Trnavské rybníky
reklama

Ako vystúpiť z každodenného kolotoča peňazí? Tento párik to vie

RELAX - Tí sú naši | 5.9.2012, 09.30, Katarína Rosinová

Čoraz viac ľudí sa sťažuje, že nemajú voľný čas, celé dni trčia v práci, kde ich rozčuľuje despotický šéf. To všetko preto, aby zarobili peniaze, a tie hneď minuli na byt, jedlo, oblečenie, cestovanie... Pritom sa cítia bez energie a kreativity. Spoznala som dvoch ľudí, ktorí tvrdia, že z tohto kolotoča sa dá vystúpiť.

Ako vystúpiť z každodenného kolotoča peňazí? Tento párik to vie

Lubomier a Veronika majú svoj vlastný recept na šťastie. FOTO: Autorka


Ani jeden nepochádza z Piešťan, no kúpeľné mesto už obaja považujú za svoj domov. Niekoľko rokov v ňom žijú a snažia sa ho robiť krajším a lepším. Veronika Repková (24) a Ľubomír Harmanovský (33) patria k tým, ktorí pri snahe niečo zmeniť začínajú od seba.

reklama


K podobnému zmýšľaniu chcú nakopnúť aj ostatných, a tak pred pár mesiacmi založili občianske združenie Sieť dobra. „Sme skupina ľudí, ktorí sa rozhodli, že sa prestanú vyhovárať na nepriazeň osudu, politikov, šéfov, susedov a tých druhých,“ znie ich stručná charakteristika. Hovoria, že dobrých ľudí na svete je veľa, len o sebe nevedia. Ich združenie to chce zmeniť. Ako to funguje v praxi, som si zistila priamo na mieste.


Na návšteve
V domčeku na okraji Piešťan má onedlho vyrásť čosi ako komunitné či aktivistické centrum, zdieľaný coworking. Zatiaľ tu žijú sami dvaja a ich príležitostní spolubývajúci. Ľubo je momentálne dobrovoľne nezamestnaný, Nika na predčasnej materskej dovolenke. Napriek tomu, že onedlho budú traja, o svoju budúcnosť sa neboja.

 

Naopak, vyžaruje z nich pokoj a pohoda. „Peniaze k nám prichádzajú v takom množstve, aké potrebujeme. Necítime sa byť bohatí, ale máme vyriešené bývanie, jedlo a ostatné základné potreby. Byť sebestační je dosť na to, aby sme boli spokojní a mohli sa ďalej rozvíjať,“ tvrdí Veronika. Podľa nej rovnako môže žiť každý, stačí len chcieť...

reklama

 

Združenie sa schádza v domčeku na okraji Piešťan. Onedlho tu vznikne aktivistické centrum. FOTO: Autorka


Mladá žena vyštudovala masmediálnu komunikáciu a pracovala v oblasti marketingu, reklamy aj webovej grafiky. Tieto a ďalšie zručnosti ponúka tým, ktorí ich potrebujú, pričom na odplatu zase poskytnú oni, čo vedia.

 

„Vyskúšala som si to popri zamestnaní a dá sa to,“ tvrdí. „Keď som niekomu urobila webstránku, nechcela som za ňu peniaze, ale inú službu alebo zdroj. Takto som získala zdarma prístup na internet, vstup do wellness, rastliny do záhradky a podobne.


Vnútorne slobodní
Filozofiou Siete dobra a jej podobných komunít je takmer úplne vynechať medzičlánok peniaze a rovno sa dostať k zabezpečovaniu potrieb. „Aj my používame peniaze, ale ako prostriedok výmeny, nie ako cieľ. Definujeme ich ako zdravé peniaze,“ vysvetľuje Ľubo, prezývaný Lubomier.

