Trnavské rybníky
reklama

Reakcia na článok Frida Vajsa v periodiku Trnavský hlas, 10.3. - 16.3. 2011, strana 16 - 17

RELAX - Reportáže | 11.3.2011, 08.09, prispievatelia

Neviem, kto je Frido Vajs, ale určite to nebude kvalitný profesionálny novinár. Mám dojem, že je to hochštapler, čo parazituje na novinárskej práci a hanbí sa uviesť svoje pravé meno.

Reakcia na článok Frida Vajsa v periodiku Trnavský hlas, 10.3. - 16.3. 2011, strana 16 - 17

Dolné Dubové. Foto: Michal Hlavatovič

reklama

 

Asi vie prečo. O to viac ma zaráža, že v minulom čísle ste uverejnili jeho reportáž o fašiangoch. Zhodou okolností som sa fašiangov v niektorých z týchto dedín zúčastnil a žiadneho Frida Vajsa som tam nevidel. Dvakrát som zazrel vaše redakčné auto, z ktorého vystúpil IBA váš fotograf, ktorý je pri článku uvedený ako autor fotografií. Pár krát šťukol fotoaparátom a odfrčal.

Článok Frida Vajsa, okrem toho, že nezodpovedá skutočnosti, dehonestuje dobrovoľnú prácu ľudí, ktorí ju robia (na rozdiel od Frida Vajsa) zadarmo. Chcem opísať fašiangy v týchto dedinách len tak, neprofesionálne, neumelecky – ale reálne. Možno som si i ja niektoré veci nevšimol, ale súdny čitateľ v tej-ktorej obci iste zistí, kto tam bol naozaj.


Kátlovce
 

reklama

V roku 2009 mužská spevácka skupina Kátlovani pod vedením Ing. Jozefa Jamricha a podľa scenára Mgr. Evy Kubišovej zorganizovala fašiangové slávnosti v kultúrnom dome, ktoré končili pochovávaním basy. Namiesto od domu k domu, chodili krojovaní mládenci a devy od stola k stolu a vinšovali podľa kátlovskej tradície. Potom nasledoval obrad pochovávania basy. Akcia sa stretla s úspechom a stala sa náhradou za tradičný sprievod po dedine a odvtedy sa praktikuje každý rok. Možno sa to niekomu zdá málo, ale skupina ľudí zachránila z miestnych tradícií to, čo sa dalo, a možno o rok – o dva budú mať Kátlovce i sprievod dedinou. Niekto bude mať totiž na čom stavať.

Nižná: Foto: Michal Hlavatovič

 

Jaslovské Bohunice
 

V Jaslovských Bohuniciach má pochovávanie basy tradíciu, ale so sprievodom po obci to je horšie. Frido Vajs to videl príliš ružovo. Znovuobnovenie tejto tradície nebolo až také úspešné. Sprievod maškár s dychovou hudbou Dubovanka prešiel častokrát i veľký úsek obce bez toho, aby niekto vyšiel na ulicu. Snáď o rok to bude tak, ako to videl vizionár Frido Vajs, a ako si to i želali usporiadatelia. Zlatý klinec fašiangov v Jaslovských Bohuniciach Fridovi Vajsovi úplne unikol. V spoločenskom dome sa konalo pochovávanie basy, ktoré vyvolávalo salvy smiechu a miestny folklórny súbor Blavanka i dychová hudba Dubovanka naozaj navodili pravú fašiangovú náladu. Amatérski umelci boli rozhodne profesionálnejší, ako váš žurnalista.

 

Dolné Dubové
 

V Dolnom Dubovom bol štáb Trnavského hlasu okolo 10:00, takže z predvečernej veselice nemohol zachytiť nič. Ešte šťastie, že Frido Vajs o nej nevedel. Ktovie, čo by o nej napísal.

 

Chtelnica: Foto: Michal Hlavatovič

 

Dechtice
 

V Dechticiach sa i napriek snahe vašich kvalitných profesionálnych prispievateľov darí udržať tradíciu, ktorá sa znovu zrodila pred pár rokmi. Chlapci v regrútskom veku predvádzajú tzv. podšabľový tanec (pozn. pre Frida Vajsa: Nemá to súvis so žalúdočnými ťažkosťami). Za zvukov miestnej dychovej hudby Dechtičané, spolu s krojovanými dievčinami behom dvoch dní roztancúvali celú dedinu. Tak, ako inde, i tu sa popíja a občas sa stane, že to niekto nezvládne. Ale nebude to také hrozné, ako ste minulý rok písali, pretože tá partia začína v sobotu ráno o 9:00 a tancuje dedinou do neskorých popoludňajších hodín.

 

Dechtice: Foto: Michal Hlavatovič

Večer potom ešte muzikanti hrajú tancovačku a v nedeľu pokračujú opäť po dedine. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by to vydržal na mol opitý chlap. Frido Vajs asi pohŕda dedinskou „lúzou“. Tí chlapci sú len obyčajní maturanti a pre takého absolventa žurnalistiky je to len plebs. Preto mu možno uniklo, že v sobotu večer bola v nabitom kultúrnom dome veselica s gulášom a pred polnocou sa prvýkrát po mnohých rokoch pochovávala basa. Jozef Machovič a Paľo Mancovič dali dohromady partiu, ktorá svojim programom zabávala, naozaj do posledného miesta nabitý, obecný kultúrny stánok. Ako by povedal sveták Frido Vajs: Sedlač sa rozchádzala až v neskorých nočných hodinách. To ale už Frido nevidel.

Smutné je to, že tlač, ako i ostatné médiá by mali takéto aktivity propagovať a podporovať, vo vašom periodiku sa však niekto snaží znechutiť každého, kto sa v Dechticiach o čosi pokúsi. Ak sa na budúci rok neuskutoční na fašiangy nič, bude snáď Frido Vajs spokojný. Túto reakciu píšem na podnet mnohých rozhorčených Dechtičanov. To že som sa venoval i ostatným obciam som urobil preto, aby som poukázal, že Frido Vajs tam určite nebol a svoje reportáže si asi vycucal z prsta.

Ľudia, ktorí sa snažia udržať a rozvíjať tradície sú zvyčajne nadšenci, ktorí to určite nerobia pre peniaze. Zaslúžia si vďaku a podporu i vtedy, ak ich dielo nie je dokonalé. Ak sa plody ich práce niekomu nepáčia, môže si to vyskúšať sám.

Frido Vajs by to všetko určite zorganizoval lepšie.

Ps: Frido Vajs si pri zberaní materiálu na reportáž z Dechtíc nevšimol, že sme pred fašiangami nestihli pozametať ulice, ale ani to, že v sobotu sa začalo na ihrisku s prípravnými prácami na výstavbe nových šatní a tribúny. To sú pre ťažkého profesionála nezaujímavé témy.


Ak si chce niekto pozrieť videozáznamy z fašiangových zvyklostí v niektorých obciach, sú na adrese www.horeblawski.eu/fasangy. Onedlho tam pribudnú i tie tohtoročné. Dúfam, že si to pozrie i Frido Vajs, aspoň konečne uvidí to, o čom zasvätene písal.


S pozdravom
ING. PETER ROHÁČ

 

Pôvodnú reportáž, na ktorú autor reaguje, nájdete TU.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama