Káčerov majer na jeden deň otvoril brány verejnosti
AKTUALITY - Trnava | 22.4.2013, 10.57, prispievatelia
TRNAVA – Pri príležitosti Medzinárodného dňa kultúrnych pamiatok otvoril už po druhý raz brány svojho sídla pre širokú verejnosť aj Krajský pamiatkový úrad Trnava.

Káčerák mohli návštevníci spoznávať už od podzemia.
V budove kaštieľa na Cukrovej ulici známeho ako Káčerov majer sa 18. apríla mohli návštevníci zoznámiť s jeho bohatou históriou siahajúcou do konca 18. storočia, kedy ho dal vystavať ako svoje rodinné sídlo nájomca mestského pivovaru (dnešná Sesslerova sladovňa) Michal Walter, pivovarník z Neuburgu.
O historickej Trnave a pamiatkovej zóne sa záujemcovia viac dozvedeli aj z pripravených panelov a prednášok.
Odvtedy bol jeho osud zviazaný s pivovarníctvom až do 20. storočia, odkedy sa stal vojenským objektom až do roku 2002, kedy jeho vlastníctvo prešlo na Pamiatkový úrad Slovenskej republiky.
Vzápätí sa začalo s jeho obnovou, po ktorej sa v roku 2011 stal sídlom Krajského pamiatkového úradu Trnava.
Pamiatkari obnovili aj pôvodný interiér.
Káčerov majer dostal svoje pomenovanie po Henrichovi Káčerovi, manželovi poslednej súkromnej vlastníčky objektu Rózy rodenej Kopplovej.
Objekt kaštieľa sa dochoval do dnešných čias v takmer nezmenenom barokovo - klasicistickom výraze. Je jednou z mála reprezentatívnych stavieb vystavaných mimo areálu mestského opevnenia pred rokom 1820.
Historická fotografia z roku 1905 dokazuje, že kaštieľ slúžil ako husárske kasárne.
Je súčasťou areálu, ktorý aj v minulosti dotvárali hospodárske objekty. Vďaka hospodárstvu bol Káčerov majer sebestačným a nezávislým po stránke zásobovania od mesta Trnava.
Po pamiatkovej obnove objektu opäť vystúpil na povrch pôvodný rukopis a vkus Michala Waltera, po ktorom sa na objekte zachovala aj stopa v podobe monogramu MW na tympanóne hlavnej fasády (dnes je nečitateľný) a Samuela Koppla (strýka Rózy Kopplovej), ktorý svoj monogram zanechal na mreži v prejazde otvárajúcej vstup do schodiska na poschodie.
Monogram Samuela Koppla.
V rámci Dňa otvorených dverí sa v priestoroch sídla konala aj výstava papierových modelov niekoľkých trnavských objektov (Kostol sv. Mikuláša, Kostol sv. Heleny, Spiegelsaal, Vodojemu, Mestskej veže a v neposlednom rade Káčerovho majera), ale aj objektov v rámci kraja a celého Slovenska, vďaka ktorým mali návštevníci možnosť uvidieť známe budovy z neznámej perspektívy.
Správca Kostola sv. Heleny Róbert Kiss si z rúk vydavateľa Štefana Pősingera (vpravo) prevzal papierový model najmenšieho trnavského kostola.
Srdečne ďakujeme všetkým návštevníkom, ktorí si našli čas spoznať kus histórie a oživiť ju aj svojimi spomienkami a tiež všetkým priaznivcom krehkého papierového umenia.
Adriána Kondlová
FOTO: Gabo Kopúnek