 

Za jeho zmýšľaním a filozofiou stojí osobný zlom v živote, ktorý nastal asi pred piatimi rokmi. „Predtým som žil klasický kancelársky život, závislý od financií a systému. Bol som neustále nahnevaný, všetko mi prekážalo, všade som hľadal chyby. Rozpadlo sa mi manželstvo, a tak som začal prehodnocovať, prečo. V hľadaní chýb som začal od seba.“


Keď zmenil spôsob života, zmizli aj zdravotné problémy, ktoré lekári označili za nezvratné. Dnes je podľa svojich slov oveľa šťastnejší a vyrovnanejší.
Ak sa to niekomu zdá trochu exotické, treba ešte dodať, že s Veronikou žijú v otvorenom vzťahu a sami takéto vzťahy propagujú. Považujú to za úplne prirodzenú vec, pretože podľa nich človek nebol stvorený pre monogamiu. „Sme vnútorne slobodní, čo dokazuje aj náš vzťah. Urobili sme si ho taký, aký sa nám páči a v akom sme obaja šťastní,“ objasňuje Ľubo.


Užitočný Facebook
Hoci združenie má rozpracovaných viacero projektov, hlavným je sociálno-hospodárska sieť. V súčasnosti vyvíjajú softvér, ktorý mnohé veci uľahčí. Bude to niečo ako užitočný Facebook. „Dnes máme k dispozícii moderné technológie a pomocou nich môžeme oveľa lepšie využiť vedomosti našich predkov,“ hovorí Lubomier.

 

„Rovnako zmýšľajúci ľudia možno žijú hneď vedľa vás. V sieti bude každý zaregistrovaný pod svojím pravým menom, každý užívateľ bude overený niekým iným a bude tam reputačný systém. Čím lepší prístup a väčšia spokojnosť zákazníkov, tým vyššia reputácia. A naopak.“ Vďaka tejto sociálno-hospodárskej sieti bude možné získať služby, voľný čas, jedlo a iné zdroje...


Nedá mi a pýtam sa, čím by som mohla prispieť napríklad ja. Odpoveď na otázku prichádza rýchlo. Išla som z Trnavy do Piešťan na aute, pričom štyri miesta ostali voľné. Mohla som ich ponúknuť iným.

 

Zanedbané priestory v meste chcú postupne vyfarbiť. FOTO: V. R.

 

A koľko je ľudí, ktorí denno-denne jazdia aj na väčšie vzdialenosti v prázdnych autách? Alebo takých, ktorí si kúpia napríklad vŕtačku, použijú ju raz, a potom sa na ňu doma práši? Pritom ich susedovi by sa zišla. Stačí, keby sa tí, ktorí niečo ponúkajú, a, naopak, tí, čo veci potrebujú, mali o tom ako dozvedieť.
 

„Dobrých ľudí je veľa, len o sebe nevedia. My ich chceme spojiť a poskytnúť im zázemie aj nástroj na koordináciu, aby vedeli spolupracovať na projektoch.“


Skutky namiesto rečí
Všetci si uvedomujeme, že konzumný spôsob života nás jedného dňa zničí. Niektorí to ignorujú, iní filozofujú pri pive alebo na internete. „Reči sú fajn, ale musí sa to posunúť k skutkom. V rámci nášho združenia si zadeľujeme úlohy a plníme ich, pričom o všetkom rozhodujeme spoločne,“ hovorí Veronika.

 

Ich nápady znejú prinajmenšom zaujímavo. Neúspechu sa neboja, prakticky nemajú čo stratiť, len získať. A už je vidno prvé lastovičky. Doslova z neba im spadla záhradka, ktorej majiteľ ju nevyužíva, a tak im ju bezplatne prenajal. Tú si sami obrábajú a pestujú v nej zeleninu.

 

Spolu s občianskym združením Pro civitate a produkčnou skupinou Ruka hore sa podieľajú na projekte Farebné Piešťany, ktorého cieľom je skultúrniť zanedbané miesta v meste. Vďaka ich iniciatíve takzvanú Kruhovku skrášlili writeri a dnes je atrakciou pre domácich aj turistov. Zveľadiť plánujú aj amfiteáter a v lese vysadiť ovocné stromy. Dôležité je, že všetky ich vízie sú reálne.


Podobné združenia môžeme nájsť po celom svete, zopár je ich aj na Slovensku. Nekonkurujú si, naopak, navzájom si pomáhajú a snažia sa spolupracovať. „Ľudská dobrota a ochota pomáhať a robiť prospešné veci existuje. Je však potrebné tvoriť ich v skutočnom svete a zdieľať nielen na internete, ale aj v reáli,“ motivujú piešťanskí aktivisti.

 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama
Dostupný domov
reklama