Hlas pre vás: Zažite najúžasnejšie miesta v Malých Karpatoch
AKTUALITY - Región | 26.7.2012, 09.00, Darina Kvetanová
Práve vďaka nim má tento región svoje čaro. Víno, ktorým je povestný široko-ďaleko, sa rodí na svahoch Malých Karpát, hôr s čistou vodou a listnatými stromami. Hlavne pre miestnych turistov sú rajom, pretože aj keď sú malé, sú naše. Zážitky z Malých Karpát môžete hľadať na každom kroku. A my vám v tom pomôžeme.
Úžasná sintrová výzdoba v Havranickej jaskyni pri Smoleniciach. Foto: Alexander Lačný
Tipovali by ste, že v Malých Karpatoch aktuálne speleológovia evidujú až tristo jaskýň? A ďalšie čakajú na objavenie.
Najväčšou a najdlhšou je Čachtická jaskyňa, dlhá 2865 metrov a hlboká 110 metrov. Objavila ju skupina pod vedením Jána Majka, objaviteľa Domice, a v tom čase ju ľudia chceli sprístupniť pre verejnosť.
Odborník na jaskyne Peter Magdolen z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave však hovorí, že by to bolo veľmi náročné. „Nemá prírodný vchod, objavená bola prekopaním závrtu. V jednej štúdii autori dokonca navrhovali, aby sa do nej vstupovalo výťahom,“ objasňuje Peter Magdolen.
Deravá skala pri Plaveckom Mikuláši je zas významná z historického a kultúrneho hľadiska. Pred viac ako 40- až deväťtisíc rokmi pred Kristom bola útočiskom ludí, ktorí tu po sebe zanechali predmety vtedajšej doby. Našli sa tu i stopy jaskynného medveďa.
Prenajať si jaskyňu
Peter Magdolen si nemyslí, že by v blízkej dobe niektorú z jaskýň navštevovali ľudia oficiálne a v takom počte, ako Driny pri Smoleniach. Zákon však umožňuje vyhlásiť jaskyňu za prístupnú, pokiaľ k nej vedie chodník a nehrozí v nej riziko pádu. Presne tak je pre ľudí sprístupnená práve Deravá skala. Zaujímavé je i to, že jaskyňu si môže prenajať súkromník alebo firma a potom ju prevádzkovať pre turistov.
Takto to napríklad funguje v Jaskyni mŕtvych netopierov v Nízkych Tatrách pri Táľoch. Podľa Petra Magdolena by podobne mohli jaskyniari prevádzkovať Plaveckú jaskyňu. Tá sa okolo roku 1810 stala vďaka grófovi Pálfimu vôbec prvou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Momentálne do nej môžu záujemcovia nazrieť vždy 30. decembra v rámci dňa otvorených dverí.
Oddych medzi nebom a zemou
Na to, aby ste sa stali turistom, si to nemusíte hneď namieriť do Vysokých Tatier. Aj v našich Malých Karpatoch sú miesta, vďaka ktorým sa človek cíti slobodný. Sfarbené kopce a polia vyzerajú zhora fascinujúco.
Skvelý výhľad ponúka zrúcanina hradu Ostrý Kameň. Dostanete sa k nej od Smoleníc alebo z Bukovej, uvidíte bukovskú priehradu aj štyri vrtule nad Cerovou.
Okúzľujúci pohľad z Ostrého Kameňa. Foto: Darina Kvetanová
Turisti v Malých Karpatoch vystavali aj rozhľadne, po príjemných cestách sú prístupné aj v zime. Asi najznámejšími sú rozhľadne na Veľkej Homoli a na Kukle. K obom sa dostanete z Modry alebo z Harmónie. Z prvej za dobrého počasia uvidíte Tribeč, Považský Inovec, Biele Karpaty a dokonca aj ďaleké Alpy. Ako na dlani budete mať podkarpatské mestá a obce i Trnavu.
Z druhej si vychutnáte pohľad na hrad Červený Kameň. Ďalšie rozhľadne sa nachádzajú na Vápennej, pri veternom parku nad Rozbehmi, no pokiaľ nechcete chodiť peši, autom prídete k televíznej veži na Kamzíku.
Zhora sa na svet krásne hľadí aj z Havranej skaly nad Smolenicami, a samozrejme, z najvyšších vrchov Malých Karpát. Okúzľujúco sa určite budete cítiť napríklad na kopci Vysoká. Dostanete sa tam z obce Kuchyňa alebo z rázcestia Panské Uhliská.
Vína zo slnečných svahov
Orešiansky Modrý Portugal, modranská Pesecká Leánka, limbašské Silvánske zelené aj račianska Frankovka robia našej oblasti dobré meno. Šikovným vinárom však musí priať i počasie.
Minuloročné daždivé leto a slnečná jeseň dodali vínam ohromnú cukornatosť. Je sa čím pýšiť. Určite aj preto vzniklo v pezinských vinohradoch nové podujatie Víno a levanduľa. A na Malokarpatskej vínnej ceste, ktorá vedie z Bratislavy cez Svätý Jur, Pezinok, Modru a priľahlé obce až do Trnavy, si milovníci nápoja bohov môžu užiť hneď niekoľko vinárskych podujatí.
Pohodové podujatie Víno a levanduľa vo vinohradoch nad Pezinkom. Foto: Darina Kvetanová
Modra a Pezinok sa každoročne striedajú v usporiadaní slávností Malokarpatského vinobrania, ktoré je oslavou práce vinohradníkov. Sprievod sa koná v tretiu septembrovú nedeľu a charakterizuje tradície v obciach regiónu.
Známe sú aj slávnosti vinohradníkov v Rači a vo Svätom Jure a veľmi navštevovaná je aj súťažná výstava Víno Tirnavia. V Malom Ríme sa v novembri v rámci ďalšieho podujatie otvárajú vínne pivnice.
Čo milujete vy?
Či už ste aktívni turisti alebo cyklisti, alebo sa jednoducho radi prechádzate v prírode, podeľte sa s nami o vaše obľúbené miesta v Malých Karpatoch ! Napíšte nám, prečo sú pre vás výnimočné, i to, ako sa tam dostať.
píšte na adresu redakcia@trnavskyhlas.sk
Vaše reakcie zverejníme v Trnavskom hlase, aby sa o nich dozvedeli aj čitatelia novín.
|
Šliapu do pedálov
Nebicyklujte sa po rušných cestách, namierte si to do Malých Karpát, kde sa nadýchate čerstvého vzduchu a naberiete si číru vodu z lesnej studničky. Skvelá cyklotrasa vedie z Dolian cez Zabité a Olšovský mlyn na Majdánske.
Týmto smerom si užijete perfektný adrenalínový zjazd. Ďalšie mierne náročné cyklotrasy vedú z Jahodníka do Plaveckého Petra a z Dobrej Vody do Brezovej pod Bradlom a späť.
Značených cyklotrás je v Malých Karpatoch dosť, uprostred lesa však stretnete aj cyklistov, ktorí sa vydajú po turistických značkách. Patrik (17) a Kristián (17) si to vyšliapali od Smolenického zámku k Zárubám a na hrad Ostrý Kameň.
Pohoďákov Patrika a Kristiána sme stretli pod Ostrým Kameňom. Foto: Darina Kvetanová
Najviac si užívali zjazd smerom dole. „Po stupákoch je to doslova odmena. Na strmej ceste si človek užije adrenalín. Zatiaľ sme však nespadli, akurát sme párkrát dostali šmyk,“ konštatovali chalani.