Univerzity vyhlásili vojnu slabým vedomostiam z našich dejín
AKTUALITY - Trnava | 26.4.2013, 15.04, Gabriel Kopúnek
TRNAVA – V roku 1150. výročia príchodu slovanských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy sa v našom regióne pripravuje viacero kultúrno-spoločenských podujatí.

Rektor UCM v Trnave Jozef Matúš. Foto: Ladislav Gubi
Ako však poukázala nedávna vedomostná súťaž medzi vysokoškolákmi, mnohí z nich majú o týchto udalostiach a prínose vierozvestcov aj pre náš národ len chabé znalosti.
Aj t tohto dôvodu zorganizovala vo štvrtok Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom a Trnavskou univerzitou vedeckú konferenciu pod názvom Historický a kultúrny odkaz Byzantskej misie.
„Najmä preto, že stále v dostatočnej miere nedoceňujeme odkaz a poslanie sv. Cyrila a Metoda aj pre súčasné obdobie,“ uviedol rektor UCM Jozef Matúš.
Svoje referáty zamerané na odkaz a tradíciu vierozvestcov, resp. politické súvislosti misie predniesli zľava podpredseda TTSK Zdenko Čambal a doc. Milan Čáky. Rektor TU Marek Šmid (uprostred) prednášal o podstate Byzantskej misie. Foto: Ladilav Gubi
„Témy zaradené do konferencie boli rôzne. Okrem základného poslania Byzantskej misie na našom území sa riešili historické súvislosti príchodu a činnosti sv. Cyrila a Metoda. Dokonca rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid spomínal aj právne aspekty tejto misie,“ podotkol Jozef Matúš.
Okrem nich svoje príspevky predniesli podpredseda TTSK Zdenko Čambal, pedagógovia univerzít Ivan Mrva, Ladislav Vrtel a Milan Čáky i známy a obľúbený kňaz Pavol Zemko.
Pavol Zemko (vľavo) informoval aj o príprave osláv na území TTSK. Foto: Ladislav Gubi
Dôležitým z celej konferencie bol ale jej záverečný výstup, ktorý poukázal na nutnosť v oveľa väčšej miere oboznamovať s činnosťou, poslaním a odkazom sv. Cyrila a Metoda najmä nastupujúcu mladú generáciu.
„Mrzí nás, že niektorí študenti nemajú ani základné poznatky a vedomosti, pričom dnes sa čoraz častejšie hovorí o výchove k vlastenectvu , úcte k tradíciám, odkazom k predkom.
Chceme trošku zmierniť ten deficit, a preto 6. mája podobné podujatie pre našich študentov a špeciálne pre študentov prvého ročníka. Tí budú našou cieľovou skupinou, pretože prichádzajú zo stredných škôl, kde sa zrejme v našej školskej otázky našich dejín a histórie podceňujú,“ podotkol Jozef Matúš.
Obe univerzity plánujú vo vzdelávaní a organizovaní podobných podujatí naďalej spolupracovať. Možno vytvoria akési misijné skupiny študentov, ktorí budú, podobne ako kedysi Konštantín a Metod, prinášať vzdelanie medzi žiakov škôl.
„V kalendári spomienkových podujatí k 1150. výročiu sú rôzne podujatia. Na spoločnom stretnutí sa budeme zaoberať aj tým, ako tento deficit vedomostí do konca tohto roka nahradiť,“ dodal Jozef Matúš.