už dnešní zlodejíci veľmi netúžia.


Jeho kamarát Adam Peciar (24) takéto staré doslúžilé Ukrajiny rekonštruuje. Chalani dali hlavy dokopy, aby vznikol zaujímavý projekt pre miestnych vysokoškolákov. Nazvali ho Kolokolo.

 

Babičky už telefonujú
Vďaka Adamovi staré bicykle druhýkrát ožijú. Stanú sa z nich zelení retrokrásavci s červenými reťazami. Od septembra by na nich mali jazdiť študenti FMK a urýchliť si takto presun medzi budovami fakulty, ktoré sú od seba vzdialené niekoľko kilometrov.

Potulky mestom
reklama

 

„Zatiaľ máme zrekonštruovaný len jeden bicykel, v pivnici však leží ďalších pätnásť kúskov,“ hovorí Patrik. „Ľudí chceme poprosiť, aby nás podporili v tejto myšlienke. Ak majú bicykel, na ktorom roky nikto nejazdil, radi si poň prídeme,“ vyzýva Patrik. Adamovi už vraj volajú babičky z okolia, ktoré sa ochotne zbavia fešákov, čo im v pivnici a garáži len zaberajú priestor.

 

Nasadnite na svoj
„Keď sa mi dostanú do rúk, je to kopa šrotu. Sú hrdzavé, treba ich rozobrať a súčiastky poslať na lakovanie. Potom znova zložiť, vymeniť komponenty. Takáto oprava stojí asi sto eur,“ ukazuje Adam na nevábne vyzerajúci bicykel. Opravu financuje FMK, a bicykle sa tak stávajú jej majetkom. Študenti si ich budú prenajímať za 15 eur na semester.


Chalani vedia, že dopyt svojich rovesníkov po spopularizovaní myšlienky neuspokoja. O to však v konečnom dôsledku ani nejde. „Dôležité je, aby pochopili, že aj oni môžu jazdiť na bicykli. Zaobstarať si ho pritom môžu sami,“ dodáva Patrik.


Je možné, že po Trnave sa v lete budú na rovnakých bicykloch premávať skupinky turistov. Mládenci chcú totiž vytvoriť arzenál bicyklov a spolupracovať s miestnymi hotelmi pri ich prenajímaní. Presne tak, ako to roky funguje v európskych metropolách.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama