Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Riaditeľa Galérie Jána Koniarka poslanci odvolali

AKTUALITY - Trnava | 9.2.2011, 00.00, Rastislav Piovarči

TRNAVA – Ani protest priamo pred budovou Úradu Trnavského samosprávneho kraja nepomohol súčasnému riaditeľovi Galérie Jána Koniarka. Zastupiteľstvo ho v stredu na svojom zasadnutí odvolalo.

VIDEO: Riaditeľa Galérie Jána Koniarka poslanci odvolali

Riaditeľovi galérie prišli vyjadriť podporu ľudia z umeleckej brandže. FOTO: RAS

reklama

Vladimíra Beskida prišlo podporiť niekoľko desiatok kolegov a priaznivcov umenia. Vedenie úradu Beskidovi vytýka desiatky nedostatkov. Medzi nimi aj nedostatočné školenie upratovačky pre prácu na rebríku, chýbajúci zoznam vydávaných pracovných ochranných prostriedkov, chýbajúcu časť oplotenia. „Je to vykonštruovaný proces, dôvody na odvolanie sú smiešne, je to len zámienka na zbavenie sa človeka, ktorý je odborníkom vo svojej brandži,“ povedala výtvarníčka Jana Kapelová. Podľa nej galéria začne po zmene vedenia smerovať ku gýču, strednému prúdu a nekonfliktnému umeniu. „Nič poburujúce, len pekné ľúbivé obrázky západu slnka,“ dodala.


Na svojom odvolávaní sa zúčastnil aj riaditeľ Vladimír Beskid. „Príčinou celého problému je notorické a neodborné zasahovanie do činnosti galérie. To, čo mi vytkli, považujem za smiešne. Predseda Mikuš je sebavedomý a arogantný politik,“ povedal. Konflikty medzi galériou a úradom spôsobovali podľa Beskida najmä rozdielne názory na poslanie umenia. „Ani vysokopostavený úradník nemôže určovať, čo sa má hrať v divadle alebo vystavovať v galérii,“ konštatoval. Riaditeľa sa zastali poslanci za KDH aj SDKÚ-DS. „Požiadavka zaznela na námestí počas nežnej revolúcie, sprístupniť umenie občanom vo všetkých jeho formách. Myslím si, že galéria toto plní,“ hovorí poslanec Bohumil Chmelík.

Zemiansky dvor
reklama

Zastupiteľstvo odvolalo riaditeľa galérie po niekoľkonásobnom porušení pravidiel. „Nerešpektoval ich. Stanovisko potvrdil aj hlavný kontrolór a bolo dosť dôvodov na odvolanie,“ hovorí predseda TTSK Tibor Mikuš. Na vyjadrenia Beskida reagoval úsmevom s tým, že sú to nezmysly. „Riaditeľ neprejavil snahu o nápravu. Nespráva sa zodpovedne k inštitúcii, ktorú sme mu zverili, ani k pracovníkom,“ uviedol.

Beskid aj po odvolaní zostáva naďalej zamestnancom galérie. Viesť ju však bude Božena Brestovanská. 

 


 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda ihneď
reklama