Trnavské rybníky
reklama

Pešia zóna sa zmení na nepoznanie, bude svieža a farebná

AKTUALITY - Trnava | 9.4.2013, 16.13, Gabriel Kopúnek

TRNAVA – Do mája budúceho roka bude postupne centrum krajského mesta rozkopané. Pred Divadlom Jána Palárika sa v utorok začala dlho očakávaná rekonštrukcia pešej zóny.

Pešia zóna sa zmení na nepoznanie, bude svieža a farebná

Voda a prestrofarebná zeleň budú dominantou pešej zóny.

Púpavy pri aleji
reklama

 

Práce sa budú realizovať v štyroch etapách časovo nastavených tak, aby príliš neohrozili konanie Tradičného trnavského jarmoku.


Prvá etapa sa začína prácami od mestskej veže po budovu radnice. Realizuje ich víťazné konzorcium troch firiem. „Jedna z nich je trnavská, ktorá aj vykoná gro prác. Takže obnovu budú držať v rukách obyvatelia mesta a okolia,“ uviedol viceprimátor Bystrík Stanko.


Podľa projektovej dokumentácie mala rekonštrukcia stáť 3,322 milióna eur, mestu sa podarilo verejnou súťažou znížiť finančné náklady o zhruba 40 percent na približne 1,972 milióna eur.

Namaľuj futbalovú Trnavu
reklama

 

Verejnú súťaž na dodávateľa vyhralo konzorcium firiem vedené OHL ŽS z Brna, OHL Pozemné stavby z Bratislavy a CS z Trnavy.


„Hlavným kritériom súťaže bola cena, no nemyslíme si, že by mala byť úspora na úkor kvality prác. Pre krízu v stavebníctve sú niektoré firmy odhodlané robiť len za náklady, aby nemuseli prepúšťať zamestnancov. V tomto prípade však firmám ide o prestíž,“ vysvetlil viceprimátor.


Ako dodal, rozdiel ceny medzi prvým a druhým v poradí bol len šesťtisíc eur. Záujem o zákazku malo 24 firiem, no len 12 sa ich do súťaže prihlásilo a len 11 splnilo podmienky.

 

Viceprimátor Bystrík Stanko (vľavo) v rozhovore s novinármi.


Autormi projektu obnovy verejných priestorov Hlavnej ulice sú Dušan a Christo Dókovci. Projekt ráta s kompletnou výmenou povrchov ulice, mobiliáru, ale aj s výmenou zelene, vrátane všetkých stromov.


Dominantným prvkom pešej zóny bude voda, ktorá by mala priestor počas horúcich dní prirodzene ochladzovať.


„Pred Wetzlerovým domom bude umiestnená kráľovská fontána, ktorá je súčasťou vysúťažených prác. Ďalšia fontána bude umiestnená pred budovou historického špitála v dolnej časti a okrem nej aj dve pitné fontány,“ informoval Bystrík Stanko.


Popri vode vytvorí tieň v inak rozpálenom priestore nových 57 vzrastlých stromov. „Sprvoti sme bojovali s pamiatkarmi o väčší počet stromov, ale dali sme im za pravdu, že historické krásne fasády domov by nebolo dobré zakryť lístím.

 

V pomere 60:40 v prospech umelého kameňa bude vytvorený povrch novej pešej zóny.


Ďalším dôvodom, prečo sme ustúpili je, že pešia zóna je úzka a dlhá a nie je tam dostatok miesta pre výsadbu zelene najmä pre hustú spleť inžinierskych sietí pod povrchom.


Takže je to maximálny počet stromov, aký sa tam dal osadiť, ak sme chceli mať z Hlavnej ulice naozaj pešiu zónu,“ vysvetlil problematiku viceprimátor.

 

Obnova pešej zóny v Trnave bude financovaná z vlastného rozpočtu mesta.


Rekonštrukciou zaniknú súčasné zelené ostrovčeky a nahradia ich nové. V nich už nebude vysadená kosodrevina, ale len také rastliny, ktoré počas vegetačného obdobia pešiu zónu rozfarbia. Záhony i stromy budú zavlažované automaticky.


Okrem fontán a zelených pásov by mali priestor uprostred na troch miestach obohatiť celoročné sedenia, ktoré by boli v zimných mesiacoch presklené transparentným sklom.


Letné terasy, ako ich poznáme dnes, už nebudú v tesnom dotyku s budovami. Aby boli nalepené na fasády, sú proti pamiatkari a výhrady má aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Domy sú vodiacou líniou pre zrakovo postihnutých občanov.

 

Začiatok prác mnohých prekvapil.


Hoci v strednom páse bude prírodným kameňom znázornená pôvodná cesta, nebude slúžiť ako cyklochodník.


„Cyklisti nebudú mať prejazd pešou zónou zakázaný. Keďže nemôžeme spraviť cyklistický chodník z farebného asfaltu, do dlažby chceme osadiť pupence, ktoré by vyznačili koridor pre cyklistov,“ uviedol Stanko s tým, že takto slúžiace pupence by mali byť časom v celom historickom centre.


Keďže mesto na rekonštrukcii pešej zóny ušetrí, vedenie radnice už má dva plány, kde by peniaze účelne minulo.

 

Návštevníci centra by sa mali pripraviť na obmedzenia.


Zatiaľ to ostáva v tajnosti, no dá sa predpokladať, že by sa pešia zóna rozšírila z Trojičného námestia cez Hviezdoslavovu až po Halenársku ulicu.
Závisí to aj od toho, či dielo nepredražia neplánované práce po odstránení súčasných povrchov.


„Určite by sme však po dohode s kompetentnými úradmi radi na Trojičnom námestí vybudovali dva chodníky, po ktorých by mohli bez obáv chodiť dámy v topánkach na opätkoch,“ dodal Bystrík Stanko.


Zrekonštruovaný priestor má obohatiť okrem kráľovskej fontány aj šesť umeleckých diel. Či moderné alebo klasické, sa bude vedieť až po verejnej súťaži a rozhodnutí odbornej komisie.


Zatiaľ je však zrejmé, že sa pešia zóna bude rozrastať aj smerom k cukrovaru. V tomto roku sa pripravuje projektová dokumentácie na premenu Štefánikovej ulice. Pôjde však o široký konsenzus, aby boli všetci spokojní.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda TANEX
reklama